PublicznePlayStation 5 kontra Xbox Series X – którą konsolę wybrać w 2022...

PlayStation 5 kontra Xbox Series X – którą konsolę wybrać w 2022 roku?

Od premiery konsol nowej generacji (PlayStation 5, Xbox Series X) minęły już dwa lata. Jak po tym czasie wygląda ich porównanie? Którą konsolę warto wybrać w tym roku?

W listopadzie 2020 roku pojawiły się na rynku dwie topowe konsole. Pierwszy był Xbox Series X, dosłownie tydzień po nim zadebiutowało PlayStation 5. Początkowo faworyzowane PS5 zaczęło pomału tracić rozpęd w związku z problemami z dostępnością oraz dzięki usłudze abonamentowej dla gier – Xbox Games Pass. Konsola Microsoftu pomału zaczęła odrabiać straty wizerunkowe po nieudanym debiucie w poprzedniej generacji i stała się ponownie pożądanym przez klientów urządzeniem.

Gdy w 2013 roku debiutowało PS4 i Xbox One sytuacja była dosyć odmienna. Ich poprzednicy: bardzo udany Xbox 360 (premiera w 2005) przyciągnął na stronę Microsoftu wielu graczy; PS3 (premiera 2006), mimo napędu Blu-Ray, okazało się początkowo sporo droższe, mniej wydajne sprzętowo i gry lepiej sobie radziły na Xboksie. Więc w 2013 roku, planując premierę PS4 Sony wiedziało, że nie może popełnić tego błędu. Ale wtedy w pułapkę pychy popadł Microsoft upychając w swoim Xbox One obowiązkowy kontroler Kinect i wchodząc na rynek ze znacznie wyższą ceną niż PlayStation 4. Mimo późniejszego wycofania się tego pomysłu i obniżenia ceny, tego błędu nie udało się już naprawić – wojnę konsol poprzedniej generacji z kretesem wygrało Sony!

Teraz sytuacja uległa zmianie. Microsoft nie szarżuje z ceną, Sony właśnie podniosło o 50 euro cenę swojego PS5. Prawdziwi fani grania już kupili swoje sprzęty, teraz trwa wojna o serca przeciętnych graczy. Które z konsol jest lepsza dla zwykłego gracza? A jeszcze więcej, na którą są lepsze gry samochodowe?

PS5 konsola
Konsola PlayStation 5 jest efektownie zaprojektowana i dosyć spora, zwłaszcza na wysokość. Można ją postawić w pionie i w poziomie.

Parametry techniczne – PlayStation 5 kontra Xbox Series X

Suche dane techniczne (w tabeli poniżej) nieznacznie faworyzują konsolę Xbox Series X. Na papierze powinna być ona o około 20% szybsza. Właściwie jedyny parametr, w jakim króluje PlayStation 5 jest szybkość transferu z dysku twardego. I to widać – gry na PS5 wczytują się momentalnie, zwłaszcza jeżeli chodzi o nowe poziomy. Mamy wrażenie, że gry nie są już dzielone na kolejne etapy, ale całość staje się ciągłością. To fajna sprawa i zdecydowanie pomaga zmniejszyć poziom frustracji, gdy czekamy na kolejne załadowanie się poziomu po śmierci w walce z jakimś potężnym przeciwnikiem.

Ale podobnie jak w motoryzacji, suche dane technicznie nie do końca są w stanie zobrazować, czy dany sprzęt będzie szybszy od konkurencji czy nie. Jak w samochodach – mimo, że na papierze silnik będzie miał kilka koni mechanicznych więcej, nie znaczy, że sam pojazd pokona okrążenie na torze szybciej od konkurenta. Kierowca może być lepszy i jego umiejętności zniwelują różnicę… Opony mogą być lepiej dostosowane do warunków i też dzięki temu będzie szybszy.

W przypadku konsol mamy podobną zależność. Wydajność to nie tylko suche parametry techniczne, ale także to, jak producenci gier będą potrafili ja wykorzystać. Obecnie w przypadku większości gier mamy dostępne tytuły wieloplatformowe – czyli są dostępne i na Xboxa i na PlayStation. I te z reguły nie są w stanie wykorzystać tej przewagi – różnice są pomijalne. Gry ekskluzywne (czyli pisane z myślą o wyłącznie jednej konsoli) potrafią wycisnąć ostatnie poty z konsol, ale wtedy nie mamy porównania.

Podsumowując, pod względem technicznym PlayStation 5 i Xbox Series X prezentują zbliżony poziom.

Parametry techniczne – PlayStation 5 kontra Xbox Series X
PlayStation 5 Xbox Series X
Procesor (CPU) 8 rdzeni @ 3.5GHz 8 rdzeni @ 3.8GHz
Procesor graficzny   (GPU) 10.28 teraflopów; 36 CUs @ 2.23GHz 12 teraflopów; 52 CUs @ 1.825 GHz
Pamięć 16GB GDDR6 16 GB GDDR6
Przepustowość   szyny danych 448GB/s 10GB @ 560 GB/s; 6GB @ 336 GB/s
Dysk 825GB SSD 1TB NVME SSD
Przepustowość SSD 5.5 GB/s 2.4 GB/s
Napęd 4K UHD Blu-ray 4K UHD Blu-ray

Głośność PlayStation 5 kontra Xbox Series X

Jednym z największych problemów na jaki skarżyli się posiadacze konsol poprzedniej generacji była głośność ich pracy. O ile podczas kopiowania danych z napędów było to jeszcze do zaakceptowania (proces nie trwa zbyt długo i występuje jedynie podczas instalacji) to hałas jaki generowały pierwsze edycje PS4 i Xbox One był po prostu uciążliwy i przeszkadzał.

W przypadku PlayStation 5 i Xbox Series X problem ten został w końcu rozwiązany. Podczas gry obie konsole są praktycznie niesłyszalne, zwłaszcza gdy znajdujemy się w jakieś rozsądnej odległości od urządzania. Nieznacznie głośniejsze jest PS5, ale ta różnica nie jest znacząca.

Gry – PlayStation 5 kontra Xbox Series X

Od lat uważa się, że sama konsola bez gier nie jest nic warta. I stąd ważne są dostępne na daną platformę produkty. W przypadku konsol, gry dzielimy na dwa rodzaje – ekskluzywne, czyli dostępne na jedynie jedną platformę (w przypadku PlayStation jest to przykładowo seria The Last of Us czy God of War oraz oczywiście Gran Turismo, w przypadku Xboksa jest to seria Halo, Gears of War i oczywiście samochodowa Forza). Drugi rodzaj to tytuły multiplatformowe – czyli dostępne zarówno na PS5 jak i Xboxa. Takim przykładem może być chociażby seria Call of Duty, a z gier samochodowych to Need for Speed czy symulacje F1 od Codemasters.

Call Of Duty
Call Of Duty: Modern Warfare 2 to najnowsza odsłona serii stworzona z myślą o konsolach nowej generacji.

Generalnie, większość najciekawszych gier dostępna jest na obie platformy. Pozostało jednak kilka produktów, w które zagramy jedynie wybierając Xboxa czy PlayStation. I o te tytuły walczą producenci konsol, by przekonać graczy do wybrania sprzętu właśnie od nich.

Obecnie wydaje się, że szanse są dosyć porównywalne i zależą od prywatnych preferencji graczy. Jeżeli marzymy o symulacji lotniczej, to nie mamy wyboru – Flight Simulator dostępny jest jedynie na Xboxa. Jeżeli jednak jesteśmy fanami serii God of War, to zagramy w nią jedynie na PlayStation.

Gry samochodowe – PlayStation 5 kontra Xbox Series X

W grach samochodowych mamy wojnę, którą, póki co zdecydowanie wygrywa Xbox. Dostępna jedynie na tę konsolę (i na PC) Forza Horizon 5 jest zdecydowanie najlepszą dostępną obecnie grą samochodową. Jest wciągająca, ma świetną grafikę, ogromną liczbę dostępnych samochodów i przyjemny system odblokowywania kolejnych aut.

Forza Horizon 5
Forza Horizon 5 – zdecydowanie najlepsza gra samochodowa ostatnich lat!

Sony odpowiedziało swoim sztandarowym produktem, czyli Gran Turismo 7. I mimo ogromnych nakładów i wielkich oczekiwań, gra okazała się przeciętna. Graficznie oczekiwaliśmy znacznie więcej, a powolny system progresji w odblokowywaniu dostępu do kolejnych samochodów bardziej denerwuje niż bawi.

Gran Turismo 7
Gran Turismo 7 – spore rozczarowania zwłaszcza, że oczekiwania były ogromne…

Pozostałe gry multiplatformowe dostępne są na obie konsole – możemy więc na nich zagrać w serię F1, WRC czy chociażby nowego Need for Speed.

W kategorii gier samochodowych zdecydowanie prowadzi Xbox. A pamiętajmy, że o ile Sony nie planuje w najbliższym czasie żadnej premiery samochodowej, o tyle Microsoft już niebawem zacznie sprzedaż jeszcze lepszej Forzy Motorsport 8…

Kontrolery – PlayStation 5 kontra Xbox Series X

Dotychczas kontrolery od Microsoftu zdecydowanie przewyższały, jeżeli chodzi o jakość wykonania i ergonomię te od Sony. Pady do PS3/PS4 były nieco tandetne, trochę skrzypiały a na dodatek ten od PS4 miał problemy z uszkadzaniem się gałek analogowych. Miał co prawda dodatkowe wyposażenie w postaci płytki dotykowej, ale w sumie niewiele gier z tego korzystało.

W obecnej generacji sytuacja uległa zmianie. Kontroler do PlayStation 5 jest w końcu solidnie wykonany i z dobrych materiałów. I pod względem jakości wykonania dorównuje temu jaki dostarczany jest z Xbox Series X.

Kontroler od PS5 wyposażono jednak w nową technologię DualSense i tego nie doświadczycie w padzie do Xboxa. Na czym to polega? Przede wszystkim dopracowano system wibracji, które są bardziej naturalne – lepiej odczuwamy na dłoniach to co dzieje się grze. Nie są to jednie proste drgania, a cały wachlarz różnego rodzaju reakcji. Dodatkowo spusty w padzie (ang. Triggers) działają ze zmienną siłą oporu – dzięki czemu grając w strzelanki wyczujemy lepiej spust, a podczas gry w symulacje samochodowe mamy możliwość lepszego wyczucia działania hamulca czy gazu.

Tych cech nie ma kontroler od Xbox Series X. Jednak nadal jest to solidny sprzęt, dobrze wykonany i sprawiający przyjemność z grania. Problemem pada od PS5 jest to, że niewiele gier dobrze wykorzystuje te dodatkowe funkcje – właściwie najlepiej technologia DualSense sprawdza się w grze – demie technologicznym – Astro Playground (dostępna za darmo dla każdego posiadacza PS5)

Usługi subskrypcyjne – PlayStation 5 kontra Xbox Series X

Xbox Game Pass wystartował już ponad pięć lat temu. Jest to usługa subskrypcyjna pozwalając na dostęp do bazy blisko 500 gier – płacimy za to miesięczny abonament (minimalnie 40 zł za miesiąc, bardziej rozbudowana usługa z możliwością gry sieciowej i strumieniowania gier to koszt 59 zł za miesiąc).

W czerwcu 2022 roku PlayStation dorobiło się porównywalnego serwisu subskrypcyjnego. Koszty są pozornie nieco wyższe – miesięcznie najbardziej rozbudowana wersja abonamentu kosztuje 70 zł. Jednak przy kupnie abonamentu na dłuższy okres, mamy atrakcyjne rabaty. PlayStation Plus Premium na rok kosztuje 480 zł, czyli wtedy opłata miesięczna wychodzi już 40 zł, czyli tyle co najtańszy abonament w Xboksie.

Xbox konsola
Xbox Series X jest na wysokość nieco niższy niż PS5, jednak nadal jest to spore urządzenie. Może stać w pionie i poziomie.

Obaj producenci mają jednak zgoła odmienne podejście do katalogu gier dostępnych w subskrypcji. Xbox stawia na najnowsze hity, więc gry od nich od razu pojawiają się w usłudze. Dlatego już na premierę możemy pograć w nową Forzę czy Halo. Sony zadeklarowało, że najnowsze gry nie będą trafiały do usługi. Trzeba poczekać co najmniej rok, by nowe hity trafiły do subskrypcji. Jednocześnie, Sony udostępnia ogromny i wciąż powiększający się katalog starszych gier (nawet z PS1).

Obaj producenci mają zupełnie inne podejście do swojego „growego Netflixa”. Jeżeli chcemy grać w najnowsze hity, najlepszy będzie abonament Xboxa. Jeżeli zadowalają nasz starsze i mamy ochotę zaoszczędzić, oferta Sony będzie ciekawsza.

Kompatybilność wsteczna – PlayStation 5 kontra Xbox Series X

O ile Xbox od dawna stawia na kompatybilność wsteczną (czyli możliwość uruchamiania gier ze starszych konsol na aktualnym sprzęcie), o tyle Sony tę cechę swoich konsol porzuciło w uaktualnionej wersji PS3. Później próbowało to nieco ułagodzić, sprzedając cyfrowe wersje swoich starszych gier przystosowane do uruchomienia na nowszych wersjach, ale nie była to pełnoprawna opcja – nie mogliśmy po prostu włożyć płyty z PS1 czy PS2 i zacząć grać.

Obecnie PS5 umożliwia uruchamianie gier z PS4 – i to działa dosyć sprawnie, zwłaszcza że kilka starszych gier dostało także uaktualnienie do wersji PS5 (czasem poprawiające płynność grafiki, czasem polepszające też nieco jakość tekstur). Dodatkowo kupując PS5 dostaniemy dostęp do kilku klasycznych gier z PS4 – w „The Last of Us 2” czy „God of War” naprawdę warto zagrać.

The Last of Us part 2
The Last of Us 2 – chyba najlepsza gra jaka powstała na PS4.

Xbox Series X jest wstecznie kompatybilny z wszystkimi poprzednimi edycjami konsol. Możemy więc uruchomić na nim klasyki z pierwsze wersji (zwanej teraz Classic) albo z X360 – tu mamy naprawdę bibliotekę pełną świetnych gier. Dodatkowo, część z nich jest nieco ulepszona – na przykład z podbitą rozdzielczością. Jeżeli macie kolekcję starszych gier z poprzednich Xboksów, to Series X jest świetnym rozwiązaniem.

Ceny i dostępność – PlayStation 5 kontra Xbox Series X

Mniej więcej miesiąc temu Sony ogłosiło podwyżkę cen swojej konsoli. Jest ona teraz oficjalnie o 50 euro droższa niż poprzednio i tym samym o tą samą kwotę droższa od Xboxa. Jednak rozrzut cenowy pomiędzy PS5 i Xbox Series X w Polsce jest dużo większy.

Z czego to wynika? Ze słabej dostępności PS5 w sklepach. Jeszcze do niedawna kupno PlayStation 5 w sklepie graniczyło z cudem, nawet obecnie, jeżeli wejdziemy do dużego sklepu elektronicznego to najprawdopodobniej nie znajdziemy tam pudełka z PS5. Znajdziemy natomiast Xboxa i jego kupimy bez problemów.

Jeżeli poszukamy na internecie, to bez problemów zamówimy PlayStation w sklepie online. Jednak praktycznie nie ma w sprzedaży samych konsol – zawsze musimy je kupić w zestawie z jakąś grą, dodatkowym kontrolerem czy słuchawkami. To podnosi cenę zestawu, a sklepom pomaga pozbyć się zalegającego u nich dodatkowego towaru.

Xbox dostępny jest od ręki – zarówno w zestawach, jak i sama konsola. Możemy go kupić w sklepie, możemy go zamówić online. Dostępność jest dużo większa i stąd cena nie została sztucznie wywindowana.

Obecnie Xbox Series X w sklepie Microsoftu (najtańsza oferta) kosztuje 2399 zł. Najtańsze PlayStation 5 jakie znaleźliśmy to koszt 3199 zł (w zestawie z grą Horizon Forbidden West). Różnica cenowa jest naprawdę ogromna i zdecydowanie przemawia na korzyść Xboxa. Pamiętajcie jednak, że plotki mówią, iż cena Xboxa prawdopodobnie niebawem także wzrośnie… 

Podsumowanie porównania – PlayStation 5 kontra Xbox Series X

Wybór pomiędzy PlayStation i Xboksem dawno nie był tak trudny. Jeżeli nie kierują wami osobiste sentymenty (czyli posiadana kolekcja gier na poprzednią generację danej konsoli) to uwzględniając dostępność sprzętu w sklepach oraz aktualne ceny – Xbox Series X wydaje się lepszym wyborem. Jest tańszy, nieco wydajniejszy, łatwo dostępny w sklepach oraz ma zdecydowanie ciekawszą ofertę gier samochodowych.

3 KOMENTARZE

  1. moim zdaniem xbox obecnie dla przecietnego polskiego gracza jest bardziej oszczędnym wyborem, zwłaszcza, że np na olx jest masa xboxow ciągle na gwarancji srednio za 1900zl, a z kończącą się gwarancja lub bez można kupić już nawet za 1500zl ciagle zaplombowane w bardzo dobrym stanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji