Ładowanie Nissana Leaf

Przyjęto rządowy program dopłat do aut elektrycznych. Sprawdź, kto i na jakich zasadach może z nich skorzystać.

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski oraz Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński podpisali rozporządzenie w sprawie dopłat do pojazdów z alternatywnymi źródłami napędu. Środki na ten cel będą pochodziły z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Nowe przepisy dotyczą wyłącznie osób fizycznych planujących zakup nowego auta elektrycznego lub napędzanego wodorem. Nie oznacza to jednak, że już można ruszać do salonów. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Dopiero wówczas zostanie ogłoszony pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie. Dopłaty nie obejmą samochodów kupionych przed tym dniem.

Wysokość rządowego dofinansowania wynosi 30% ceny zakupu auta, ale jest jeden dodatkowy warunek. „Elektryk” nie może kosztować więcej niż 125 000 zł, a to już mocno zawęża liczbę modeli objętych dopłatami. Wśród nich znajdziemy m.in. elektrycznego Volkswagena e-up! oraz nowego Opla Corsa-e w podstawowej wersji wyposażenia. W przypadku samochodu na wodór, cena nie może przekroczyć 300 000 zł.

Redakcja poleca: Samochody elektryczne – przegląd modeli na polskim rynku

Oprócz wniosku o przyznanie dopłaty, w terminie 8 miesięcy od dnia jego złożenia należy dostarczyć fakturę zakupu nowego pojazdu, dowód rejestracyjny od niego oraz potwierdzenie zawarcia polisy OC. W przypadku wyczerpania środków z Funduszu, dofinansowanie zostanie wstrzymane, a wnioski osób, które nie otrzymały dopłat, zostaną rozpatrzone w pierwszej kolejności przy następnym naborze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj