PoradyPoradyCo zrobić, gdy zatankujemy olej napędowy do benzynowego auta?

Co zrobić, gdy zatankujemy olej napędowy do benzynowego auta?

Pomyłka przy tankowaniu może zdarzyć się każdemu. Podpowiadamy, jak się zachować, gdy do zbiornika wlejemy olej napędowy zamiast benzyny.

Tankowanie to jedna z podstawowych i najprostszych czynności związanych z obsługą samochodu. Nawet jednak doświadczonemu kierowcy może zdarzyć się błąd, w wyniku którego do zbiornika trafi niewłaściwe paliwo. Powody mogą być różne – pośpiech, roztargnienie czy zmiana auta na takie z innym rodzajem silnika niż w dotychczas użytkowanym.

Zatankowanie oleju napędowego do samochodu benzynowego jest właściwie niemożliwe ze względu na to, że wlew paliwa ma mniejszą średnicę i pistolet ON teoretycznie nie powinien się do niego zmieścić. W praktyce takiej pomyłki nie da się całkowicie wykluczyć. Ryzyko jej popełnienia jest jeszcze większe, gdy nalewamy paliwo z kanistra – w końcu nie każdy potrafi rozpoznać po kolorze albo zapachu, czy płynąca do zbiornika ciecz to na pewno benzyna, czy może jednak diesel.

Olej napędowy w aucie z benzynowym silnikiem – co zrobić?

Jeśli podczas tankowania w porę zorientujemy, że zaczęliśmy wlewać niewłaściwe paliwo, to nic złego raczej się nie stanie. Niewielka domieszka oleju napędowego (do 10% objętości zbiornika, maksymalnie 3-5 litrów) nie powinna bowiem zaszkodzić silnikowi, zwłaszcza w przypadku starszych, prostszych konstrukcyjnie jednostek. Najważniejsze to jeszcze przed uruchomieniem auta dotankować Pb95 do pełna, tak aby oba paliwa wymieszały się, a benzyna stanowiła zdecydowaną większość w baku.

W sytuacji, gdy do zbiornika trafiła większa ilość oleju napędowego albo gdy nasz samochód jest wyposażony w bezpośredni wtrysk paliwa, nie należy nawet włączać zapłonu, tylko najlepiej od razu zadzwonić po lawetę i odwieźć samochód do mechanika. W przeciwnym razie oprócz płukania baku może czekać nas również kosztowna naprawa.

Olej napędowy w aucie z benzynowym silnikiem – możliwe usterki

Po zatankowaniu oleju napędowego, samochód z benzynowym silnikiem może mieć problemy z odpalaniem i wypadaniem zapłonów, a także rozwijać niższą moc i dymić. Dalsza jazda na niewłaściwym paliwie może doprowadzić do awarii układu wtryskowego oraz uszkodzenia katalizatora. W ostateczności może dojść nawet do wypalenia tłoków.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji