NowościAktualnościJak awaryjnie otworzyć wlew paliwa? To nie takie trudne!

Jak awaryjnie otworzyć wlew paliwa? To nie takie trudne!

Podczas wizyty na stacji benzynowej, może się zdarzyć, że klapka wlewu paliwa nie chce się otworzyć. Dowiedz się, co zrobić w takiej sytuacji.

Tankowanie (w przypadku aut elektrycznych – ładowanie) to jedna z najprostszych czynności związanych z obsługą samochodu. Jednak nawet tak z pozoru łatwa czynność może napsuć nerwów kierowcy w sytuacji, gdy otwarcie klapki wlewu paliwa (lub gniazda ładowania) okazuje się niemożliwe. Taka niemiła niespodzianka może czekać nas zwłaszcza zimą, gdy przymarznie siłownik centralnego zamka, a czasem nawet i bez mrozów może on się zablokować. W takim przypadku lepiej nie próbować siłowych rozwiązań, które mogą uszkodzić mechanizm, a zamiast tego zastosować jeden prosty trik.

W celu awaryjnego otwarcia klapki wlewu musimy zajrzeć do bagażnika naszego samochodu, gdzie zazwyczaj ukryta jest specjalna dźwignia lub linka. Należy jej oczywiście szukać po tej samej stronie, co wlew paliwa – najczęściej znajduje się ona pod tapicerowanym boczkiem lub klapką serwisową. W zależności od marki i modelu, może być to zwykłe cięgło, a niekiedy również linka z jaskrawym uchwytem czy też dźwignia – wystarczy pociągnąć, aby klapka wlewu się otworzyła i zatankowanie auta nie było już problemem.

W hybrydowym Hyundaiu Ioniq mechanizmu awaryjnego otwierania klapki nie trzeba długo szukać – „rączka” z linką znajduje się na wierzchu, po lewej stronie bagażnika.

Opisywane rozwiązanie nie jest znane wszystkim kierowcom, a może znacząco ułatwić dostanie się do wlewu paliwa w podbramkowej sytuacji. Dzięki temu nie zostaniemy na lodzie, gdy zamek odmówi posłuszeństwa, a my będziemy potrzebowali zatankować samochód. Aby zaoszczędzić sobie stresu, dobrze jest zawczasu sprawdzić, gdzie w naszym aucie ukryty jest mechanizm awaryjnego otwierania klapki wlewu.

Redakcja poleca:

Co zrobić, gdy zatankuje się niewłaściwe paliwo?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji