Co oznaczają kolory pod maską

Zaglądając pod maskę auta ujrzymy wiele kolorowych elementów. Ich obecność to nie dzieło przypadku. Sprawdź, co oznaczają poszczególne kolory pod maską.

Przez znaczną większość czasu eksploatacji samochodu nie musimy zaglądać pod jego maskę. Najczęściej robimy to dopiero wtedy, gdy zachodzi potrzeba uzupełnienia płynów lub wymiany rozładowanego akumulatora. Warto wówczas zwrócić uwagę na znajdujące się tam kolorowe elementy – ich barwa to nie przypadek, a istotna wskazówka.

Jaskrawymi kolorami oznaczone są miejsca, które mogą być ważne dla przeciętnego użytkownika auta. Z tego powodu producenci chcą, by wyróżniały się wizualnie. I tak np. żółta jest bardzo często końcówka bagnetu olejowego. W podobnych odcieniach lub przynajmniej z żółtymi symbolami powinny być nakrętki wlewów: płynu hamulcowego, płynu chłodniczego, a nieraz także oleju silnikowego. Kolor niebieski najczęściej będzie oznaczał wlew płynu do spryskiwaczy. Z kolei na czerwono może być zabarwiona osłona klemy plusowej akumulatora.

Oczywiście zastosowane pod maską kolory będą się różnić w zależności od marki, modelu, a także daty produkcji auta. Należy pamiętać, by zawsze zwracać uwagę na piktogramy wyrysowane na poszczególnych elementach – one jasno dadzą do zrozumienia, do czego służy np. dany wlew. Dzięki temu nawet niedoświadczony kierowca nie powinien mieć problemu ze sprawdzeniem stanu płynów eksploatacyjnych czy awaryjnym odłączeniem akumulatora.

Redakcja poleca:

Co ile wymieniać olej silnikowy w samochodzie?

Co ile wymieniać akumulator w aucie i jaki wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj