PoradyPoradyJak obliczyć i zapłacić akcyzę za samochód? Ile wynoszą stawki podatku akcyzowego?

Jak obliczyć i zapłacić akcyzę za samochód? Ile wynoszą stawki podatku akcyzowego?

Importowane z zagranicy samochody są objęte podatkiem akcyzowym. Sprowadzający musi sprawdzić wysokość akcyzy dla danego typu pojazdu, wypełnić deklarację i zapłacić akcyzę za samochód.

Wiele produktów jest objętych podatkami. Dotyczy to także samochodów osobowych. W Polsce są objęte podatkiem VAT (23%), tak również akcyzą. Stawka akcyzy na samochody jest zróżnicowana. Nie można o niej jednak zapominać, jeżeli chcemy sprowadzić samochód, bo zapłata akcyzy może istotnie zwiększyć koszt zarejestrowania samochodu z zagranicy – zwłaszcza z dużym silnikiem spalinowym.

W Polsce decydująca z punktu widzenia akcyzy jest pojemność silnika. Dla samochodów z silnikami o pojemności do 2000 cm³ domyślna stawka podatku wynosi 3,1% wartości pojazdu. W przypadku samochodów z silnikami o pojemności przekraczającej 2000 cm³ to 18,6% podstawy opodatkowania.

Urzędnicy weryfikują, czy kwota transakcji, a więc i podstawa opodatkowania, nie odbiegają od średniej rynkowej wartości danego auta – notowanej na rynku krajowym z uwzględnieniem rocznika, stanu technicznego czy wyposażenia. W przypadku wątpliwości podatnik może zostać poproszony o złożenie wyjaśnień.

Ile wynosi akcyza na hybrydy i auta elektryczne

Chęć wsparcia rozwoju niskoemisyjnej i zeroemisyjnej motoryzacji przełożyła się na ulgi w podatku akcyzowym. Auta elektryczne są obecnie zwolnione z akcyzy. Podobne zwolnienie przewidziano dla hybryd plug-in z silnikiem o pojemności do 2000 ccm. W obu przypadkach zwolnienie z akcyzy nie oznacza braku konieczności wypełniania deklaracji. Jest to niezbędne, by uzyskać zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy samochodu osobowego.

W przypadku hybryd z silnikami powyżej 2000 cm3 dochodzi do tego konieczność opłacenia akcyzy.

Została ona ustalona na następujących poziomach:

  • Hybrydy do 2000 ccm: 1,55% wartości samochodu
  • Hybrydy o pojemności od 2000 ccm do 3500 ccm: 9,3% wartości samochodu
  • Hybrydy o pojemności powyżej 3500 ccm: 18,6% wartości samochodu

Sporo wątpliwości budzi kwestia układów typu mild hybrid i ulgi w podatku akcyzowym. Aby przysługiwała, pojazd musi posiadać rozwiązanie techniczne, dzięki któremu do napędzania samochodu wykorzystywana jest moc z dwóch źródeł – silnika spalinowego oraz silnika elektrycznego. Czy dla danego modelu przysługuje? Najlepiej skontaktować się z urzędem przed złożeniem deklaracji niż narażać się na późniejszą kontrolę i konsekwencje finansowo-prawne. Niestety wiemy, że nawet pracownicy urzędów skarbowych urzędy mają wątpliwości, co jest hybrydą, a co nie, a rozeznania się nie ułatwia pojawianie się modeli z układem mild hybrid, które są w stanie pokonywać niewielkie odległości „na prądzie”.

Jak obliczyć i opłacić akcyzę

W ciągu 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, nie później jednak niż w dniu rejestracji samochodu na terytorium kraju należy dostarczyć wypełnioną deklarację AKC-U – może to zrobić osobiście w urzędzie, listownie lub drogą elektroniczną, korzystając ze strony PUESC.  Jak informuje Ministerstwo Finansów – w przypadku osób fizycznych, które dokonują nabycia wewnątrzwspólnotowego, z wyjątkiem nabycia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, organami podatkowymi są naczelnik urzędu skarbowego i dyrektor izby administracji skarbowej właściwy ze względu na adres zamieszkania tych osób. Zgodnie z przepisami mamy 30 dni, by uiścić akcyzę. Warto zrobić to jednak wcześniej – opłata akcyzy na ostatni dzień oznacza, że nie wyrobimy się w terminie 30 dni na rejestrację pojazdu i narażamy się na karę.

Potwierdzenie zapłaty akcyzy

W ciągu dwóch dni od opłacenia należnej stawki podatku akcyzowego dostępne będzie zaświadczenie zapłaty podatku akcyzowego – niezbędne do zarejestrowania pojazdu. Jego gotowość można sprawdzić na stronie:puesc.gov.pl/uslugi/sprawdz-czy-akcyza-za-samochod-zostala-zaplacona . Przypominamy, że akcyzę należy zapłacić także, gdy zamierzamy zarejestrować pojazd z opóźnieniem czasowym. Jeżeli tego nie zrobimy, poza karą za brak rejestracji pojazdu w wyznaczonym czasie (do 1000 zł), grożą nam kolejne tysiące z tytułu spóźnionej lub nieuregulowanej akcyzy. Z tego powodu odradzamy zakup niezarejestrowanych aut, opisywanych przez sprzedawców jako „do opłat”, które zostały wcześniej przemieszczone na terytorium Polski.

Kalkulator podatku akcyzowego

Wielkość podatku akcyzowego oblicza się na podstawie kwoty transakcji – w przypadku gdy jest wyrażona w walucie obcej, do przeliczenia podstawy opodatkowania stosuje się kurs waluty ogłoszony przez Narodowy Bank Polski w dniu powstania obowiązku podatkowego.

Redakcja poleca: Kalkulator akcyzy za samochód (2024)

W trakcie wypełniania deklaracji AKC należy pamiętać, że wyliczoną podstawę opodatkowania i kwoty podatków zaokrągla się do pełnych złotych – końcówki kwot poniżej 50 gr. pomija się, a wyższe podwyższa do pełnych złotych. Podatek akcyzowy należy zapłacić w ciągu 30 dni od powstania obowiązku podatkowego, jednak nie później niż w dniu rejestracji auta na terenie kraju.

Dokładną instrukcję składania deklaracji (także w formie elektronicznej) można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów.

Akcyza a umowa kupna-sprzedaży

Samochód sprowadzany, który jest już zarejestrowany w Polsce, a wcześniej został „opłacony”, nie podlega ustawie o podatku akcyzowym przy kolejnej zmianie właściciela. W takich sytuacjach obowiązują reguły dotyczące sprzedaży w oparciu o fakturę VAT (ciężar podatkowy spoczywa na sprzedającym) lub umowę kupna-sprzedaży – gdy wartość auta przekracza 1000 zł, kupujący musi odprowadzić podatek PCC w wysokości 2%.

Redakcja poleca: Kalkulator stawki podatku od kupna samochodu PCC-3 (2024)

Data aktualizacji: 14.03. 2024 r.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji