Eurowinieta

W eurowinietę muszą się wyposażyć kierowcy ciężarówek poruszających się po wybranych krajach Unii Europejskiej. Ile kosztuje eurowinieta i gdzie można ją kupić?

Eurowinieta to potoczne określenie elektronicznego systemu poboru opłat, obowiązującego od lipca 1999 roku dla pojazdów ciężarowych o masie przekraczającej 12 ton. Jej nazwa wskazuje na to, że należy ją uiścić w razie potrzeby przejazdu płatnymi drogami i autostradami krajów całej Unii Europejskiej. Istotnie, taki był zamysł, ale jak na razie funkcjonuje ona jedynie w czterech państwach UE: Szwecji, Danii, Holandii i Luksemburgu. Dobra wiadomość jest taka, że kupno jednej eurowiniety upoważnia do przejazdu drogami wszystkich tych krajów, dlatego nie ma potrzeby wykupowania osobnych pakietów dla każdego z nich. Uwaga: eurowiniety nie muszą kupować kierowcy autobusów i autokarów.

Gdzie można kupić eurowinietę?

Posiadanie ważnej eurowiniety jest zatem istotne dla właścicieli firm transportowych użytkujących pojazdy ciężarowe największego kalibru. Za jej brak lub ukazanie nieważnego dokumentu grożą mandaty do kilkuset euro. Należy zatem pamiętać, by zakupić ją jeszcze przed wjazdem do kraju, w którym ona obowiązuje. Można to zrobić w tradycyjnej formie, czyli na którejś z poniższych placówek przed przekroczeniem granicy. Eurowiniety dostępne są m.in.:

  • na stacjach benzynowych;
  • w sklepach, kioskach i urzędach pocztowych blisko granicy;
  • w punktach odprawy granicznej;
  • w punktach operatora systemu poboru eurowiniet (firmy AGES).

Zakup eurowiniety online

Z doświadczenia wiadomo, że nie wszystko zawsze idzie po myśli kierowcy (np. brakuje miejsc do zaparkowania lub samych winiet), dlatego najlepiej wykupić eurowinietę przed planowaną podróżą na stronie internetowej pod adresem www.eurovignettes.eu. Nie musi tego robić pracodawca, ponieważ informacje dotyczące stosunku pracy, lub tym bardziej upoważnienia, nie są wymagane. Nie trzeba nawet zakładać w tym celu konta. Wystarczy wypełnić formularz dotyczący informacji o pojeździe, czyli zawrzeć w nim:

  • kraj rejestracji;
  • numer rejestracyjny;
  • klasę osi;
  • klasę emisji spalin.

Oprócz tego należy wybrać termin, na jaki chcemy wykupić eurowinietę. Można to zrobić na dzień, tydzień, miesiąc lub rok. Dystrybutor eurowiniet rejestruje dokument w systemie elektronicznym, stąd nie musimy mieć przy sobie żadnych pism potwierdzających jego nabycie.

Eurowiniety – ceny (2021)

Koszt eurowiniety w dużej mierze zależy od czasu, na jaki chcemy ją wykupić. Jednakowa stawka dla wszystkich ciężarówek obowiązuje tylko w taryfie dziennej i wynosi 12 euro. Im na dłużej wykupujemy eurowinietę, tym jest ona droższa: tygodniowa kosztuje już 20-62 euro, miesięczna – 75-235 euro, roczna zaś 750-2356 euro. Czynnikami regulującymi wysokość opłaty są również klasa emisji spalin oraz liczba osi pojazdu. Na największe rabaty mogą liczyć użytkownicy pojazdów spełniających nowsze normy (minimum Euro 6) oraz tych mniejszych (do 3 osi).

Eurowiniety – ceny (2021) w Euro
Taryfa dzienna
Klasa emisji1-3 osi4 lub więcej osi
Euro 012,0012,00
Euro 112,0012,00
Euro 212,0012,00
Euro 312,0012,00
Euro 412,0012,00
Euro 512,0012,00
Euro 6 lub nowsze12,0012,00
Taryfa tygodniowa
Klasa emisji1-3 osi4 lub więcej osi
Euro 037,0062,00
Euro 132,0054,00
Euro 228,0047,00
Euro 324,0041,00
Euro 422,0037,00
Euro 521,0035,00
Euro 6 lub nowsze20,0033,00
Taryfa miesięczna
Klasa emisji1-3 osi4 lub więcej osi
Euro 0140,00235,00
Euro 1122,00204,00
Euro 2106,00177,00
Euro 392,00154,00
Euro 484,00140,00
Euro 579,00132,00
Euro 6 lub nowsze75,00125,00
Taryfa roczna
Klasa emisji1-3 osi4 lub więcej osi
Euro 01407,002359,00
Euro 11223,002042,00
Euro 21065,001776,00
Euro 3926,001545,00
Euro 4842,001404,00
Euro 5796,001327,00
Euro 6 lub nowsze750,001250,00

Jak zapłacić za eurowinietę?

Dystrybutor eurowiniet dopuszcza wniesienie opłaty poprzez karty kredytowe Mastercard i VISA oraz za pośrednictwem następujących kart paliwowych/flotowych:

  • Circle K
  • DKV
  • ENI/Agip
  • Esso
  • euroShell
  • eurotoll sas
  • EUROTRAFIC
  • Eurowag
  • LogPay
  • Multi Service Tolls
  • PLOSE
  • Ressa
  • TOTAL
  • TSI Global Star
  • UTA.

Zakup eurowiniety wiąże się z otrzymaniem potwierdzenia zapłaty w formacie PDF. Jest ono też dokumentem ważnym do celów podatkowych, dlatego dystrybutor nie wystawia za nie faktury. Informacje na temat wykupionej eurowiniety można uzyskać na infolinii pod numerem: +49 1805 014653.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here