NowościAktualnościW końcu tam będzie „ekspresówka”. Wiadomo kiedy pojadą nią kierowcy

W końcu tam będzie „ekspresówka”. Wiadomo kiedy pojadą nią kierowcy

Kolejny region Polski niedługo doczeka się nowoczesnej drogi ekspresowej. Gdzie i kiedy skróci się czas podróży? Drogowcy podali konkretne terminy.

Kierowcy uważają województwo świętokrzyskie za nieco zapomniane przez drogowców z uwagi na znikomą liczbę tras szybkiego ruchu. Faktycznie – poza biegnącą od północnego wschodu do południowego zachodu (przez Kielce) drogi ekspresowej S7 trudno tam uświadczyć innych dobrej jakości dróg, a główne ciągi nadal reprezentowane są przez typowe drogi krajowe. W tym regionie szczególnie przydałaby się szybka trasa w kierunku Łodzi, skąd autostradami i „ekspresówkami” łatwo dotrzeć do wielu dużych miast Polski. Na szczęście kierowców czekają dobre wieści. Taka trasa powstanie, i to już w niedalekiej perspektywie. O jakiej drodze mowa?

Droga ekspresowa S74. Jaki będzie miała przebieg?

W przyszłości optymalne połączenie Kielc z aglomeracją łódzką zapewni droga ekspresowa S74. Planowo „pobiegnie” częściowo śladem obecnej drogi krajowej nr 74, częściowo zaś ominie pobliskie miejscowości, tworząc ich obwodnice (m.in. Smykowa). Na razie największy postęp prac widać na fragmencie przyszłej trasy S74 od granicy województwa świętokrzyskiego do Kielc. Inwestycję podzielono na trzy odcinki:

  1. Granica województwa świętokrzyskiego i łódzkiego – Mniów (27,5 km);
  2. Przełom/Mniów – Kielce Zachód (16,4 km);
  3. Kielce Zachód – Kielce (5 km).

Dla pierwszego fragmentu GDDKiA drogą przetargu niedawno wyłoniła wykonawcę inwestycji – została nim firma Stecol Corporation. Projekt zakłada wybudowanie dwupasmowej drogi ekspresowej z trzema węzłami (Ruda Malaniecka, Radoszyce, Smyków), 10 wiaduktami pozwalającymi przejechać nad „ekspresówką” drogami lokalnymi, a także wieloma przejściami dla zwierząt. Nie zabraknie kilku tzw. MOP-ów (w miejscowościach Koliszowy, Jacentów i Lisie Jamy). Przy braku przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy, w IV kwartale 2023 roku powinna zostać podpisana umowa z wykonawcą tego odcinka.

Droga S74. Kiedy nią pojedziemy?

Z kolei dla fragmentu z Mniowa do Kielc złożono już wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Po jej uzyskaniu na plac budowy będą mogły wyjechać maszyny. Planowo ten fragment zostanie udostępniony kierowcom w 2. połowie 2025 roku. Dokładnie rok później pojazdy wjadą na „ekspresówkę” w Kielcach (odcinek Kielce Zachód-Kielce). Tam jeszcze trwają prace nad dokumentacją projektową. Po ich ukończeniu także dla tego fragmentu wystawiony zostanie wniosek o wydanie decyzji ZRID.

Polecamy również:

Ten region w końcu doczeka się drogi ekspresowej. Kiedy to nastąpi?

Będzie zupełnie nowa „ekspresówka”. Aż się prosiło, by ją wybudować

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji