NowościAktualnościKoniec darmowej autostrady. Za chwilę znów tam zapłacimy

Koniec darmowej autostrady. Za chwilę znów tam zapłacimy

Wiele wskazuje na to, że niebawem wrócą opłaty za przejazd obecnie bezpłatną autostradą. O jaką drogę chodzi i kiedy mogą wrócić opłaty?

W ostatnich miesiącach kierowcy mogli cieszyć się ze zniesienia opłat za przejazd trzema odcinkami polskich autostrad. Od 1 lipca bezpłatny przejazd obowiązuje na dwóch fragmentach tego typu dróg zarządzanych przez państwo – mowa o autostradzie A2 na odcinku Konin-Stryków oraz o autostradzie A4 między Wrocławiem a Sośnicą. Tym samym w portfelach kierowców może zostać 26,10 zł, bo tyle wcześniej łącznie kosztowało przejechanie tych odcinków. Warto jednak podkreślić, że zwolnienie z opłat przysługuje tylko użytkownikom samochodów osobowych i motocykli.

Autostrada Bursztynowa. Czy A1 jest darmowa?

We wrześniu 2023 roku opłaty za przejazd zniesiono na jeszcze jednej polskiej autostradzie – A1, na odcinku między Toruniem a Gdańskiem (czyli pomiędzy węzłami Nowa Wieś i Rusocin). Także w tym przypadku zwolnienie z kosztów przejazdu przysługuje tylko wybranym grupom kierowców, konkretnie użytkujących pojazdy kategorii 1 i 1A (czyli pojazdy o dwóch osiach, bez podwójnych kół i bez przyczepy, oraz motocykle). Dzięki darmowej autostradzie A1 kierowcy na podróży tym odcinkiem w jedną stronie mogli zaoszczędzić 30 zł.

Darmowa autostrada A1. Czy wrócą opłaty?

Jak się jednak okazuje, zniesienie opłat na autostradzie A1 jest tylko tymczasowe. Z komunikatu opublikowanego we wrześniu na stronie autostrady można przeczytać, że obowiązuje ono od 4 września 2023 roku (od godziny 12:00) do 31 grudnia 2023 roku, do godziny 23:59. Wobec tego wstępnie należy się nastawić, że od Nowego Roku opłaty za przejazd autostradą A1 mogą wrócić. Choć nie muszą – wszystko zależy od tego, jaką decyzję w tej sprawie podejmie nowy rząd. Najbliższe tygodnie zapewne dadzą odpowiedź na pytanie, czy w 2024 roku autostrada A1 (Gdańsk-Toruń) będzie znów płatna.

Darmowa autostrada A1 opłaty
Odcinek autostrady A1 na południe od Torunia (prowadzący przez Łódź na Śląsk) nadal pozostaje darmowy.

Płatne autostrady w Polsce. Gdzie nadal są opłaty?

Gdyby tak się stało, byłaby to trzecia płatna autostrada w Polsce. Warto przypomnieć, że opłaty nadal obowiązują na autostradach zarządzanych przez podmioty prywatne. Mowa tu o autostradzie A2 na odcinku Konin-Świecko (255 km) i autostradzie A4 od Krakowa do Katowic (60 km). Za przejazd kierowcy samochodów osobowych zapłacą na nich odpowiednio 108 zł i 30 zł.

Polecamy również:

Więcej na temat płatnych autostrad w Polsce

Czy motocyklem 125 można jeździć po autostradzie?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

3 KOMENTARZE

  1. jak to nawet koło autostrady nie stało!!!! na A4 straciłem łącznik stabilizatora a wy pobieracie opłaty to jeszcze kierowcom powinniście płacić za nerwy wieczne remonty i dziury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji