PoradyPoradyPodatek za samochód. Ma obowiązywać od 2026 r. Co o nim wiadomo?

Podatek za samochód. Ma obowiązywać od 2026 r. Co o nim wiadomo?

Polska jest jednym z niewielu krajów Europy, w których kierowcy mogą cieszyć się brakiem podatku od auta. Sytuacja może jednak ulec zmianie w 2026 roku. Zaplanowano wówczas wprowadzenie podatku od samochodu.

Kierowcy są obciążeni wieloma podatkami. Kupując samochód płacą VAT, akcyzę, a czasem także cło. Kolejne podatki i opłaty są zaszyte w paliwie – stanowią połowę jego ceny. Wiele wskazuje, że na tym nie koniec. W ramach kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy polski rząd zobowiązał się do wprowadzenia zmian, które nie tylko mają umożliwić otrzymanie środków z Funduszu Odbudowy, ale także wspierać nisko- i zeroemisyjny transport.

Podobnie jak w krajach zachodu Europy wsparcie hybryd i „elektryków” ma odbywać się przy jednoczesnym zniechęcaniu kierowców do zakupu samochodów spalinowych. Mają do tego przyczynić się opłaty rejestracyjna i podatek od pojazdów emitujących spaliny – zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci”. Założono, że opłata rejestracyjna zostanie wprowadzona do końca 2024 r., natomiast podatek od pojazdów spalinowych – od połowy 2026 r.

Podatek od posiadania samochoduDrugi z wymienionych, podatek od własności pojazdów spalinowych, ma być powiązany z emisją CO2 i NOx przez dany pojazd. Sam dochód z podatku ma być przeznaczony na ograniczenie negatywnych efektów zewnętrznych transportu oraz rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego – zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich.

Kwestii opłaty rejestracyjnej (od 2024 r.) oraz podatku (od 2026 r.) nie należy mylić z horrendalnymi, wielotysięcznymi kwotami od których od kilku tygodni huczy internet. To w dużej mierze zasługa druku nr 735 z 2006 roku, na bazie którego jedna ze stron przygotowała kalkulator podatku, który w takiej formie nigdy nie zostanie wprowadzony. Do tego nie można zapominać, że proponowanymi w 2006 r. rozwiązaniami chciano zastąpić akcyzę.

Czy nowy podatek zastąpi akcyzę? Póki co nic nie zostało oficjalnie zapowiedziane, aczkolwiek nie jest to wykluczone. Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego postulował zastąpienie akcyzy podatkiem zależnym od emisji chociażby w 2012 r., podczas targów samochodowych w Poznaniu.Kamienie milowe a podatek od samochodu

Jak podał serwis tvn24.pl, wprowadzenie opłaty rejestracyjnej jest niezbędne do złożenia szóstego wniosku o płatność z KPO, a wprowadzenie podatku do wysłania dziewiątego, ostatniego wniosku. Dodano przy tym, że do momentu publikacji artykułu rząd nie złożył nawet pierwszego wniosku, a z drugiego zrealizował nieco ponad połowę kamieni milowych (23 z 41).

Droga do podatku za auto może okazać się jeszcze długa. Tym bardziej, że – jak twierdzi tvn24.pl – data podana w dokumentach unijnych jest orientacyjna i możliwa jest wypłata środków nawet dla kamieni milowych wypełnionych po pierwotnie ustalonym terminie.

Kalkulator podatku od samochodu

Specyfika czynników wpływających na obliczenie podatku od samochodu sprawia, że najlepszą metodą na poznanie kwoty jest użycie kalkulatora. Założenia mającego obowiązywać w Polsce podatku nie są znane. Tym samym musimy jeszcze poczekać na parametry, które umożliwią stworzenie funkcjonalnego.

Redakcja poleca: Podatek PCC-3 od kupna samochodu. Ile wynosi? Kiedy go opłacić?

Kto chciałby zobaczyć, jak wygląda i działa kalkulator obliczający coroczny podatek od samochodu może zapoznać się z kalkulatorem funkcjonującym w Niemczech (tutaj dostępna jest wersja przetłumaczona na język angielski). Podkreślmy jednak, że każdy kraj UE ma pełną dowolność w kształtowaniu stawek i sposobu naliczania opłat. W Niemczech chociażby istnieje możliwość sezonowego używania auta latem (np. w sezonie letnim), a opłatami za użytkowanie auta są objęci także właściciele „elektryków” – w Niemczech stawki są uzależnione od masy pojazdu.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji