PoradyPoradyZakaz prowadzenia pojazdów. Kto może go dostać i kiedy się przedawnia?

Zakaz prowadzenia pojazdów. Kto może go dostać i kiedy się przedawnia?

Za najcięższe drogowe przewinienia – jak jazda pod wpływem alkoholu czy spowodowanie wypadku – sąd może orzec nawet dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Za złamanie zakazu prowadzenia pojazdu można trafić do więzienia.

Mandaty i punkty karne nie są jedyną sankcją, która czeka na kierowców łamiących prawo. Za drogowe przestępstwa można trafić do więzienia. Drugą najsurowszą karą dla zmotoryzowanych jest zakaz prowadzenia pojazdów – orzekany na miesiące, lata, a czasem także dożywotnio.

W zależności od przewinienia i okoliczności sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów danego typu lub zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, co wyklucza możliwość prowadzenia m.in. motoroweru, łodzi, paralotni czy samolotu.

Pole manewru sądu w tym zakresie reguluje artykuł 42 kodeksu karnego. Za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju. Warto wnioskować właśnie o taką karę, jeżeli prawo jazdy jest niezbędne do wykonywania pracy, np. jest się kierowcą ciężarówki lub taksówkarzem, a naruszenie prawa nastąpiło z użyciem auta osobowego, motocykla czy łodzi.

Jeżeli kierujący nie zatrzymał się na wezwanie uprawnionych do przeprowadzenia kontroli funkcjonariuszy, którzy poruszają się pojazdem wysyłającym sygnały świetlne i dźwiękowe lub nie zastosował się do decyzji o cofnięciu uprawnień – sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Sąd orzeka na okres nie krótszy niż 3 lata zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa drogowego był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia.

W przypadku, gdy kierowca nietrzeźwy lub pod wpływem środka odurzającego (lub w czasie między zdarzeniem, a kontrolą trzeźwości spożywał alkohol czy zażył środek odurzający) doprowadzi do wypadku, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, bądź zbiegł z miejsca zdarzenia – orzekany jest dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Tak surowa kara grozi też w przypadku ponownego przyłapania na jeździe w stanie nietrzeźwości.

Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów jest możliwe. By to nastąpiło, konieczne jest złożenie do sądu wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów.Zakaz prowadzenia pojazdów jest traktowany jak środek karny, więc na mocy art. 84 § 1 kk możliwe jest skrócenie okresu obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdu może nastąpić w sytuacji, gdy:
– upłynęła połowa okresu, na który orzeczono środki karne
– skazany przestrzegał porządku prawnego
– środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok.

Gdy zakaz prowadzenia jest dożywotni, to w sytuacji, gdy skazany przestrzegał porządku prawnego i nie zachodzi obawa ponownego popełnienia przestępstwa podobnego do tego, za które orzeczono środek karny, to po 15 latach można ubiegać się o skrócenie zakazu.

Alternatywą jest artykuł 182 kodeksu karnego wykonawczego. Przewiduje on możliwość zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów przez umożliwienie kierowania nimi po wyposażeniu samochodu w blokadę alkoholową. Taka ulga jest możliwa, gdy zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów, orzeczonego na podstawie art. 42 § 3 lub 4 kodeksu karnego – przez okres co najmniej 10 lat.

Wpływ na zakaz prowadzenia pojazdu nie ma chęć dobrowolnego poddania się karze – sąd każdorazowo ustala treść wyroku oraz okres obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdu. Oczywiście przyznanie się do winy może okazać się okolicznością łagodzącą, a na pewno skróci czas sprawy – nie będzie konieczności przeprowadzania postępowania przygotowawczego oraz innych formalności. W rezultacie może szybciej ruszyć bieg przedawnienia – czas zakazu prowadzenia pojazdu jest liczony od daty uprawomocnienia się wyroku skazującego.

Warto wiedzieć: Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego – za co grozi i jakie ma konsekwencje?

Koniec sądowego zakazu prowadzenia pojazdów oznacza, że można starać się o odzyskanie prawa jazdy. Jeżeli zakaz obowiązywał na okres do roku, w wydziale komunikacji wystarczy złożyć wniosek o zwrot prawa jazdy. W przypadku zakazu trwającego ponad 1 rok, konieczne jest zdanie egzaminu na prawo jazdy.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji