PoradyPoradyIle kosztuje jazda autem na wodór? Nie licz na oszczędności

Ile kosztuje jazda autem na wodór? Nie licz na oszczędności

W przyszłości samochody zasilane ogniwami paliwowymi mogą stać się realną alternatywą zarówno dla aut spalinowych, jak i elektrycznych. Dowiedz się, ile kosztuje jazda na wodorze w porównaniu z innymi paliwami.

Choć samochody na wodór nie są nowością (Toyota rozpoczęła prace nad tym rodzajem napędu na początku lat 90.), to dopiero teraz mają szansę zyskać większą popularność. Powód jest prosty – jeszcze do niedawna w Polsce nie było gdzie zatankować tego typu aut. Obecnie w naszym kraju funkcjonują dwie ogólnodostępne stacje sieci NESO (w Warszawie i Rybniku), a kolejne mają powstać w Gdańsku, Gdyni, Lublinie i Wrocławiu. Własne punkty tankowania wodoru zamierza uruchomić również Orlen. Dwa pierwsze zostaną otwarte w Poznaniu i Katowicach.

Tankowanie wodoru

Postanowiliśmy sprawdzić, ile realnie kosztuje jazda samochodem na wodór i jak wypada w porównaniu z innymi paliwami. W naszych wyliczeniach uwzględniliśmy cenę wodoru na stacji przy ulicy Tango 4 w Warszawie, ceny benzyny, oleju napędowego i gazu na stacji Orlen przy ulicy Conrada 1 w Warszawie oraz koszt ładowania na stacji GreenWay (abonament Energia STANDARD, DC >100 kW).

Porównanie cen wodoru, benzyny, oleju napędowego, gazu i prądu
Rodzaj paliwa Wodór Pb 95 Diesel LPG EV
Cena jednostkowa 69 zł/kg 6,54 zł/l 6,73 zł/l 3,14 zł/l 2,95 zł/kWh
stan na dzień 9.11.2023 r.

Ile litrów paliwa można kupić w cenie 1 kg wodoru?

Pomimo że wodór jest najpowszechniej występującym pierwiastkiem we Wszechświecie, to pozostaje on dość drogim paliwem (przynajmniej na razie). Za cenę 1 kg wodoru wynoszącą 69 zł można kupić zamiennie:

  • 10,55 l benzyny,
  • 10,25 l oleju napędowego,
  • 21,97 l gazu LPG,
  • 23,39 kWh energii elektrycznej.

Jaki jest koszt przejechania 100 km na wodorze?

Pod koniec października nasza redakcja uczestniczyła w pierwszych jazdach odświeżoną Toyotą Mirai. Na 85-kilometrowej trasie testowej, która obejmował miasto, drogi lokalne i ekspresowe oraz autostradę, udało nam się uzyskać średnie zużycie paliwa na poziomie 1,07 kg/100 km. Oznacza to, że w takich warunkach koszt przejechania 100 km na wodorze wynosi 73,83 zł. Przy obecnych cenach pozostałych paliw jest to odpowiednik spalania ok. 11,29 l benzyny na 100 km, ok. 10,97 l oleju napędowego na 100 km lub ok. 23,51 l gazu na 100 km bądź też zużycia prądu ok. 25,02 kWh na 100 km.

Auto na wodór

Ile kilometrów przejedziemy na wodorze za 100 zł?

100 zł pozwala obecnie na zakup 1,45 kg wodoru. Jeśli weźmiemy pod uwagę osiągnięte przez nas średnie zużycie wynoszące 1,07 kg/100 km, to po zatankowaniu za taką kwotę będziemy mogli przejechać ok. 135 km.

Warto przeczytać również:

Tankowanie wodoru – jak wygląda, ile kosztuje?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji