PoradyPoradyUbezpieczenie szyb. Czym jest, ile kosztuje, jak kupić?

Ubezpieczenie szyb. Czym jest, ile kosztuje, jak kupić?

Przednia szyba auta jest wyjątkowo narażona na uszkodzenia. Koszt jej wymiany może być liczony w tysiącach złotych. Można się przed nim zabezpieczyć, inwestując w ubezpieczenie szyb.

Najlepszym sposobem na ochronę pojazdu jest polisa autocasco. W jej przypadku stawka jest liczona od wartości pojazdu. Dla osób, która nie ma zniżek i dość drogie auto będzie to jednak spory wydatek. Istnieją jednak sposoby na tańszą ochronę pojazdu. Są to tzw. polisy mini casco. Mogą chronić pojazd w wybranych sytuacjach (np. tylko na postoju) lub jego wybrane elementy – opony czy szyby.

Ubezpieczenie szyb samochodowych jest opcjonalnym dodatkiem do standardowego ubezpieczenia pojazdu – można je dokupić nawet do polisy OC. Może to oznaczać wzrost jej kosztu o kilkadziesiąt złotych. Osobne dokupienie może okazać się niemożliwe, więc warto o tym pamiętać przy okazji przedłużania OC.

Jak działa ubezpieczenie szyb?

By przekonać się, jak działa ubezpieczenie szyb danego ubezpieczyciela, trzeba przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia. Zwykle znajdziemy w nich zapisy, że ubezpieczenie szyb chroni szyby przednią, boczne i tylną, ale nie chroni okien dachowych. Wyłączone z ochrony nim są też reflektory i inne powierzchnie przeszklone. Wyłączenia mogą pojawić się także, gdy dany element był już wcześniej uszkodzony lub pojazd jest użytkowany zarobkowo. Może być wprowadzony limit wieku auta (np. 20 lat).

W przypadku ubezpieczenia szyb koszt naprawy może być ograniczony (np. do 4000 zł). Jest to zwykle kwota na dany rok – ewentualny budżet na kolejną naprawę zostanie pomniejszony o wartość pierwszej. Mogą też obowiązywać inne ograniczenia w przypadku kolejnych napraw. Raczej należy nastawić się na naprawę z wykorzystaniem oryginalnych części. Ubezpieczyciel zaproponuje nam zamienniki – zapewne najtańsze z dostępnych.

Czy warto kupić ubezpieczenie szyb?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupić ubezpieczenie szyb. Kto jeździ niewiele, a do tego po mieście, może nie potrzebować tej polisy – do uszkodzeń szyb dochodzi zwykle przy wyższych prędkościach na drogach pozamiejskich. Z reguły im droższe auto, tym zakup ubezpieczenia szyb będzie miał więcej sensu. Po kilku latach koszt ubezpieczenia szyb może zrównoważyć koszt jej wymiany na własną rękę.

Warto wiedzieć: Ubezpieczenie opon. Na czym polega? Czy warto je kupić? Przed czym chroni?

Czy ubezpieczenie szyb chroni zniżki w AC?

Ubezpieczenie szyb może wydawać się ciekawym sposobem na ochronę zniżek na polisie AC. Z informacji, które pojawiają się w sieci wynika, że może być z tym różnie. Ochrona zniżek na AC może mieć miejsce tylko w firmie, w której dany kierowca wykupił ubezpieczenie szyb. W pozostałych przypadkach dużo zależy od sposobu raportowania danej szkody w UFG, a także podejścia innego ubezpieczyciela do danego zapisu.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji