PoradyPoradyZwolnienie z akcyzy samochodu. Jakie warunki trzeba spełnić, by nie płacić akcyzy?

Zwolnienie z akcyzy samochodu. Jakie warunki trzeba spełnić, by nie płacić akcyzy?

Po sprowadzeniu samochodu osobowego do Polski trzeba zapłacić tzw. podatek akcyzowy. Jednak niektórzy mogą być zwolnieni z tego obowiązku. Jakie dokładnie wymogi trzeba spełnić, żeby uniknąć akcyzy za samochód?

Kiedy trzeba zapłacić akcyzę za samochód?

Podatek akcyzowy należy zapłacić za sprowadzenie do Polski samochodu, który wcześniej nie był tutaj zarejestrowany. Trzeba to zrobić zawsze, nieważne czy pojazd jest sprowadzony z terenu Unii Europejskiej (UE), kraju należącego do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) czy innego państwa.

Kto może zostać zwolniony z akcyzy za samochód?

Z takiego prawa może skorzystać osoba, która zdecydowała się na powrót do Polski na pobyt stały (mieszka tutaj co najmniej 185 dni) i chce przywieźć ze sobą swój majątek, w tym oczywiście samochód (tzw. mienie przesiedleńcze). Przysługuje jej wtedy zwolnienie z akcyzy na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.

Warunki, które trzeba spełnić, aby zostać zwolnionym z akcyzy za samochód

Osoby, które sprowadziły samochód z terenu UE, kraju EFTA albo innego państwa, muszą spełnić kilka warunków, aby nie płacić podatku akcyzowego za samochód. Trzeba zaznaczyć, że jeśli pojazd przywieziono z innego państwa (spoza UE i EFTA), to wymogi mogą się trochę różnić.

Żeby nie płacić akcyzy za samochód sprowadzony z krajów UE lub EFTA trzeba:

  • używać go tylko w celach prywatnych;
  • przedstawić naczelnikowi urzędu skarbowego potwierdzenie z używania go tylko w celach prywatnych przez co najmniej 6 miesięcy na terenie UE przed powrotem do kraju;
  • nie sprzedawać i nie wynajmować go osobom trzecim przez co najmniej 12 miesięcy od powrotu do kraju;
  • kupić go i opodatkować w kraju poprzedniego zamieszkania;
  • przy jego wywozie nie stosować zwolnienia z akcyzy lub zwrotu podatku;
  • przewieźć go do kraju w ciągu 12 miesięcy od momentu zamieszkania w Polsce.

Podobne warunki należy spełnić przy sprowadzaniu samochodu z innego państwa (spoza UE i kraju EFTA). Jednak tutaj należy przedstawić naczelnikowi urzędu celno-skarbowego potwierdzenie używania samochodu osobowego do prywatnych celów przez ostatnie 6 miesięcy przed powrotem do kraju, a sam właściciel samochodu musi mieszkać poza UE oraz obszarem EFTA co najmniej 12 miesięcy przed zmianą miejsca zamieszkania.

Redakcja poleca:

Kalkulator akcyzy za samochód (2022)

Akcyza za samochód – jak ją opłacić? Ile wynosi podatek akcyzowy?

Czy zwolnienie z akcyzy dotyczy pojazdów kolekcjonerskich?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji