NowościRozrywka20 samochodowych gier wszech czasów

20 samochodowych gier wszech czasów

Przez 35 lat gry samochodowe znacząco się zmieniły. Oto lista 20 najciekawszych gier, jakie zawładnęły naszym sercem od 1985 roku. Która okazała się najlepsza?

Przez ostatnie 40 lat, gry wideo to zdecydowanie najbardziej dynamicznie rozwijająca się gałąź rozrywki. To, jaką drogę przeszła ta branża od czasów pierwszych produktów pokroju Ponga, czy chociażby kultowego Pac-Mana, aż do aktualnych produktów z serii chociażby Call of Duty, czy Wiedźmina 3, nie można nawet nazwać krokiem milowym. To przejście z epoki kamienia łupanego od razu w erę lotów kosmicznych!

Gry samochodowe zawsze były zawsze jednocześnie w awangardzie technologicznej jak i w pewnej pogardzie – nie były nigdy postrzegane przez „prawdziwych” graczy jako produkty warte uwagi. Dlatego, poza nielicznymi wyjątkami, nie trafiły do szerokich kręgów graczy i często stawały się produktami niszowymi, które trafiały jedynie w ręce prawdziwych fanów motoryzacji. Ale zawsze wymagały masy skomplikowanych obliczeń dotyczących zarówno fizyki jazdy i zachowania się samochodu oraz jak potrzebnych do wyświetlenia jak najlepszej grafiki.

Specjalnie dla was przygotowaliśmy naszą subiektywną listę najciekawszych i najlepszych gier samochodowych wszech czasów. We wszystkie graliśmy, wszystkie pamiętamy… A skąd taki a nie inny dobór tytułów? Starliśmy się uwzględnić gry dostępne w Polsce, takie w które grali nasi gracze, ale też takie, które były mocnymi tytułami na całym świecie. Zapraszamy!

Samochodowe gry wszech czasów

20 Maluch Racer (2003)

Czy jest to gra, którą można postrzegać za najlepszą? Na pewno nie! Ale jej ogromna popularność w Polsce i fakt, że setki tysięcy graczy rozpoczęli z nią swoją przygodę z grami samochodowymi powoduje, że Maluchowi należy się miejsce w tym prestiżowym zestawieniu. Maluch Racer, już nawet w dniu premiery przerażał kiepską grafiką i równie tragicznym odwzorowaniem praw fizyki. Ale niska cena oraz rodzimy klimat zrobiły z niego hit sprzedaży.

Maluch Racer
Już podczas premiery Maluch Racer kosztował 19 zł. Okupował kosze z tanimi grami w supermarkecie… Pojawił się też w kioskach…

19 Road Race (1985)

Można nazwać go prekursorem symulacji samochodowych. Była to pierwsza gra, w której zmienialiśmy biegi! Pojawiła się też kwestia spalanego paliwa, które uzupełnialiśmy na stacjach benzynowych. W podtytule gra nazywała się „Wielki wyścig przez Amerykę”, więc  w kolejnych etapach ścigaliśmy się pomiędzy miastami w USA. Dostępna była na Atari XL/XE oraz Commodore 64/128.

Road Race
Road Race to maksimum, jakie udawało się wycisnąć z 8-bitowych komputerów.

18 Test Drive 3 (1990)

To także przełomowa gra – pierwsza, w której w pojawił się częściowo otwarty świat oraz w pełni trójwymiarowa grafika.  W podstawowej wersji dostępne były jedynie trzy samochody – jeden prawdziwy – Lamborghini Diablo oraz dwa koncepty – Ferrari Mythos Pinifarina i Chevrolet Corvette CERV III. Co ciekawe, trasy nie były wyznaczone – mogliśmy korzystać z alternatywnych dróg do mety, a także ze skrótów.

Test Drive 3
Test Drive 3 – pojechać pod prąd, czy nie? Ale przeszkodami były też drzewa. Im mieliście szybszy komputer, tym więcej ich się pojawiało na ekranie. Jakie było więc rozwiązanie na najlepsze czasy? Obniżenie jakości grafiki, przez wyłączenie wyświetlania drzew.

17 Euro Truck Simulator 2 (2012)

Produkt o którym trzeba wspomnieć, bo jego popularność jest zaskakująco wysoka. Ale nie mamy tutaj do czynienia z grą w której główną rolę pełni ściganie się (tak jak w pozostałych tytułach). Tutaj mamy symulację pracy kierowcy ciężarówki – jeździmy po Europie z dostawami, trzymamy się terminów, uważamy na przekraczanie prędkości i spotkania z policją. Co ciekawe, odwzorowano tu sporą część Europy, więc gra nie jest monotonna.

Euro Truck Simulator
Najważniejsze, to ładne widoki zza kierownicy. Tych nie zabraknie w Euro Truck Simulator 2.

16 Need for Speed (1995)

Pierwszy Need for Speed to była rewolucja. Po pierwsze fajne trasy, po drugie sporo samochodów, po trzecie oszałamiająca wtedy grafika. To była pierwsza gra, że wreszcie mieliśmy wrażenie zasiadania za prawdziwą kierownicą – wnętrza były bardzo dokładnie odwzorowane, a wokół tras pełno było szczegółów. Naprawdę, w 1995 roku ta grafika robiła kolosalne wrażenie. Ważny też był wybór dostępnych samochodów – wreszcie można było zasiąść za kierownicą Ferrari 512 TR. No i nie zabrakło zwykłych samochodów, poruszających się po drogach w trakcie wyścigów. To dodawało sporo emocji.

Need for Speed
Ferrari 512 TR w Need for Speed – nie ma znaczka, ale emocje jakie towarzyszyły grze pozwalały zapomnieć o tym szczególe.

15 Indianapolis 500: The Simulation (1989)

Tylko jeden tor, tylko cztery zakręty w lewo i trzy samochody do wyboru – co może być w tym ciekawego? Wydane w 1989 roku Indianapolis 500 to pierwsza gra, którą możemy sklasyfikować jako prawdziwą symulację. Mamy tu szczegółową jak na tamte czasy grafikę, bardzo dokładnie odwzorowany tor Indianapolis oraz rozbudowane opcje ustawień parametrów samochodu. I mają one wyraźny wpływ na zachowanie się bolidu podczas okrążenia i tym samym na osiągane czasy. Trudna i wymagająca gra, jednak bardzo satysfakcjonująca.

indy500
Prędkościomierz oczywiście tylko w milach na godzinę… A temperatura w Fahrenheitach…

14 Burnout Paradise (2008)

Typowo zręcznościowa gra, w której chodziło głównie o jak najbardziej efektowne wypadki. I tutaj trzeba przyznać, że producenci gry stanęli na wysokości zadnia. Każde poważniejsze wypadki kończą się powtórką w spowolnionym tempie z prezentowaną z dynamicznych kamer – gnące się blachy i odpadające części wyglądają wyjątkowo efektownie. Poza tym, Burnout Paradise to emocjonujące wyścigi i wyzwania, które będziemy wypełniać w mieście Paradise.

Burnout Paradise
Burnout Paradise to ulubiona gra wszystkich blacharzy. Ale ubezpieczyciele jej nienawidzą…

13 WRC 8 (2019)

W naszym zestawieniu nie może zabraknąć współczesnej gry rajdowej. WRC 8 to mocny tytuł, który może w historii gier nie zapisze się żadnymi rewolucjami, ale ma wszystkie elementy jakie potrzebne są dla dobrej gry rajdowej – czyli licencję WRC, wszystkie samochodu startujące w ubiegłorocznych rajdach (zarówno WRC jak i WRC2 i kilka samochodów historycznych) oraz trasy wzorowane na prawdziwych odcinkach specjalnych.

WRC 8
Yarisem po lesie, to nie zawsze oznacza wycieczkę na grzyby.

12 Sega Rally Championship (1995)

Gra, która swoje największe triumfy święciła na automatach w salonach gier. Ogromny ekran, kierownica i pedały dawały poczucie jazdy prawdziwą rajdówką. I co z tego, że do wyboru były tylko trzy samochody  – Lancia Delta HF, Toyota Celica i Lancia Stratos? Ważne, że była to niesamowicie dynamiczna gra, umożliwiała jazdę długimi, efektownymi poślizgami i wykorzystywała możliwości pojawiających się dopiero wtedy akceleratorów 3D. W wersji „domowej” na początku pojawiła się na konsolę Sega Saturn, następnie także na PC-ty.

Sega Rally Championship
A dlaczego pan stoi przed reklamami? Gdzie jest ochrona!

11 Need for Speed: Porsche Unleashed (2000)

Piąta część z serii Need for Speed, tym razem koncentrująca się na samochodach jedynie jednej marki – Porsche. Przez wielu graczy uważana za najlepszą część serii jaka kiedykolwiek powstała. To co podobało się graczom, to nie tylko same dostępne pojazdy, ale ich szczegółowe odwzorowanie – zarówno graficzne, jak i pod względem prowadzenia i osiągów. Do tego doszły ciekawe trasy oraz interesująca rozgrywka  – w jedynym z trybów gry wcielaliśmy się rolę kierowcy testowego Porsche i szlifowaliśmy swoje umiejętności (na przykład dowożąc samochód do klienta – w odpowiednim czasie i nieuszkodzony).

NFS Porsche
Ciekawostka z rynku gier. Edycja Porsche Unleashed było początkiem 16-letniej współpracy Electronic Arts (wydawcy gry) z firmą Porsche. W tym czasie, samochody tej marki nie pojawiały się żadnych innych grach! Umowa wygasła w 2016 roku i od tego czasu także inni producenci/wydawcy mogą wystąpić o licencję od Porsche.

10 Grand Prix 2 (1996)

Symulacja wyścigów F1, która realiami nawiązywała do sezonu 1994. Zwróćcie więc uwagę, że potrzeba było dwóch lat oczekiwania, by zagrać w grę nawiązującą do minionego już dawno sezonu! Grand Prix 2 oczarowała ówczesnych graczy niesamowitą jakością symulacji – były tam nie tylko fotorealistyczne tory oraz dokładnie odwzorowane bolidy, ale także precyzyjne ustawianie parametrów samochodów. Dodatkowo, po raz pierwszy wprowadzono dane telemetryczne, na podstawie których zaawansowani gracze byli w stanie jeszcze lepiej zrozumieć zachowanie samochodu podczas kolejnych okrążeń.

Grand Prix 2
Tor Imola jeszcze przed zmianami jakie nastąpiły po tragicznym wypadku Ayrtona Senny.

9 Colin McRae Rally 2.0 (2000)

Seria gier z popularnym Szkotem w tytule to klasyka gier rajdowych, ale chyba właśnie druga część zasługuje na największe uznanie. Była przede wszystkim niesamowitym skokiem jakościowym w porównaniu nie tylko do pierwszej części, ale też w stosunku do innych gier z tamtego okresu. Dodatkowo, Codemasters udało się świetnie wyważyć poziom trudności – pomiędzy totalną grą zręcznościową a trudną symulacją. Gra była więc dostępna dla wszystkich – zarówno dla pasjonatów sportów motorowych jak i dla tych, którzy uruchamiali Colina tylko, żeby chwilę pojeździć.

CMR 2
Odcinki specjalne po śniegu należały do najciekawszych w Colin McRae Rally 2.0.

8 Gran Turismo Sport (2017)

Seria Gran Turismo to klasyk gier samochodowych na konsole PlayStation. Edycja Sport, to najnowsza część przygotowana z myślą o PS4. I o ile na początku gra nieco rozczarowała graczy – było sporo braków, to przez ostatnie dwa lata kolejne uaktualnienia zrobiły z niej całkiem niezły produkt. Podobać się może liczba dostępnych pojazdów, ciekawe trasy i doskonała płynność animacji. A dla spragnionych dodatkowych doznań, dodano obsługę systemu PS VR (wirtualnej rzeczywistości).

Gran Turismo Sport
Gran Turismo Sport to najlepsza gra esportowa na PS4.

7 Richard Burns Rally (2004)

Kolejna gra rajdowa, tym razem nastawiona na jak najlepsze odwzorowanie zachowania się samochodu. To była naprawdę trudna gra, zwłaszcza dla tych, którzy próbowali zmierzyć się z nią korzystając z klawiatury – tak naprawdę, dało się grać wyłącznie na kierownicy. Już pierwszy etap, gry, gdzie zaczynaliśmy w rajdowej szkole okazywał się nie do przejścia dla części z graczy – mało kto był w stanie wykręcić odpowiedni czas na kończącym zajęcia odcinku specjalnym. Richard Burns Rally to świetna gra, warto sobie ją przypomnieć.

Richard Burns Rally
Wymagający, trudny ale ciekawy – tak prezentuje się Richard Burns Rally. Ciekawostka – gdyby nie choroba, Richard Burns przyjechałby do Polski na promocję gry.

6 Rocket League (2015)

Ogromna popularność Rocket League zaskoczyła nawet twórców. To nie jest do końca gra samochodowa jakiej byśmy się spodziewali – Rocket League to szalona gra w piłkę, ale odbijamy ją kierowanymi przez nas pojazdami. Lądujemy na boisku, no i naszym zadaniem jest wbić piłkę do bramki przeciwnika. To co ujęło graczy, to świetny tryb wieloosobowy – Rocket League szybko stał wdarł się do esportu i wielu graczy rywalizuje ze sobą w wirtualnym świecie.

Rocket League
Gra w piłkę samochodami – to ma przyszłość!

5 F1 2019 (2019)

Najnowsza część serii gier od Codemasters przenosząca nas w realia wyścigów Formuły 1. Mimo, że może nie jest najlepszą grą, to jest w tym momencie jedyną, dzięki której możemy się zbliżyć do atmosfery współczesnych wyścigów F1. Dodatkowo, ponieważ jest oficjalnym produktem Formuły 1, to w tej właśnie grze rozgrywane są wszelkie imprezy esportowe związane z tą dyscypliną sportu. No i  w F1 2019 odbywają się aktualnie wirtualne wyścigi z prawdziwymi kierowcami, które mają osłodzić kibicom oczekiwanie na odwieszenie rywalizacji…

F1 2019
Dwa Ferrari na przedzie? To chyba szybko się nie zdarzy…

4 Project Cars 2 (2017)

Rozbudowana symulacja, która zapewnia wszystko, co potrzebne dobrej grze – czyli sporą liczbę dostępnych samochodów oraz dużo tras. Dodatkowo, cieszy oko świetną grafiką. Project Cars 2 to trudna i wymagająca gra, więc nie jest polecana dla początkujących odbiorców. Do dobrej zabawy przyda się porządna kierownica oraz spora dawka pokory i cierpliwości. Na pocieszenie trzeba powiedzieć, że mimo wieku gra nadal jest popularna online oraz można ją teraz kupić w miarę tanio.

Project Cars 2
Realistyczne wyścigi długodystansowe to największe wyzwanie w Project Cars 2.

3 Forza Horizon 4 (2018)

Jeżeli pamiętacie emocje związane z uruchomieniem pierwszego Need for Speeda, to  Forza Horizon 4 wywołuje podobne doznania. Seria Need for Speed gdzieś zupełnie się zagubiła w kolejnych edycjach, a Forza Horizon to zdecydowanie król zręcznościowych gier samochodowych. Mamy tu i ogromne przestrzenie do dowolnej eksploracji, setki dostępnych pojazdów oraz ciekawe i wciągające wyścigi. Dodatkowo mamy zmienne pory roku, dynamiczną pogodę, w miarę ciekawie zarysowaną fabułę oraz dużo misji pobocznych. Szkoda tylko, że posiadacze PS4 nie mogą zagrać w gry z serii Forza (te dostępne są na Xbox One oraz PC).

Forza Horizon 4
Świetna grafika i zmienne pory roku… Kiedy ostatnio widzieliście śnieg?

2 Assetto Corsa (2014)

To symulator z prawdziwego zdarzenia. Stworzony przy współpracy z firmami zawodowo zajmującymi się sportem motorowym, Assetto Corsa od lat uznawana jest za grę, której najbliżej do prawdziwej jazdy samochodem wyścigowym. Warto pamiętać, że większość profesjonalnych symulatorów (tych z siłownikami, kierownicami i ekranami wokół kierowcy) oparta jest właśnie na tej grze. Ogromna ilość modów pozwala rozszerzyć grę o nowe samochody, tory a także obsługę takich urządzeń jak specjalne kierownice, kaski VR, a nawet całe zestawy foteli z siłownikami odwzorowującymi przyspieszenia. Jest to też podstawowa gra jeżeli chodzi o polski esport. Jeżeli więc chcecie spróbować swych sił w wirtualnej rywalizacji, warto zaopatrzyć się w Assetto Corsa oraz dobrą kierownicę. I pamiętajcie, że jeżeli chcecie wkroczyć w świat esportu, to koniecznie skupcie się na wersji PC.

Assetto Corsa
Najbardziej realistyczna gra w tym zestawieniu. I też najbardziej wymagająca.

1 Forza Motorsport 7 (2017)

Na pierwszym miejscu znalazła się kolejna gra z serii Forza, tym razem z podtytułem Motorsport. Pewnie chcielibyście wiedzieć dlaczego? Bo jest to najbardziej kompleksowa gra, taka która jest zarówno symulacją jak i trochę zręcznościówką. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie – początkujący gracze docenią, że bez problemów są w stanie opanować samochód korzystając z gamepada, zaawansowani, po dokupieniu kierownicy poczują się jak na prawdziwym torze. Dodatkowo, gra ma ogromną bazę dostępnych samochodów oraz sporo doskonale odwzorowanych torów wyścigowych. Wady? Największą jest to, że Forza Motorsport 7 dostępna jest jedynie na konsole Xbox One oraz na PC. I jest nadal dosyć droga, zwłaszcza na PC.

Forza Motorsport 7
Dynamiczne wyścigi, doskonała grafika i wyważony poziom trudności. Forza Motorsport 7 to gra, w którą każdy miłośnik motoryzacji musi zagrać.
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji