Rejestracja na zabytek

Żółte tablice rejestracyjne dają kilka przywilejów, ale wiążą się też z kosztami. Jakie samochody można obecnie zarejestrować jako zabytek? Wymagania wbrew pozorom nie są wielkie.

Minęły czasy, gdy z pojazdami zabytkowymi kojarzyły się wyłącznie pełnoprawne klasyki, głównie auta wyprodukowane przez latami 80. XX w. Czas nie stoi w miejscu i w wiek „zabytkowy” wchodzi coraz więcej modeli jeszcze niedawno powszechnie widywanych na polskich drogach – lub wręcz do tej pory często spotykanych w niektórych regionach Polski. Mowa chociażby o Fiatach Cinquecento, Volkswagenach Golfach III, Audi 80 B4 czy BMW serii 3 E36: te samochody debiutowały na początku lat 90. i, w świetle przepisów, można je legalnie zarejestrować na żółte tablice.

Żółte tablice rejestracyjne – plusy i minusy

Kwestie wizualne żółtych tablic rejestracyjnych na wiekowym aucie pozostawiamy indywidualnej ocenie – niektórym się podobają, inni woleliby dalej jeździć np. na czarnych tablicach podkreślających długotrwałą eksploatację u poprzedniego właściciela. Faktem jest jednak, że żółte tablice podkreślają wartość pojazdu i wyróżniają go na ulicy.

Żółte tablice rejestracyjne – fakty i mity

Poza tym dają użytkownikowi kilka przywilejów czyniących jazdę autem zabytkowym tańszą i mniej angażującą. Samochód na żółtych tablicach rejestracyjnych nie musi bowiem przechodzić corocznych przeglądów i nie wymaga wykupienia całorocznej polisy OC: można go ubezpieczyć wyłącznie na okres użytkowania (czyli z reguły okres od wiosny do jesieni). Firmy ubezpieczeniowe nie szczędzą przy tym rabatów dla właścicieli zabytkowych pojazdów, stąd opłaty mogą być naprawdę niskie.

Rejestracja na zabytek 2

Gdzie jest przysłowiowy haczyk? Nad stanem technicznym auta zabytkowego czuwa konserwator zabytków i musi on wyrazić zgodę na naprawy samochodu i ewentualne przeróbki, a to oznacza swego rodzaju „uwiązanie” od wyższej instancji. W praktyce owa „kontrola” przez konserwatora nie musi być bardzo restrykcyjna, jednakże warto zdawać sobie z niej sprawę.

Jaki samochód można zarejestrować na zabytek?

Istnieje kilka wymogów warunkujących zarejestrowanie auta na żółte tablice rejestracyjne. Może je otrzymać samochód, który:

 • został wyprodukowany minimum 30 lat temu;
 • jego produkcję zakończono minimum 15 lat temu;
 • posiada minimum 75% oryginalnych części;
 • otrzymał pozytywną opinię rzeczoznawcy;
 • otrzymał pozytywną ocenę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Rejestracja na zabytek

Oprócz tego prawo przewiduje szereg wyjątków dopuszczających do zarejestrowania na żółte tablice np. młodszych samochodów z przeróbkami typu instalacja gazowa. I tak zabytkiem może zostać samochód:

 • którego wyprodukowano w niewielkiej liczbie egzemplarzy;
 • który wyróżnia się ciekawymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi;
 • który dokumentuje istotne etapy rozwoju motoryzacji;
 • którym jeździła ważna osoba;
 • który jest związany z ważnym faktem historycznym;
 • który brał udział w ważnymi wydarzeniu sportowym;
 • który został odtworzony lub odrestaurowany w zgodzie z wówczas dostępną technologią;
 • który wchodzi w skład zarejestrowanej kolekcji muzealnej.

Przy okazji warto też wspomnieć o różnicach między pojazdem zabytkowym a pojazdem historycznym. Pojazd historyczny musi spełnić jeden z trzech warunków:

 • wiek co najmniej 40 lat;
 • wiek co najmniej 25 lat i uznanie przez rzeczoznawcę za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;
 • bycie pojazdem zabytkowym w rozumieniu ustawy Prawo o ruchu drogowym (czyli jest to pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami).

Zatem, najprościej mówiąc, każdy pojazd zabytkowy jest pojazdem historycznym, ale nie każdy pojazd historyczny jest zabytkowym: stanie się nim dopiero po spełnieniu warunków ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Redakcja poleca::

Więcej na temat żółtych tablic rejestracyjnych

Rejestracja na zabytek. Jak zarejestrować auto na żółte tablice?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj