Czerwona zaslepka pod maska - co to jest

Pod maską niektórych aut znajduje się czerwona zaślepka z symbolem +. Warto wiedzieć, co czego służy, bo dzięki niej można uniknąć problemów i wydatków!

Samochody mogą istotnie różnić się konstrukcją. Jednym z elementów, które nie mają stałej lokalizacji jest akumulator. Zwykle bateria znajduje się pod maską, ale może być też zabudowana w podszybiu, w podłodze, pod fotelami lub kanapą czy – w celu poprawy wyważenia – w bagażniku. Same akumulatory dodatkowo coraz częściej są zabudowywane listwami elektrycznymi czy pirotechnicznymi mechanizmami odłączania zasilania po wypadku.

Gdy dostęp do akumulatora jest ograniczony, problemem może stać się zarówno ładowanie akumulatora, jak i nawet awaryjny rozruch. Producenci aut na szczęście mają to na względzie. Aby ułatwić życie zmotoryzowanym lub pracę załodze assistance, pod maską montowane są terminale do których można podłączyć prąd.

Do czego sluzy czerwona zaslepka pod maskaTerminal ujemny ma postać metalowego bolca, śruby lub nielakierowanej nakrętki. Nie zawsze jest wyraźnie oznaczony. Jeżeli mamy wątpliwości, warto zajrzeć do instrukcji obsługi pojazdu, gdzie jego lokalizacja zawsze jest podana. Z kolei terminal dodatni zawsze jest osłonięty, by nie istniało ryzyko przypadkowego zwarcia. Osłona niemal zawsze ma kolor czerwony, często znak + lub symbol akumulatora.

Jeżeli chcemy naładować akumulator, możemy podłączyć klemy ładowarki lub prostownika właśnie do obu terminali. Należy ich użyć także w przypadku rozruchu awaryjnego – z boostera czy przy „pożyczaniu” prądu. Po zakończeniu operacji należy pamiętać o zasłonięciu dodatniego terminala zaślepką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj