PoradyPoradyCzy można mieszać oleje silnikowe? Nie zaszkodzi to jednostce napędowej?

Czy można mieszać oleje silnikowe? Nie zaszkodzi to jednostce napędowej?

Konieczność uzupełnienia poziomu oleju silnikowego może spotkać każdego kierowcę. Co w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do używanego regularnie produktu? Czy oleje silnikowe można ze sobą mieszać?

Olej silnikowy to płyn, bez którego prawidłowa praca jednostek spalinowych byłaby niemożliwa. Do jego najważniejszych zadań należy smarowanie ruchomych elementów układu, odprowadzanie ciepła, a także czyszczenie silnika z różnego rodzaju osadów. Obecność oleju o odpowiednich parametrach jest zatem kluczowa, jeśli chcemy utrzymać układ napędowy naszego auta w jak najlepszej kondycji na lata.

Wraz z długotrwałą eksploatacją samochodu poziom oleju silnikowego może się jednak zmniejszać. Niewielkie ubytki nie są bynajmniej oznaką awarii, a następstwem stopniowego odparowywania środka smarnego i należy je po prostu regularnie uzupełniać. Czasem konieczność dolania oleju spotyka kierowców w trasie, a wówczas pojawia się pytanie – czy różne oleje silnikowe można ze sobą mieszać? Tłumaczymy, na co zwracać uwagę samodzielnie uzupełniając poziom oleju w aucie.

Mieszanie olejów silnikowych – kiedy jest dopuszczalne?

Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę, że istnieją różne rodzaje olejów silników. Poszczególne klasyfikacje dotyczącą zarówno lepkości, jak i jakości czynników smarujących, a to, jaki olej wykorzystujemy w silniku naszego auta, nie pozostaje bez znaczenia dla właściwego funkcjonowania jednostki. W najczęściej stosowanym podziale wyróżnia się oleje mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. Aby ułatwić znalezienie odpowiedniego produktu, przyjmuje się wspólne oznaczenia, np. 10W-40, gdzie pierwsza liczba określa lepkość oleju w niskiej temperaturze, zaś druga – w temperaturze wysokiej.
Mieszanie olejów silnikowych jest dozwolone i nie zaszkodzi naszej jednostce, jeśli tylko dolewany środek smarny należy do tej samej klasy lepkości oraz jakości. Oleje mineralne należy łączyć wyłącznie z olejami mineralnymi – podobna zasada dotyczy półsyntetycznych i syntetycznych. To właśnie parametry oleju mają największe znaczenie, a nie sam producent danego czynnika smarującego. Niekiedy dopuszczalna jest nieznaczna zmiana drugiej wartości, np. z 10W-40 na 10W-30.

Czy oleje silnikowe można mieszać
Jeśli podczas rutynowej kontroli poziomu oleju stwierdzimy jego niski poziom, nie musimy koniecznie dolewać środka smarnego tego samego producenta – ważne, by nowy olej miał tą samą klapę lepkości i jakości.

Co się stanie, jeśli zmieszamy ze sobą różne rodzaje olejów?

Zmieszanie ze sobą olejów silnikowych różnego rodzaju, np. mineralnego z syntetycznym okazuje się często fatalne w skutkach. Obniża się wówczas stabilność termiczna oleju, a przyspiesza odkładanie zanieczyszczeń. Mieszanina może przestać smarować w odpowiednim stopniu elementy silnika, co w konsekwencji prowadzi do poważnych uszkodzeń jednostki, włącznie z jej całkowitym zatarciem. Przed dokonaniem dolewki warto upewnić się, jaki rodzaj oleju posiadamy obecnie w silniku. Dzięki temu dobierzemy produkt o tych samych parametrach w najbliższym sklepie lub na stacji benzynowej i unikniemy błędu mogącego kosztować nas wiele tysięcy złotych.

Redakcja poleca:

Ile silnik przejedzie bez oleju?

Polecane marki olejów silnikowych. Jakie produkty wybrać?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji