PoradyPoradyGoogle Maps bez roamingu. Są na to dwa sposoby

Google Maps bez roamingu. Są na to dwa sposoby

W okresie wakacyjnym podróżujemy więcej niż zwykle, nierzadko za granicę. Warto wiedzieć, że z Google Maps można korzystać bez roamingu.

Ludzie szybko przyzwyczają się do wygodnych rozwiązań. Już lata temu drukowane mapy zaczęły być wypierane przez aplikacje. Dopóki mamy dostęp do sieci telefonii komórkowej i transferu – działają doskonale.

Problem pojawia się, gdy sieć zanika, albo jesteśmy za granicą, a roaming jest kosmicznie drogi. Tak, to możliwe. Warto pamiętać, że preferencyjne stawki na terenie wielu krajów Starego Kontynentu jest efektem działalności Unii Europejskiej, a nie dobrej woli operatorów. Wystarczy jednak opuścić granice Unii, by okazało się, że stawki za roaming mogą być bardzo wysokie. Kto używa Google Maps, nie musi obawiać się opłat za transfer danych. Wystarczy pobrać mapy na telefon.Mapy Google bez roamingu

Jak pobrać Mapy Google, by korzystać z nich offline?

Procedura pobierania map w aplikacji Google Maps jest prosta. W tym celu należy:

  • Włączyć aplikację Google Maps
  • W prawym górnym rogu nacisnąć ikonkę swojego profilu.
  • Z listy opcji wybierać „Mapy offline”.
  • Wciskając przycisk „Wybierz własną mapę” zostaniemy przekierowani na mapę. Niebieski kwadrat wskazuje obszar, który zostanie zapisany w pamięci telefonu – przesuwając oraz zmieniając skalę mapy możemy dokładnie określić, to ma zostać pobrane – od razu poznamy też wielkość pobranego pliku.
  • Po wciśnięciu przycisku „Pobierz” mapa zostanie zapisana w telefonie, a my będziemy mogli korzystać z niej bez łączenia się z siecią.

Pobrana mapa pojawi się na liście. W razie potrzeby można ją zaktualizować lub usunąć.

Mapy Google - jak pobrac

Nie zawsze jednak rzetelnie przygotowujemy się do wyjazdu – choćby w zakresie pobrania map. Warto więc wiedzieć, że jest jeszcze jeden sposób, by korzystać z Google Maps bez roamingu. Aplikacja ładuje do swojej pamięci podstawową siatkę dróg i ulic. Nie jest ona dokładna, a bez dostępu do sieci nie uruchomimy nawet prowadzenia do celu. Z drugiej jednak strony wystarcza to, by ratować się w sytuacji awaryjnej – na mapie pojawia się nasze położenie, obracając telefon możemy ustalić kierunek, w którym jedziemy lub idziemy oraz zweryfikować, czy przemieszczamy się właściwą drogą.

Redakcja poleca: Na Google Maps można sprawdzić ceny paliw i dużo zaoszczędzić!

Dokładność map jest różna. Niektóre miasta nawet bez pobierania jakichkolwiek informacji są dobrze zmapowane, inne – tylko pobieżnie. Od czego to zależy? Wydaje się, że algorytm może pobierać informacje na temat obszarów, w których byliśmy, ale nie jest to regułą. W naszym przypadku niektóre z odwiedzonych miast miały precyzyjną mapę, inne – prawie w ogóle.

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji