NowościAktualnościSzybciej nad morze. Kolejna „ekspresówka” na ukończeniu

Szybciej nad morze. Kolejna „ekspresówka” na ukończeniu

Niebawem kierowcy udający się nad morze pojadą nowym odcinkiem drogi ekspresowej S11. Sprawdź, gdzie skróci się czas podróży nad Bałtyk i kiedy to nastąpi.

Odcinek drogi krajowej nr 11 z Bobolic do Koszalina wielu kierowcom kojarzy się z ostatnią „prostą” podczas podróży nad morze. W sezonie letnim nie była to jednak ani łatwa, ani bezpieczna przeprawa – droga rzadko posiada utwardzone pobocza i często przebiega przez obszary zabudowane.

„Ekspresówką” na Pomorze Zachodnie – droga S11 na wykończeniu

Letnie zatory w tej okolicy już niedługo odejdą w niepamięć z uwagi na fakt, że powstaje tam „ekspresówka”: konkretnie droga S11 mająca w przyszłości połączyć środkowy odcinek wybrzeża Bałtyku z Górnym Śląskiem (przez Poznań). Dotychczas powstawały zaledwie „skrawki” tej drogi ekspresowej, głównie składające się na obwodnice miejscowości. Niebawem kierowcy podróżujący DK11 będą mogli skorzystać z pełnoprawnego odcinka „ekspresówki”, bowiem GDDKiA pochwaliła się postępami prac nad kluczowym odcinkiem tej trasy – S11 między Bobolicami a Koszalinem. Sprawdźmy, kiedy pojedziemy szybciej nad morze.

Droga S11

Budowę 48-kilometrowej trasy ekspresowej aktualnie przeprowadzają trzy firmy – każda ma „pod opieką” inny odcinek S11. Postęp prac jest wysoki, ponieważ wynosi od 72% (fragment od Bobolic do Kłanina) do 88% w bliższym sąsiedztwie Koszalina (odcinek do Zegrza Pomorskiego). Aktualnie trwają prace nad położeniem nawierzchni i wykonywaniem elementów systemu zarządzania ruchem (bramownice, wysięgniki dla tablic, kanał technologiczny). Po ich ukończeniu drogowcy zabiorą się za oznakowanie drogi. Systematyczne budowane i oddawane do użytku są wiadukty nad jezdniami przyszłej drogi ekspresowej, w tym najdłuższa estakada o długości 326 m na odcinku Kłanino-Bobolice. Na niej pozostały już tylko prace wykończeniowe. Na nowej drodze S11 stanie kilka Miejsc Obsługi Podróżnych, m.in. duży MOP kilka kilometrów na południe od węzła Koszalin Zachód (ze stacją benzynową i restauracją) oraz mniejszy, z toaletami, przed węzłem Kłanino od strony Koszalina.

Droga S11 Koszalin-Bobolice – kiedy oddanie do użytku?

Istnieje szansa, że nowym odcinkiem drogi ekspresowej S11 pojedziemy już w tegoroczne wakacje – zakończenie prac planowane jest na III kwartał 2023 roku. Z tego udogodnienia z pewnością skorzystają wczasowicze m.in. z Wielkopolski i Kujaw, a także podróżujący nad Pomorze Zachodnie z Warszawy.

Zdjęcia pochodzą ze strony gov.pl/web/gddkia

Polecamy także:

Będzie luźniej na zakopiance. Rusza przebudowa DK7

Autostrada i droga ekspresowa – czym się różnią?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji