PoradyIle kosztuje lakierowanie przedniego i tylnego błotnika?

Ile kosztuje lakierowanie przedniego i tylnego błotnika?

Błotnik należy do najczęściej lakierowanych elementów pojazdu. Z powodu położenia jest narażony na obtarcia, a do tego jest atakowany przez korozję z powodu piasku, soli i wody atakujących go od spodu. Warto więc wiedzieć, ile kosztuje lakierowanie błotnika.

Każdy samochód ma przednie i tylne błotniki. To banalne stwierdzenie staje się niezwykle istotne, gdy przychodzi do napraw i lakierowania tego elementu. Niemal we wszystkich samochodach błotniki istotnie różnią się konstrukcyjnie. W wielu modelach przednie są trzymane tylko przez śruby, co umożliwia ich demontaż i wymianę bez spawania czy zgrzewania. Tylny błotnik zwykle jest integralną częścią nadwozia – nawet jeżeli nie spawaną, to przynajmniej solidnie wklejaną.

Przedni błotnik można polakierować za ok. 400-500 zł. Koszt lakierowania tylnego błotnika to z reguły 800-1000 zł. Oczywiście przy założeniu, że zostanie użyta farba w typowym kolorze, a zakres niezbędnych poprawek jest minimalny. Specjalny lakier czy konieczność odbudowy lub wymiany błotnika może istotnie podnieść koszt. W przypadku obu błotników istotne jest też, czy naprawa danego elementu ma obejmować także cieniowanie, czyli częściowe pokrycie lakierem także sąsiadujących elementów. Zwłaszcza w przypadku lakierów metalizowanych czy starych pozwala to wytracić różnicę w kolorystyce świeżo lakierowanego elementu i pozostałych, ale generuje dodatkowe koszty.

Redakcja poleca: Ile kosztuje lakierowanie zderzaka?

Warto pamiętać, że lakierowanie błotnika nie jest jednym możliwym rozwiązaniem problemu. W przypadku niewielkich uszkodzeń można pokusić się o tzw. smart repair, czyli naprawę punktową. Koszt takich usług startuje z poziomu ok. 250 zł. Jeżeli naprawy wymaga przedni błotnik, w internecie można poszukać używanego elementu w potrzebnym nam kolorze (trzeba go dopasować po kodzie lakieru). Oczywiście im błotnik w lepszym stanie i do rzadszego auta, tym będzie on droższy. Cenę trzymają zwłaszcza elementy z pierwszą, niezniszczoną warstwą lakierniczą. W sieci można kupić także błotniki lakierowane we wskazany przez kupującego kolor. Koszt takiego elementu to ok. 500 zł. Warto jednak ustalić, co jest bazą do lakierowania – czy używany oryginalny błotnik czy zamiennik. To istotne, bo najtańsze części blacharskie nie zawsze perfekcyjnie pasują do nadwozia.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji