PoradyPoradyIle kosztuje lakierowanie maski samochodu?

Ile kosztuje lakierowanie maski samochodu?

Maska każdego auta ma dużą powierzchnię i jest świetnie widoczna. Jej uszkodzenia bardzo szpecą więc samochód. Ile kosztuje lakierowanie maski?

Nie wszystkie elementy nadwozia zużywają się w jednakowym tempie. Bardzo trwały jest dach, który jeżeli nie zostanie uszkodzony mechanicznie lub chemicznie, zwykle opiera się nawet korozji w autach słynących z podatności na rdzewienie.

Na drugim biegunie znajduje się maska. Wcale nie musi zostać uszkodzona w wyniku stłuczki lub przez wandali, by wymagała lakierowania. Wszystko przez jej położenie. Pas przedni, a więc także krawędź maski, bierze na siebie impet uderzeń kamieni i innych przedmiotów, które wypadają spod kół pojazdów na drodze. Swoje dokładają także rozbijające się o lakier owady. Jeden to nie problem, ale zdarzenie powtórzone na przestrzeni lat miliony razy staje się niszczące. Można wykonywać punktowe zaprawki lakiernicze na masce. By były one niewielkie, a więc estetyczne, trzeba działać natychmiast po wykryciu uszkodzeń lakieru. Opieszałość spowoduje powiększanie się uszkodzeń.

Maska wielu pojazdów jest dosyć łatwa do polakierowania. W przeciwieństwie do drzwi nie trzeba jej „rozbrajać” z wielu elementów, a sam demontaż nie nastręcza trudności. Problematyczny jest natomiast dobór koloru, który sprawi, że odświeżona maska nie będzie wizualnie odcinała się od sąsiadujących błotników czy słupków dachu. By kolorystyka była spójna, konieczne może być tzw. cieniowanie elementów, co może podwoić koszt lakierowania maski.

Koszt lakierowania maskiSamo lakierowanie maski może kosztować 1000-1400 zł. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, przywieźmy do warsztatu zdemontowaną maskę z wyjętymi emblematami, kratkami, dyszami spryskiwaczy i innymi elementami, które trzeba zdjąć przed lakierowaniem.

Korzystną finansowo alternatywą jest zakup używanej maski tzw. w kolorze. Warto ją dobrać na podstawie rocznika pojazdu i kodu lakieru (o ile sprzedający nimi dysponuje). Istotna jest też przeszłość. Jeżeli używana maska była już lakierowana, albo w naszym aucie były lakierowane błotniki, spasowanie kolorystyczne może nie być idealne.

Redakcja poleca: Ile kosztuje lakierowanie przedniego i tylnego błotnika?

Warto również pamiętać, że trudno trafić na używaną maskę w świetnym stanie. Dostępne zwykle mają większe lub mniejsze uszkodzenia. Trzeba policzyć, czy koszty zakupu oraz przesyłki nie przewyższą kwoty na lakierowanie naszej maski. Rozwiązaniem może być także oklejenie maski folią. Oczywiście spasowanie jej z kolorem nadwozia raczej nie wchodzi w grę, więc raczej należy postawić na kontrastującą barwę, na przykład czerń.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji