NowościAktualnościTrudniej o żółte tablice. Kolejne województwo zaostrzyło kryteria

Trudniej o żółte tablice. Kolejne województwo zaostrzyło kryteria

Następne województwo podwyższyło minimalny wiek pojazdu zabytkowego. Gdzie posiadacze klasyków będą mieli problem z rejestracją na żółte tablice?

W motoryzacji czas zdaje się płynąć jeszcze szybciej niż w rzeczywistości, ponieważ wiele samochodów jeszcze niedawno powszechnie spotykanych na ulicach wkracza już w etap bycia youngtimerem, jeśli nie powiedzieć – klasykiem. Przykładów nie trzeba daleko szukać. 30 lat skończyły już takie auta jak Opel Astra F, Fiat Cinquecento, Volkswagen Golf III, Nissan Micra K11, Toyota Corolla E10 i wiele, wiele innych. Wejście w taki wiek jeszcze niedawno kwalifikowało pojazd jako możliwy do zarejestrowania na zabytek na terenie całej Polski. Obecnie w kilku regionach (konkretnie województwach) te kryteria zaostrzono, w związku z czym coraz trudniej zarejestrować auto na żółte tablice.

Rejestracja na zabytek. Nowe kryteria w województwie opolskim

Na podwyższenie minimalnego wieku dopuszczającego pojazd do rejestracji na zabytek do tej pory zdecydowali się Wojewódzcy Konserwatorzy Zabytków z czterech województw – lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, mazowieckiego i małopolskiego (od 1 marca 2024 r.). 14 lutego 2024 roku na podobny krok zdecydował się Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który przedstawił nowe kryteria włączania pojazdów zabytkowych do wojewódzkiej ewidencji zabytków ruchomych. Dotyczą one przede wszystkim nowego wieku, jaki musi osiągnąć pojazd będący zabytkiem.

Samochód zabytkowy – wiek (woj. opolskie)

W świetle nowych zapisów do wojewódzkiej ewidencji pojazdów będą mogły zostać włączone samochody (i inne pojazdy), które mają co najmniej 40 lat (a więc wyprodukowane do 1984 roku). Ponadto potencjalny zabytek musi też spełniać dwa inne warunki: jego stan nie powinien odbiegać od oryginalnego (musi posiadać ok. 75% oryginalnych części i nie być poddany przeróbkom głównych podzespołów), a od zakończenia produkcji musi minąć co najmniej 20 lat.

Istnieje jednak możliwość włączenia do ewidencji pojazdu młodszego niż 40 lat (ale mającego co najmniej 30 lat), pod warunkiem że brał on udział w wydarzeniu historycznym lub ma unikatowe rozwiązania konstrukcyjne i pochodzi z jednostkowej produkcji. Ponadto taki pojazd musi spełnić jeszcze dwa z poniższych wymogów:

  1. Niewielka ilość wyprodukowanych modeli;
  2. Rzadkość występowania na rynku krajowym i zagranicznym;
  3. Unikalność rozwiązań konstrukcyjnych i technicznych (innowacyjnych dla okresu powstania);
  4. Powiązanie z ważnymi wydarzeniami historycznymi lub osiągnięciami sportowymi;
  5. Pojazd dokumentuje ważne etapy rozwoju techniki motoryzacyjnej;
  6. Pojazd był użytkowany przez osoby powszechnie uznane za wyjątkowo ważne.

Oprócz tego Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków określił kryteria włączania pojazdów do kolekcji pojazdów zabytkowych ujętej w wojewódzkiej ewidencji pojazdów. W świetle prawa w kolekcji będą mogły się znaleźć pojazdy co najmniej 30-letnie, które nie są produkowane od 15 lat. Warunkowo zaistnieje możliwość włączenia do kolekcji młodszego pojazdu unikatowego, o ile spełni poniższe wymogi:

  • jest zgodny z charakterystyką stworzonej kolekcji;
  • model nie jest produkowany od 15 lat;
  • ma 75% oryginalnych części;
  • posiada wartość kolekcjonerską potwierdzoną przez rzeczoznawcę techniki motoryzacyjnej;
  • spełnia kryteria i cechy pojazdu zabytkowego.

Żółte tablice rejestracyjne (woj. opolskie). Od kiedy zmiany?

Ogłoszone zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku, więc dla mieszkańców województwa opolskiego jest to ostatni dzwonek na zarejestrowanie auta na zabytek wg dotychczasowych zasad. Po tym czasie województwo opolskie będzie drugim (po lubuskim) z minimalnym wiekiem pojazdu zabytkowego na poziomie 40 lat. W województwach warmińsko-mazurskim, śląskim i mazowieckim obecnie obowiązuje bariera 35 lat, natomiast w pozostałych województwach – 30 lat. Od 1 marca 2024 roku wejdzie w życie nowych wiek pojazdów zabytkowych w województwie małopolskim (35 lat).

Redakcja poleca:

Żółte tablice rejestracyjne. Jakie auto można zarejestrować na zabytek?

Czym się różni pojazd zabytkowy od pojazdu historycznego?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji