NowościAktualnościCoraz bliżej ukończenia „ekspresówki” nad morze. Zostały ostatnie kilometry

Coraz bliżej ukończenia „ekspresówki” nad morze. Zostały ostatnie kilometry

Oblegana trasa nad morze już niedługo stanie się pełnoprawną drogą ekspresową. Sprawdź, gdzie skróci się czas podróży na urlop.

Kierowcy podróżujący z Warszawy w kierunku Morza Bałtyckiego doskonale znają remonty prowadzone już od wielu lat na drodze ekspresowej S7. Nowoczesna trasa szybkiego ruchu, która ma zastąpić dawną „siódemkę” (drogę krajową nr 7) realnie nabiera jednak zakładanych kształtów: od grudnia 2022 roku jest już pełną „ekspresówką” na aż 275-kilometrowym odcinku od Płońska do Gdańska Południe. Wciąż „w powijakach” jest jeszcze fragment tej trasy z Płońska do Warszawy, niemniej GDDKiA niedawno uchyliła rąbka tajemnicy na temat planowanego oddania tego odcinka do użytku. Kiedy wobec tego z Warszawy do Gdańska pojedziemy pełną drogą ekspresową?

Droga S7 z Płońska do Warszawy. Ruszyły prace na kolejnym odcinku

Obecnie trwają już prace na dwóch odcinkach brakującego fragmentu „ekspresówki”, tj. Modlin-Czosnów i Załuski-Modlin. 2 maja 2023 roku Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na kolejnym odcinku, tym razem Siedlin-Załuski. Dzięki temu rozpoczęły się procedury odszkodowawcze za przejęte pod budowę drogi tereny i tym samym na plac budowy wjechały maszyny. Na tym odcinku zaprojektowano dwujezdniową drogę z trzema pasami ruchu i dwoma węzłami: Poczernin i Przyborowice. Nie zabraknie standardowej infrastruktury towarzyszącej, tj. dróg lokalnych, ekranów akustycznych i barier energochłonnych.

Droga S7 Płońsk Warszawa 03

Realizacją wartej 692,5 mln zł inwestycji zajmie się firma Aldesa Construcciones Polska. Termin zakończenia prac ustalono na wiosnę 2025 roku, lecz nie można traktować go jako ostatecznego: wykonawca zawnioskował o wydłużenie czasu na realizację i przyznanie dodatkowych środków finansowych.

Droga S7 Warszawa-Płońsk. Kiedy finalne ukończenie?

Uzyskanie niezbędnych zgód na budowę S7 od Siedlina do Załusek oznacza, że na tym odcinku, jak i sąsiadujących z nim (aż do Czosnowa) należy spodziewać się utrudnień związanych z robotami drogowymi. Na rozpoczęcie prac czeka wobec tego tylko fragment z Czosnowa do Warszawy – konkretnie skrzyżowania z drogą ekspresową S8. Na jego pierwszym odcinku (Czosnów-Kiełpin) już prowadzone jest postępowanie przetargowe, a termin składania ofert mija 11 maja bieżącego roku. Z kolei przetarg na budowę fragmentu Kiełpin-Warszawa ma zostać ogłoszony jeszcze w pierwszej połowie 2023 r.

Droga S7 Płońsk Warszawa 01
Obecnie pomiędzy Płońskiem i Warszawą kierowcy mają do dyspozycji dwupasmową drogę nr 7 z fragmentami S7.

Polecamy również:

Szybciej nad morze! Kolejna „ekspresówka” na ukończeniu

Kluczowa autostrada gotowa! W kilka godzin przez całą Polskę

Zdjęcia pochodzą ze strony www.gov.pl/web/gddkia

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji