Na autostradzie A1 obowiązuje system poboru opłat. Czy wszyscy kierowcy muszą tam płacić za przejazd? Oto aktualne stawki opłat na autostradzie A1.
Autostrada A1 jest jedyną polską autostradą o przebiegu południkowym. Łączy północne regiony Polski z południowymi, a konkretnie Trójmiasto z Górnym Śląskiem (ale biegnie aż do granicy z Czechami w Gorzyczkach). Przebiega tym samym obok takich miast jak Gdańsk, Grudziądz, Toruń, Włocławek, Kutno, Łódź, Piotrków Trybunalski, Częstochowa i Katowice (wraz z całą konurbacją górnośląską). A1 to przy tym druga pod względem długości autostrada w Polsce. Ma 568 km, czyli ok. 100 km mniej od rekordowej pod tym względem autostrady A4 (673 km). Przejechanie całej autostrady A1 samochodem osobowym zajmuje ok. 5 godzin i 20 minut przy utrzymywaniu dozwolonych limitów prędkości.
Autostrada A1 to trzecia – po A2 i A4 – polska autostrada z działającym systemem poboru opłat za przejazd. W 2023 roku nastąpiło jednak sporo zmian w tym zakresie, w związku z czym jest ona płatna tylko dla niektórych pojazdów. Czy kierowcy aut osobowych nadal muszą płacić na autostradzie A1? Jak wygląda uiszczanie płatności na tej drodze? Oto wszystko na ten temat.
Autostrada A1. Gdzie obowiązują opłaty?
Płatności za przejazd obowiązują jedynie na koncesyjnym odcinku autostrady A1. Jest to 152-kilometrowy fragment tej drogi w jej północnej części. Rozpoczyna się od węzła Rusocin (w pobliżu Gdańska), a kończy w Punkcie Poboru Opłat Nowa Wieś (koło Torunia). Pozostała część autostrady zarządzana jest przez Generalną dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad i nie obowiązują na niej opłaty. Wyjątek stanowią jej fragmenty objęte zasięgiem systemu e-toll, z którego korzystają kierowcy ciężarówek, autobusów i innych pojazdów/zespołów pojazdów o DMC powyżej 3,5 t.
Darmowa autostrada A1. Dla kogo?
Kierujący samochodami osobowymi i motocyklami nie muszą się tym samym przejmować opłatami na publicznym odcinku autostrady A1. Od niedawna nie muszą oni też płacić za przejazd A1 między Gdańskiem a Toruniem. Opłaty dla tych pojazdów na koncesyjnym fragmencie zniesiono we wrześniu 2023 roku i przynajmniej na razie wiadomo, że kierowcy „osobówek” i motocykli nie zapłacą tam do końca 2024 roku. Mówiąc konkretniej, darmowy przejazd A1 przysługuje kierującym pojazdami kategorii 1 (pojazdami o dwóch osiach; bez podwójnych kół, nie ciągnących przyczep) i 1a (motocykli).
Płatna autostrada A1. Którzy kierowcy nadal muszą płacić? CENNIK
Opłaty na autostradzie A1 (Gdańsk-Toruń) cały czas dotyczą następujących pojazdów:
- kategorii 2 (pojazdy o dwóch osiach, z których przynajmniej na jednej zamocowano podwójne koła);
- kategorii 2a (pojazdy posiadające łącznie więcej niż dwie osie, bez podwójnych kół);
- kategorii 3 (pojazdy o trzech osiach, z których przynajmniej na jednej zamocowano podwójne koła);
- kategorii 4 (pojazdy o więcej niż trzech osiach, z których przynajmniej na jednej zamocowano podwójne koła);
- kategorii 5 (pojazdy nie mieszczące się w kategoriach od 1 do 4, w szczególności pojazdy nienormatywne określone w przepisach Prawo o Ruchu Drogowym).
Dla kategorii 2, 3 i 4 obowiązują identyczne stawki przejazd – konkretnie 38 groszy za 1 kilometr. Przejechanie z Gdańska do Torunia kosztuje tym samym 71 złotych. W przypadku pojazdów kategorii 5 funkcjonuje 10-krotna stawka dla kategorii 1, która wynosi 16 groszy za kilometr. Za cały płatny odcinek kierowcy zapłacą tym samym 298,90 zł.
Kalkulator opłat Autostrada A1
Poniżej znajdziecie kalkulator opłat za autostradę A1. Należy wybrać węzeł wjazdowy i wyjazdowy by poznać orientacyjny koszt przejazdu od razu dla wszystkich kategorii pojazdów. Od razu mamy podawane kwoty netto i brutto (czyli bez VAT-u i z VAT-em).
Autostrada A1 – opłaty. Jak zapłacić za przejazd A1?
Na autostradzie A1 funkcjonuje zamknięty system poboru opłat, a to oznacza, że wysokość kosztu przejazdu uzależniona jest nie tylko od rodzaju pojazdu, ale i długości przejechanego odcinka. Wszyscy kierowcy, nim wjadą na autostradę, muszą pobrać bilet uprawniający do jednorazowego przejazdu na odcinku Rusocin-Nowa Wieś. Dotyczy to także użytkowników pojazdów zwolnionych z opłat. Zapłaty można dokonać na 12 miejscach poboru opłat – PPO (placach poboru opłat) lub SPO (stacjach poboru opłat). Na autostradzie A1 są to: PPO Rusocin, SPO Stanisławie, SPO Swarożyn, SPO Pelplin, SPO Kopytkowo, SPO Warlubie, SPO Nowe Marzy, SPO Grudziądz, SPO Lisewo, SPO Turzno, SPO Lubicz i PPO Nowa Wieś. Jeśli podróżujemy autem osobowym lub motocyklem, wystarczy przekazać bilet inkasentowi, który bez pobrania opłaty otworzy szlaban.
Płatności na A1 realizowane są na tradycyjnych „bramkach” autostradowych. Zapłacić można gotówką w złotówkach, euro i dolarach amerykańskich. W przypadku obcych walut należy jednak używać banknotów o nominale nie większym niż 100, a reszta jest wydawana w złotówkach. Akceptowane są także płatności kartami kredytowymi i debetowymi (VISA, Maestro, Mastercard, Dinerd Club International, JCB) oraz flotowymi (Shell Flota, Routex, UTA, DKV, Orlen Flota, E100, Lotos Biznes, LogPay, Eurowag).
Za przejazd autostradą A1 można także zapłacić online za pośrednictwem dedykowanego systemu poboru opłat AmberGO. Wymaga on zainstalowania aplikacji mobilnej i podpięcia do niej karty płatniczej, z której będą później pobierane środki za przejazd autostradą. AmberGO działa również w połączeniu z aplikacjami płatniczymi (SkyCash, Autopay i mPay), kartami flotowymi (Orlen, Lotos, Shell) i aplikacjami bankowymi (IKO, Bank Millennium, EnveloBank, PeoPay, Alior Mobile, Moje ING, Santander Bank, SGB Mobile). Współpracuje także z urządzeniami pokładowymi Telepass.
Dokonując płatności w systemie AmberGO nie trzeba się zatrzymywać na bramkach. Wystarczy powoli do nich podjechać, a kamery odczytają numer rejestracyjny i nastąpi automatyczne otwarcie szlabanu. Trzeba jedynie pamiętać o zachowaniu pewnego odstępu między poprzedzającym autem.
Polecamy również: