Wyprzedzanie z prawej strony (3)

W większości sytuacji manewr wyprzedzania należy wykonywać z lewej strony, jednak od tej zasady obowiązują wyjątki. Czy na autostradzie można wyprzedzić inne auto z prawej strony? Wyjaśniamy przepisy.

Zgodnie z definicją przyjętą w Kodeksie drogowym, wyprzedzanie to manewr przejeżdżania obok pojazdu lub innego uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Większość kierowców przyzwyczajona jest do wyprzedzania z lewej strony, jednak czy jest to jedyna dozwolona możliwość? Choć zgodnie z art. 16 kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, to na autostradzie niektórzy zapominają o tym przepisie. Część osób trzyma się lewego lub (w przypadku drogi trzypasmowej) środkowego pasa ruchu, nawet jeśli prawy pozostaje wolny. Wówczas nadjeżdżający kierowcy postanawiają wyprzedzić wolniej przemieszczający się pojazd z prawej strony. Tłumaczymy, czy tego rodzaju manewr jest zgodny z prawem i co dokładnie mówią o nim przepisy.

Kiedy można wyprzedzić z prawej strony?

Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu – tak brzmi art. 24 ust. 13 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zaznacza się jednak, że przepis nie dotyczy wszystkich sytuacji, gdyż istnieją pewne istotne wyjątki. Niekiedy wyprzedzanie z prawej strony jest wręcz wymagane – na przykład pojazd szynowy może być wyprzedzany jedynie z prawej strony, chyba że uniemożliwia to położenie torów. Tylko w ten sam sposób wolno wyprzedzać auto, którego kierujący sygnalizuje zamiar skrętu w lewo.

Wyprzedzanie z prawej strony jest także dopuszczalne na:

  • jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku;
  • jezdni jednokierunkowej.

To właśnie ten ostatni z wymienionych przypadków dotyczy autostrad. Są one bowiem definiowane jako drogi dwujezdniowe, gdzie każda z jedni prowadzi ruch w jednym kierunku. Oznacza to, że podróżując autostradą możemy w pełni legalnie wyprzedzić samochód poruszający się po naszej lewej stronie. Nie ma przy tym znaczenia, czy jezdnia posiada wyznaczone 2, czy 3 pasy ruchu. Ten sam przepis ma zastosowanie w przypadku posiadających jezdnię jednokierunkową dróg szybkiego ruchu.

Wyprzedzanie z prawej strony
Wyprzedzać z prawej strony można na drogach jednokierunkowych niezależnie od tego, ile ma pasów ruchu. Ich liczba jest istotna w przypadku dróg dwukierunkowych – wtedy wyprzedzanie z prawej strony dopuszczalne jest, gdy jezdnia posiada minimum 2 pasy ruchu w jedną stronę w obszarze zabudowanym i minimum 3 poza nim.

Warto jednak pamiętać, że wyprzedzanie to manewr, przy którego wykonywaniu należy zachować szczególną ostrożność. Niezależnie od tego, czy wyprzedzamy z prawej, czy z lewej strony, należy upewnić się, czy kierowca za nami nie rozpoczął już wyprzedzania. Ważne jest również zachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego nas pojazdu.

Redakcja poleca:

Czy przy wyprzedzaniu można przekroczyć prędkość?

Kiedy można wyprzedzić na podwójnej ciągłej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj