NowościAktualnościWyprzedzasz na autostradzie? Masz dużą szansę na mandat od ITD!

Wyprzedzasz na autostradzie? Masz dużą szansę na mandat od ITD!

370 kontroli i 392 mandaty karne, w większości za nieprawidłowym wyprzedzaniem – autostradowe działania inspektorów ITD okazały się dotkliwe dla kierowców.

Autostrady mają pozwolić na szybkie i bezpieczne pokonywanie dużych odległości. Trudno jednak o taki stan rzeczy, jeżeli kierowcy naruszają prawo drogowe i tworzą w ten sposób niebezpieczne sytuacje. Niestety nie od dziś wiadomo, że policja i inne służby rzadko interesują się sposobem jazdy kierowców po autostradach. Efekt? Wystarczyło, że inspektorzy ITD wzięli pod lupę sposób jazdy kierowców ciężarówek, kładąc szczególny nacisk na respektowanie przez nich zakazu wyprzedzania.

Funkcjonariusze ITD w nieoznakowanych radiowozach patrolowali autostrady A2, A4 i A6. Wzmożone działania zakończyły się ponad 370 kontrolami. W ich wyniku, w zaledwie dwa dni, nałożono 392 mandaty karne. Większość, bo aż 73% w związku z ignorowaniem zakazu wyprzedzania. Zatrzymani do kontroli kierowcy tłumaczyli, że nie widzieli znaków, albo nie wiedzieli, że zakaz obowiązuje. Były również mandaty za przekroczenie dopuszczalnej prędkości – ukarano 49 kierowców zza wschodniej granicy. Inspektorzy sprawdzali również w jakim stanie technicznym są kontrolowane pojazdy. W 21 przypadkach konieczne było zatrzymanie dowodów rejestracyjnych, najczęściej za brak aktualnych badań technicznych pojazdów.

Kierowcy ciężarówek decydujący się na wyprzedzanie mimo zakazu, to niestety wciąż częsty widok na autostradach. Część z nich decyduje się wyprzedzać nawet kolumny pojazdów. Takie zachowania stwarzają zagrożenie na drodze i powodują tworzenie się zatorów.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji