NowościAktualnościAż trzy drogi ekspresowe w jednym miejscu. Budowa trwa, jest termin

Aż trzy drogi ekspresowe w jednym miejscu. Budowa trwa, jest termin

Niebawem nieco „zapomniany” region Polski zyska dwie nowe drogi ekspresowe, które utworzą częściową obwodnicę wielkiego miasta. Gdzie i kiedy pojedziemy nowymi trasami?

W ostatnich latach dojazd w region Podlasia zauważalnie się poprawił za sprawą oddania kierowcom drogi ekspresowej S61, którą mogą dojechać od trasy S8 (Wrocław-Łódź-Warszawa-Białystok) aż do granicy z Litwą w Budzisku (przez Łomżę, Ełk i Suwałki). Do sfinalizowania tej trasy brakuje jedynie obwodnicy Łomży, niemniej i tak podróż np. z Warszawy do Suwałk zajmuje już raptem niecałe 3,5 godziny, co dotychczas było niemożliwe do osiągnięcia przepisową jazdą.

Sieć dróg dynamicznie się rozwija także w innym regionie województwa podlaskiego. Dobre wiadomości czekają tym razem na kierowców z Białegostoku lub często podróżujących w te strony. Miasto już teraz ma szybkie połączenie z m.in. Warszawą poprzez drogę ekspresową S8, ale już niedługo doczeka się kolejnych „ekspresówek”, które utworzą swego rodzaju obwodnicę od strony północnej, zachodniej i południowej. GDDKiA podzieliła się postępem prac nad wybudowaniem wokół Białegostoku sieci dróg szybkiego ruchu, kierujących m.in. w stronę Ełku, Lublina lub granicy z Białorusią. Gdzie dokładnie powstaną nowe „ekspresówki” i kiedy można się ich spodziewać?

Droga ekspresowa S19 i S16 koło Białegostoku. Kiedy oddanie do użytku?

W przyszłości Białystok zyska m.in. szybkie połączenie z Ełkiem drogą ekspresową S16 i z Kuźnicą oraz Lublinem „ekspresówką” S19, czyli fragmentem Via Carpatii. Aktualnie podpisano umowę na budowę dwóch odcinków tych tras zlokalizowanych w bliskim sąsiedztwie Białegostoku – S16 Knyszyn-Krynice oraz S19 Białystok Północ-Dobrzyniewo. Biorąc pod uwagę, że „brakujący” fragment, czyli S19 Krynice-Dobrzyniewo-Białystok Zachód, jest już w budowie, w ciągu kilku lat największe miasto Podlasia zyska północno-zachodnią obwodnicę. Powinno to nastąpić najpóźniej do 2028 roku, gdyż na lata 2025-2028 wyznaczono czas realizacji tej inwestycji. Obecnie, po podpisaniu umowy na budowę, wykonawca wystąpi o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i po jej uzyskaniu rozpocznie prace w terenie. Nowa droga będzie miała po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m oraz pas awaryjny.

Drogi S19 i S16. Jak dalej pobiegną?

Drogi ekspresowe S16 i S19 pobiegną wspólnym śladem na odcinku Białystok Zachód-Dobrzyniewo, po czym S16 „odbije” na Ełk, prowadząc przez miejscowości Knyszyn, Goniądz i Grajewo. Z kolei S19 od strony północnej skieruje się na wschód, prowadząc przez węzły Białystok Północ, Wasilków, Czarna Białostocka, Straż, Geniusze i Sokółka do granicy z Białorusią w Kuźnicy. Natomiast od strony południowej wyprowadzi ruch do węzła Białystok Południe i pobiegnie w kierunku Bielska Podlaskiego i dalej do Lublina i Rzeszowa. Utworzy tym samym południowo-zachodnią obwodnicę Białegostoku, z tym że nastąpi do w późniejszych latach – ten odcinek znajduje się jeszcze na etapie przygotowawczym.

Obydwie trasy zyskają połączenie z istniejącą drogą ekspresową S8 na węźle Białystok Zachód.

Droga ekspresowa S19
Planowany przebieg dróg ekspresowych w okolicach Białegostoku (fot. GDDKiA).
Redakcja poleca:

Nowe drogi w Polsce. Którymi pojedziemy najszybciej?

Ile wynosi minimalna prędkość na drodze ekspresowej?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji