NowościAktualnościOblegana autostrada w remoncie. Uważaj, jest sporo utrudnień!

Oblegana autostrada w remoncie. Uważaj, jest sporo utrudnień!

Nadszedł czas remontu ważnego odcinka popularnej polskiej autostrady, a to wiąże się z wieloma utrudnieniami w podróży. Sprawdź, gdzie trzeba zdjąć nogę z gazu.

W tym roku kierowcy doczekali się już kilku nowo otwartych odcinków dróg szybkiego ruchu. Szerokim echem obiło się przedłużenie trasy S11 na Pomorzu Zachodnim, oddanie do użytku brakującego fragmentu drogi ekspresowej S7 w okolicach Warszawy oraz sfinalizowanie prac nad autostradą A1, co oznacza, że od Trójmiasta do granicy z Czechami prowadzi już pełnowymiarowa droga szybkiego ruchu.

Remont autostrady A4. Gdzie są utrudnienia?

Prężnie postępujące prace na nowych fragmentach tras ekspresowych wcale nie oznaczają pozostawienia „samym sobie” dróg już istniejących. Drogowcy nieustannie modernizują i remontują trasy użytkowane przez kierowców od lat, co oczywiście wiąże się z utrudnieniami i wydłużeniem czasu podróży. Niedawno przekonali się o tym mieszkańcy Górnego Śląska oraz kierowcy przejeżdżający przez ten region Polski. 9 maja 2023 roku rozpoczął się bowiem remont autostrady A4 w okolicach Gliwic, który przebiegnie w dwóch etapach i powinien zostać sfinalizowany w ciągu kilku miesięcy. Gdzie należy spodziewać się utrudnień i czy mocno przełożą się na czas podróży?

Pierwszy etap remontu fragmentu autostrady A4 obejmie punktową wymianę zniszczonej nawierzchni na 21-kilometrowym odcinku od granicy województw opolskiego i śląskiego do węzła Gliwice Ostropa. W tym celu zostanie wyłączony z użytku jeden pas ruchu w obydwu kierunkach i nałożone czasowe ograniczenie prędkości do 80 km/h. Te prace potrwają krótko, bo do 12 maja 2023 r. Będą jednak wstępem do gruntownego remontu całej szerokości jezdni, który będzie miał miejsce na 4,5-kilometrowym odcinku w okolicach węzła Gliwice Ostropa. Tam drogowcy wymienią całą górną warstwę nawierzchni oraz częściowo warstwy środkową oraz najniższą (tzw. podbudowę).

Autostrada A4 – utrudnienia. Kiedy się skończą?

Celem bezpiecznego przeprowadzenia remontu drogi, w dniach 9-14 maja 2023 r. wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu na obu jezdniach autostrady o długości 6 km. Prace rozpoczną się 15 maja i obejmą czasowe wyłączenie z użytku wybranych pasów ruchu w taki sposób, by po wyremontowaniu jednego pasa wpuścić na niego auta i zająć się sąsiednim. GDDKiA utrzymuje, że mimo zaawansowanych prac kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w obydwu kierunkach, choć z ograniczeniem prędkości – do 80 km/h lub 60 km/h w newralgicznych miejscach. Na czas remontu łącznic wjazdowych i zjazdowych na Katowice węzła Gliwice Ostropa kierowcy pojadą objazdem przez węzły Kleszczów i Gliwice Sośnica. Ukończenie prac planowane jest na 30 lipca 2023 r.

Autostrada A4 utrudnienia Gliwice 2
Organizacja ruchu na czas remontu odcinka autostrady A4 w okolicach Gliwic (źródło: gov.pl/web/gddkia)

Polecamy również:

Coraz bliżej ukończenia drogi ekspresowej nad morze. Zostały ostatnie kilometry!

Kluczowa autostrada gotowa. W kilka godzin przez całą Polskę!

Zdjęcia i grafiki pochodzą ze strony www.gov.pl/web/gddkia

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji