PoradyPoradyAutostrada A2 – opłaty. Ile zapłacimy za przejazd A2?

Autostrada A2 – opłaty. Ile zapłacimy za przejazd A2?

Autostrada A2 jest drugą, po A4, płatną autostradą w Polsce. Jakie obowiązują tam opłaty za przejazd? W jaki sposób można zapłacić za przejazd autostradą A2?

Autostrada A2 to jedna z trzech kluczowych tego rodzaju dróg szybkiego ruchu w Polsce (po A1 i A4). Podobnie jak autostrada A4, umożliwia szybki przejazd między wschodnią i zachodnią częścią naszego kraju. Autostrada A2 biegnie jednak przez środkową część Polski. Rozpoczyna się w Świecku (przy granicy z Niemcami) i prowadzi przez Poznań, Konin, Łódź i Warszawę do granicy z Białorusią w Kukurykach. Aktualnie w użytku jest zachodni, środkowy i częściowo wschodni fragment autostrady A2 – od Świecka aż do Kałuszyna w powiecie mińskim na Mazowszu. Jeszcze w 2024 roku ukończone zostanie jednak przedłużenie A2 do miejscowości Groszki oraz fragment autostrady częściowo omijający Siedlce, przez co autostrada A2 wydłuży się o kolejne 25 km.

Na autostradzie A2, jako jednej z dwóch autostrad w Polsce, obowiązują opłaty za przejazd. Na szczęście nie tyczą się one całej autostrady, a jedynie jej zachodniej części. Co istotne, płatną autostradę A2 możemy podzielić na dwie części, jednak na jednej z nich z ich uiszczania zwolnieni są kierujący samochodami osobowymi i motocyklami. Jak przedstawiają się płatności na autostradzie A2? Kto i ile musi zapłacić za przejazd? Gdzie nie trzeba płacić na A2?

Jakie opłaty obowiązują na autostradzie A4?

Bezpłatna autostrada A2. Gdzie nie zapłacimy na A2?

Dla kierujących samochodami osobowymi, motocyklami i zespołami pojazdów o DMC poniżej 3,5 t opłaty nie obowiązują na odcinku autostrady A2 od Konina w kierunku wschodnim, czyli aż do końca A2 w Kałuszynie (przez Łódź i Warszawę). Jeszcze niedawno musieli oni płacić na fragmencie A2 zarządzanym przez GDDKiA (od Konina do Strykowa), ale od 1 lipca 2023 roku opłaty dla tych pojazdów zostały tam zniesione. O ich wnoszeniu nadal muszą jednak pamiętać kierujący pojazdami (lub zespołem pojazdów) o DMC powyżej 3,5 t oraz autobusami.

Płatna autostrada A2. Tam nadal są opłaty za przejazd

Opłaty dla wszystkich kierujących (bez wyjątku) przewidziane są na koncesyjnym odcinku autostrady A2, czyli od Świecka do Konina (255 km). Stawki są podzielone według kategorii pojazdów wjeżdżających na autostradę A2. Spółki zarządzające drogą – Autostrada Wielkopolska i Autostrada Wielkopolska II – rozdzielają je następująco:

  • kategoria 1 – pojazdy samochodowe o dwóch osiach;
  • kategoria 2 – pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami;
  • kategoria 3 – pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami;
  • kategoria 4 – pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami;
  • kategoria 5 – pojazdy i zestawy pojazdów nienormatywnych;
  • kategoria 6 – motocykle.

Autostrada A2 – opłaty (kalkulator)

Na stronie autostrada-a2.pl podane są szczegółowe cenniki przejazdów autostradą A2 różnymi rodzajami pojazdów. W przypadku samochodów osobowych przejechanie całego płatnego odcinka A2 będzie się wiązało z zapłatą 114 zł, jednak opuszczając drogę na wcześniejszych zjazdach zapłacimy, rzecz jasna, odpowiednio mniej. Przejechanie całej płatnej A2 motocyklem kosztuje 66 zł, ciężarówkami z kategorii 2 – 193 zł, kategorii 3 – 274 zł, kategorii 4 – 394 zł, kategorii 5 – 1000 zł.

Autostrada A2 opłaty
Na autostradzie A2 między Świeckiem a Koninem nadal obowiązują standardowe punkty poboru opłat.

Autostrada A2 – opłaty (Konin-Stryków)

Jak już wspomnieliśmy, na państwowym fragmencie autostrady A2 (od Konina do Strykowa) za przejazd nie płacą kierujący autami osobowymi do 3,5 t i motocyklami. Opłaty obowiązują jednak kierujących ciężkimi pojazdami (ciężarówkami i autobusami) oraz autami osobowymi z przyczepą, o ile DMC przekracza 3,5 t. Mało tego – Ci kierujący muszą także zapłacić na A2 ze Strykowa do Warszawy oraz na jej krótkim fragmencie stanowiącym obwodnicę Mińska Mazowieckiego. Płatności za przejazd drogami publicznymi (w tym autostradą A2) realizowane są poprzez system e-toll, wykorzystujący technologię przesyłania do systemu danych lokalizacyjnych pojazdu za pośrednictwem dedykowanego urządzenia pokładowego.

Autostrada A2 – opłaty. Jak zapłacić za przejazd A2?

Warto zdawać sobie sprawę, że na koncesyjnym odcinku autostrady A2 (Świecko-Konin) nie obowiązuje system e-toll: ten jest przewidziany wyłącznie dla pozostałych fragmentów A2 i dotyczy w jej przypadku tylko kierowców ciężarówek i autobusów (ewentualnie aut osobowych z przyczepami). Oznacza to, że na płatnej autostradzie A2 nadal można zapłacić za przejazd w tradycyjny sposób, czyli na Placach Poboru Opłat (PPO) w ciągu autostrady, lub na Stacjach Poboru Opłat (SPO) na węzłach autostradowych. Zarządca dopuszcza trzy formy płatności za przejazd:

  • gotówka (w PLN, EUR i USD);
  • karty bankowe (Visa, Visa Electron, V Pay, Maestro, Diners Club, JCB, Mastercard itp.);
  • karty paliwowe ((Routex, DKV, UTA, Aris, Flota, Orlen Open Drive, Shell, E100, Logpay, Multi Service Tolls Card, AS24, Lotos, Eurowag).

Dodatkowo trzeba wspomnieć o tym, że na płatnym fragmencie A2 funkcjonują dwa systemy poboru opłat: otwarty oraz zamknięty. Otwarty dotyczy odcinka między Poznaniem a Koninem. Polega on na tym, że kierowca uiszcza stałe opłaty po kolei na dwóch punktach (PPO Lądek i PPO Nagradowice, jadąc od strony Konina). Na kolejnym, czyli PPO Gołuski (za Poznaniem) rozpoczyna się już zamknięty system poboru opłat, który oznacza możliwość jednorazowego zapłacenia za pokonany odcinek bezpośrednio na zjeździe, którym opuszczamy autostradę. Jest to możliwe na SPO Buk, SPO Nowy Tomyśl, SPO Trzciel, SPO Jordanowo, SPO Torzym i PPO Tarnawa. Analogicznie sytuacja przedstawia się odnośnie jazdy od Świecka do Konina: odcinek do Poznania płaci się poprzez system zamknięty, a od Poznania do Konina – system otwarty.

Autostrada A2 – opłaty (e-toll)

Aby realizować płatności za przejazd publicznymi drogami objętymi opłatami, należy wyposażyć się w urządzenie pokładowe pracujące w oparciu o system e-toll. Może to być urządzenie OBU (On Board Unit) lub Zewnętrzne Systemy Lokalizacyjne (ZSL). Przekazywanie danych geolokalizacyjnych do systemu e-toll odbywa się także za pośrednictwem aplikacji mobilnej e-toll, do pobrania w sklepie Google Play i AppStore. Wymagane jest do tego założenie konta oraz dodanie do niego pojazdu wraz z preferowaną metodą płatności.

Autostrada A2 opłaty
Za przejazd autostradą A2 ciężarówki i autobusy muszą się rozliczać na punktach poboru opłat (w przypadku koncesyjnych odcinków) lub przez system e-toll (na odcinkach państwowych).
Redakcja poleca:

Więcej na temat systemu poboru opłat e-toll

Więcej na temat płatnych autostrad w Polsce

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji