NowościAktualnościBudowa tej „ekspresówki” idzie pełną parą. Wkrótce nowy odcinek

Budowa tej „ekspresówki” idzie pełną parą. Wkrótce nowy odcinek

Jedna z najważniejszych dróg ekspresowych w Polsce szybko nabiera ostatecznych kształtów. Już niedługo kierowcy pojadą nowym odcinkiem trasy. Zobacz, gdzie na dobre pożegnamy korki.

Wielu kierowców z utęsknieniem wyczekuje ukończenia nowoczesnej trasy ekspresowej Via Carpatia, która połączy wschodnie rejony Polski – od granicy ze Słowacją, przez Rzeszów, Lublin i Białystok, do granicy z Litwą. Sfinalizowanie tak ogromnej inwestycji nie jest jednak proste z wielu powodów. Przede wszystkim ta droga będzie miała, na terenie Polski, ok. 700 kilometrów długości, i w południowych regionach kraju przebiegnie przez urozmaicone geologicznie tereny województwa podkarpackiego. Zarówno wytyczenie w górach przebiegu nowoczesnej drogi ekspresowej, jak i jej późniejsza budowa, stanowią dla drogowców i podwykonawców ogromne wyzwanie, wymagające przeprowadzenia szerzej zakrojonych badań podłoża i zastosowania innych metod budowniczych.

Droga ekspresowa S19. Kiedy Via Carpatia na Podkarpaciu?

Oczywiście nie oznacza to, że na szeroką „ekspresówkę” w regionie Bieszczad będziemy musieli czekać w nieskończoność. Prace nad budową drogi ekspresowej S19 z Rzeszowa w kierunku południowym (do granicy ze Słowacją) ruszyły pełną parą i są na różnych etapach realizacji. Większość z tego ok. 90-kilometrowego odcinka (dokładnie ok. 73 km) jest obecnie w budowie: mowa tu chociażby o fragmencie z Rzeszowa do Jawornika i od miejscowości Domaradz aż do Barwinka przy granicy ze Słowacją. W przygotowaniu pozostaje jeszcze fragment Jawornik-Lutcza oraz Lutcza-Domaradz. W pozostałej części województwa podkarpackiego (od Rzeszowa do województwa lubelskiego i samego Lublina) Via Carpatia ma już postać pełnoprawnej drogi ekspresowej S19.

Droga S19: niedługo nowy odcinek. Gdzie?

Spośród wymienionych odcinków tej „ekspresówki” największym stopniem zaawansowania może się pochwalić fragment Babica-Jawornik (ok. 11 km), na który już wjechały maszyny budowlane. Wraz z nową, dwupasmową trasą ekspresową powstanie węzeł drogowy Żarnowa-Strzyżów (obok miejscowości Strzyżów) i MOP Jawornik. Celem poprowadzenia trasy powstanie pięć wiaduktów i osiem estakad. Nie zabraknie przejść dla zwierząt (łącznie będą cztery).

Via Carpatia. Kiedy pojedziemy nowym odcinkiem?

Odcinek S19 Babica-Jawornik zostanie udostępniony kierowcom w ciągu 26 miesięcy od rozpoczęcia prac (z wyłączeniem okresu zimowego od 1 grudnia do 31 marca), co oznacza, że samochody pojadą nim we wrześniu 2026 roku. Biorąc pod uwagę niezły postęp prac nad dalszymi fragmentami S19 na południe, w niedługim czasie powinny być finalizowane także kolejne odcinki tej trasy.

Polecamy również:

Będzie zupełnie nowa „ekspresówka”. Aż się prosiło, by ją wybudować

Nowa droga ekspresowa przetnie całą Polskę. Wiadomo, kiedy to nastąpi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji