PoradyPoradyPodatek PCC-3 od kupna samochodu. Ile wynosi? Kiedy go opłacić?

Podatek PCC-3 od kupna samochodu. Ile wynosi? Kiedy go opłacić?

Jeżeli wartość kupionego przez nas auta przekracza 1000 zł, trzeba wypełnić formularz PCC-3 i zapłacić podatek. Warto wiedzieć, jak odprowadzić podatek od kupna samochodu, bo za spóźnienie grozi wysoka kara!

Jednym z obowiązujących w Polsce podatków jest ten od czynności cywilnoprawnych, nazywany PCC. W dużym uproszczeniu mówiąc, dotyczy on wszystkich transakcji zakupu przedmiotów o wartości przekraczającej 1000 zł. Nie wskazano o jakie przedmioty chodzi, więc opodatkowaniu może podlegać zakup samochodu, motocykla, przyczepy czy roweru.

Urzędy skarbowe oczekują wpłaty podatku wynoszącego 2% wartości przedmiotu transakcji. Warto pamiętać, że konieczność odprowadzenia podatku od czynności cywilno-prawnej powstaje, gdy podczas zakupu samochodu nie otrzymaliśmy faktury VAT, tylko podpisana została umowa kupna-sprzedaży. Zwolnienie przewidziano także dla osób z niepełnosprawnością, które nabywają pojazd na własny użytek.

Na odprowadzenie podatku PCC mamy tylko 14 dni od daty widniejącej na umowie. Konieczne jest także wypełnienie i złożenie w urzędzie formularza PCC-3. Można to zrobić bezpośrednio w urzędzie, listownie lub drogą elektroniczną – deklaracje online PPC-3 są dostępne na stronie Ministerstwa Finansów.

Aby uregulować należności względem urzędu skarbowego trzeba wypełnić formularz PCC-3 (dostępny także jako plik na stronie MF). Przestrzegamy przed używaniem plików znalezionych na przypadkowych stronach internetowych. Jeżeli będzie to nieaktualna wersja deklaracji, możemy zostać wezwani do poprawy złożonych dokumentów.

Redakcja poleca: Kalkulator stawki podatku od kupna samochodu PCC-3 (2023)

Wspomniane terminy należy potraktować dosłownie, bo nawet za minimalne spóźnienie grozi kara. Jej wysokość jest związana z minimalnym średnim wynagrodzeniem. W 2023 r. kara za spóźnienie z PCC-3 lub zapłatą podatku od kupna pojazdu wynosi od 360 zł do 72 000 zł! Jeżeli naruszenie nie jest drastyczne, a podatnik nie popełniał wcześniej wykroczeń, zwykle sprawa kończy się na mandacie z dolnego zakresu przewidzianej kwoty. Złożony po terminie formularz PCC-3 zostanie oczywiście przyjęty – bez względu na to, czy zostanie złożony w urzędzie czy wysłany listownie. Niestety informacja o karze wróci do nas z opóźnieniem czasowym. Jeżeli spóźniliśmy się z deklaracją lub zapłatą podatku, kołem ratunkowym może być złożenie tzw. czynnego żalu do urzędu i wyjaśnienie sytuacji.

Jak wspomnieliśmy, podatku nie trzeba płacić, jeśli transakcja nie przekracza 1000 zł. Podawanie w deklaracji nieprawdziwych wartości jest proszeniem się o problemy. Pracownik urzędu skarbowego ma prawo do zakwestionowania kwoty podanej na umowie i zaproponowania obliczenia podatku na podstawie średniej wartości rynkowej danego modelu pojazdu. Kupujący może natomiast odwołać się od tej decyzji (np. ze względu na ubogie wyposażenie pojazdu, bardzo wysoki przebieg czy różnego rodzaju uszkodzenia).

Podatkiem od czynności cywilno-prawnej objęte są transakcje dokonane na terenie Polski. Podpisując umowę za granicą i dokonując tam rozliczenia oraz przekazania pojazdu nie trzeba składać deklaracji PCC-3.

Data aktualizacji: 22.10.2023

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji