PoradyPoradyCo ile wymieniać płyn hamulcowy? Pilnuj wymiany, to bardzo ważne!

Co ile wymieniać płyn hamulcowy? Pilnuj wymiany, to bardzo ważne!

Wymiana płynu hamulcowego to ważna czynność eksploatacyjna, o której kierowcy często zapominają. Co ile wymieniać płyn hamulcowy? Ile to kosztuje?

Kierowcy zazwyczaj pamiętają o regularnej wymianie oleju silnikowego lub płynu chłodniczego, ale nie zawsze zdają sobie sprawę z konieczności zmiany jeszcze jednego płynu eksploatacyjnego. Mowa o płynie hamulcowym, który poniekąd przekłada się na bezpieczeństwo jazdy. Jest bowiem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania hamulców. W momencie wciśnięcia pedału hamulca powstaje bowiem wysokie ciśnienie płynu hamulcowego (dzięki pracy pompy). W efekcie napiera on na tłoczki, które dociskają klocki do tarcz hamulcowych lub szczęki do bębnów hamulcowych (w zależności od układu, jaki zastosowany jest w samochodzie). W ten sposób auto zwalnia. Ponadto płyn hamulcowy chroni cały układ przed rdzą i ma właściwości smarujące.

Dlaczego samochód słabo hamuje? Nie lekceważ problemu!

Wymiana płynu hamulcowego – czy jest konieczna?

By cały proces przebiegał prawidłowo, układ hamulcowy musi być niezwykle szczelny. Jeśli dojdzie do nieszczelności (te zwykle tworzą się na przewodach hamulcowych), dostaną się do niego zanieczyszczenia, które istotnie zaburzą skuteczność hamowania. Poza tym wiąże się to z systematycznym ubywaniem płynu hamulcowego i przedostawaniem do układu równie niepożądanego powierza. Z tego powodu sprawdzanie ilości płynu hamulcowego w zbiorniczku pod maską powinno być stałym „rytuałem” właściciela, takim samym jak kontrola poziomu oleju czy płynu chłodniczego. Dolewki płynu hamulcowego przyniosą krótkotrwały efekt: o wiele korzystniejsze będzie zlokalizowanie i usunięcie wycieku.

Wymiana płynu hamulcowego
Jazda ze zbyt niskim poziomem płynu hamulcowego poskutkuje spowolnioną reakcją na naciśnięcie pedału hamulca i wydłużeniem drogi hamowania samochodu.

Inna sprawa, że sam płyn hamulcowy, jak każda inna ciecz w układzie napędowym samochodu, ma określony termin ważności, po przekroczeniu którego traci swoje właściwości. W składzie starego płynu hamulcowego z czasem przybywa wody, a ta obniża temperaturę wrzenia i w efekcie płyn może się zagotować (pracuje bowiem pod wysokimi temperaturami). Wystarczy już naprawdę niewielka zawartość wody w płynie (ok. 2%), by odnotować zauważalne wydłużenie drogi hamowania samochodu. Przyjmuje się, że gdy przekroczy 2,5%, płyn należy wymienić na nowy. Do sprawdzenia stanu płynu hamulcowego przewidziane są dedykowane urządzenia pomiarowe (testery) do kupienia już za kilkanaście złotych.

Dlaczego hamulce się blokują? Przyczyny trzymania hamulców

Co ile wymieniać płyn hamulcowy?

Wymiana płynu hamulcowego powinna następować co 2 lata – właśnie na tyle z reguły ustalana jest trwałość tej cieczy. Co prawda w niektórych samochodach producenci zalecają wydłużone terminy między wymianami, ale dla własnego bezpieczeństwa warto przyjąć odstęp dwuletni. Ewentualnie można trzymać się dystansów kilometrowych, tj. płyn hamulcowy zmieniać co 40-50 tys. km. Ciecz bezdyskusyjnie podlega wymianie w momencie stwierdzenia pogorszonej skuteczności hamulców (mimo zachowanej szczelności układu). Warto zmienić płyn bezpośrednio po zakupie używanego auta, o ile sprzedający nie wręczył potwierdzenia wykonania tej operacji wcześniej.

Wymiana płynu hamulcowego – cena

Mechanicy za wymianę płynu hamulcowego zazwyczaj inkasują 100-150 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt samego płynu – litrowa butelka kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Biorąc pod uwagę, że jest to czynność dość czasochłonna (zwłaszcza, gdy nie ma się w tym wprawy) i wymagająca zaangażowania drugiej osoby, ten wydatek nie jest duży i stawiający pod znakiem zapytania sens samodzielnej wymiany płynu hamulcowego.

Polecamy także:

Co ile wymieniać przewody hamulcowe? Objawy awarii i koszt naprawy

Jak wydłużyć życie hamulców? 8 skutecznych sposobów

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji