PoradyPoradyCzy można cofać na drodze jednokierunkowej?

Czy można cofać na drodze jednokierunkowej?

Odpowiedź na pytanie „Czy można cofać na drodze jednokierunkowej?” dla wielu pozostaje niejasna. Co na ten temat mówią przepisy?

W Polsce nie brakuje dróg jednokierunkowych. Wiele z nich znajduje się w miastach, gdzie mają za zadanie upłynnić ruch i poprawić bezpieczeństwo. Choć w teorii poruszanie się drogami jednokierunkowymi nie powinno sprawiać problemów, sporo kierowców regularnie dostaje na nich mandaty lub powoduje nietypowe, często niebezpieczne sytuacje. Jedną z niejasnych kwestii jest cofanie na drodze jednokierunkowej. Kierowcy zastanawiają się, czy mogą to zrobić, gdy np. przypadkowo wjadą w drogę jednokierunkową i chcą ją opuścić, lub gdy np. przejechali obok wolnego miejsca parkingowego. W tym materiale odpowiemy na pytanie, czy można cofać na drodze jednokierunkowej.

Droga jednokierunkowa. Jak ją poznać?

Droga jednokierunkowa, jak sama nazwa wskazuje, dopuszcza możliwość jazdy tylko w jednym kierunku. Nie musi być zawsze jednopasmowa – zdarzają się też drogi jednokierunkowe o kilku pasach ruchu. Poznamy je przede wszystkim po oznakowaniu. O obecności drogi jednokierunkowej informuje znak D-3, czyli niebieski kwadrat z białą strzałką skierowaną ku górze. Z kolei po jej drugiej stronie (tej, od której nie można na nią wjeżdżać), znajduje się znak B-2 „zakaz wjazdu”. Inną cechę charakterystyczną stanowią tzw. trójkąty na skrzyżowaniu z drogą jednokierunkową – namalowane są na całej szerokości jezdni, na nie tylko na jednej połowie. Oprócz tego często po obu stronach drogi jednokierunkowej wytyczone są miejsca parkingowe.

Cofanie na drodze jednokierunkowej. Co mówią przepisy?

Wydawać by się mogło, że cofanie na drodze jednokierunkowej nie jest najlepszym pomysłem i najprawdopodobniej jest ono zakazane przez przepisy. Polskie prawo wprost nie zabrania wykonywania tego manewru na drodze jednokierunkowej. W ustawie Prawo o ruchu drogowym (art. 23 ust. 3) można wyczytać, że „Kierujący pojazdem jest obowiązany przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności:

  • sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia,
  • upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda; w razie trudności w osobistym upewnieniu się kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby.

Oprócz tego przydzielony do niego punkt 2 informuje o tym, że „zabrania się cofania pojazdem w tunelu, na moście, wiadukcie, autostradzie lub drodze ekspresowej.”. W tych zapisach nie ma konkretnych wymogów odnośnie cofania na drogach jednokierunkowych, więc wykonując na nich ten manewr trzeba stosować się do ogólnie przyjętych zasad dotyczących cofania.

Czy można cofać na drodze jednokierunkowej?

Wobec tego cofanie na drodze jednokierunkowej jest dozwolone, choć pod pewnymi warunkami i nie na każdej tego typu drodze. Można na niej cofać tylko wtedy, gdy ten manewr nie utrudni ruchu na jezdni i nie spowoduje zagrożenia. Zabronione jest wobec tego cofanie na drodze jednokierunkowej, gdy z tyłu znajdują się inne pojazdy: przeważnie nie będą one w stanie wyminąć cofającego auta i stworzy się zator. Jeśli z kolei zdecydujemy się wykonać ten manewr nagle, samochód z tyłu może nie zdążyć wyhamować i dojdzie do zderzenia lub nawet karambolu.

Cofanie na drogach jednokierunkowych jest natomiast definitywnie zabronione w miejscach, gdzie byłoby skrajnie niebezpieczne. Nie można wobec tego cofać na drogach jednokierunkowych w tunelach, na mostach, na wiaduktach i na drogach ekspresowych oraz autostradach. Zakazane jest również wjeżdżanie tyłem na drogę jednokierunkową od strony zakazu wjazdu.

Czy można cofać na drodze jednokierunkowej 02
Cofanie na drodze szybkiego ruchu mogłoby doprowadzić do tragicznych zdarzeń, stąd jest surowo zabronione.

Cofanie na drodze jednokierunkowej. O czym trzeba pamiętać?

Nim podejmiemy decyzję o wycofaniu na drodze jednokierunkowej, zachowajmy szczególną ostrożność i dokładnie sprawdźmy otoczenie – upewnijmy się, że nie będziemy tamować ruchu i ustąpmy pierwszeństwa innym pojazdom. Ważne jest zachowanie w tym umiaru i myślenie nie tylko o sobie. Jeśli np. przejedziemy obok miejsca parkingowego, ale cofając spowodowalibyśmy korek lub kolizję, lepiej pojechać dalej i poszukać innego miejsca do pozostawienia samochodu.

Redakcja poleca:

Więcej na temat drogi jednokierunkowej

O czym należy pamiętać podczas cofania samochodem?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji