PoradyPoradyStraciłeś prawo jazdy na 3 miesiące? Nie prowadź auta, bo trafisz do...

Straciłeś prawo jazdy na 3 miesiące? Nie prowadź auta, bo trafisz do sądu!

Za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h traci się prawo jazdy na trzy miesiące. Kto wsiada w tym czasie za kierownicę, dużo ryzykuje!

Wzorem wielu krajów zachodniej Europy Polska wprowadziła procedurę okresowego zatrzymywania praw jazdy za znaczące przekroczenie dozwolonej prędkości. U nas dotyczy to obszaru zabudowanego i przekroczeń o więcej niż 50 km/h. Czyli jadąc 101 km/h lub więcej w obszarze zabudowanym na odcinku z ograniczeniem do 50 km/h będziemy musieli pożegnać się z prawem jazdy na trzy miesiące.

Jeżeli mimo zakazu ponownie wsiądziemy za kierownicę i znów zostaniemy złapani – na jakimkolwiek już wykroczeniu lub po prostu podczas kontroli wyjdzie na jaw, że prowadzimy pojazdy – okres zatrzymania prawa jazdy zostanie przedłużony do sześciu miesięcy. Ponowne zlekceważenie i wpadka oznaczają utratę uprawnień. Oczywiście przy każdym wykroczeniu na kierowcę zostaną nałożone pokaźne mandaty.

Czy na tym kończą się konsekwencje? Okazuje, że nie. Inspektorzy z Delegatury Północno-Zachodniej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zatrzymali autobus, jadący 102 km/h na drodze z ograniczeniem do 70 km/h. Podczas kontroli okazało się, że zbyt szybka jazda nie jest jedynym przewinieniem kierowcy. Miesiąc wcześniej stracił on prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Funkcjonariusze ITD nałożyli na kierowcę mandat i punkty karne. O fakcie prowadzenia pojazdu mimo zatrzymanego prawa jazdy został powiadomiony również starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania kierowcy, który wyda decyzję administracyjną o przedłużeniu zatrzymania prawa jazdy do 6 miesięcy. Inspektorzy ITD sporządzili też wniosek do sądu o ukaranie mężczyzny za kierowanie pojazdem bez uprawnień.

Czy była to decyzja słuszna? Jak czytamy na stronie legalnajazda.pl, po wydaniu decyzji przez odpowiedni organ (…) kierowcy grozi zarzut z art. 94 kodeksu wykroczeń, za którego popełnienie można otrzymać karę aresztu, karę ograniczenia wolności lub karę grzywnę od 1500 do 30000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat – do 2021 roku groził mandat karny do 500 złotych, a w przypadku skierowania sprawy do sądu grzywna do 5000 złotych. 

Przypomnijmy, że art. 94 stanowi, że kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji