PoradyPoradyNa tym przejściu nie zawsze musisz zatrzymywać się przed pieszym

Na tym przejściu nie zawsze musisz zatrzymywać się przed pieszym

W myśl polskiego prawa piesi wchodzący na pasy mają pierwszeństwo przed pojazdami. Nie w każdej sytuacji jednak trzeba zatrzymywać auto przed przejściem.

Warto pamiętać, że w Polsce istnieją dwa typy przejść dla pieszych – jedno- i wieloetapowe (najczęściej dwuetapowe). Pierwszy przypadek ma postać zebry rozciągającej się od krawężnika do krawężnika.

Przejście dwuetapowe to natomiast dwie zebry, które zostały przedzielone wysepką lub innego typu azylem. W myśl Art. 13 prawa o ruchu drogowym to dwa przejścia dla pieszych. Stanowi on, że jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.

Przejscie dla pieszych
Dojeżdżając do przejścia warto obserwować nie tylko jego otoczenie, ale zwrócić uwagę także na samą konstrukcję przejścia – nawet na szerokich ulicach czy w pobliżu powierzchni wyłączonych z ruchu może mieć ono formę jednoetapową.

Kierujący jest zobowiązany do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię pieszym wchodzącym na przejście. W przypadku przejścia dwuetapowego dotyczy to części przejścia, do którego pieszy akurat się zbliża. Jeżeli od znajdującej się po naszej lewej stronie wyspy czy azylu dzieli go spora odległość, a sytuacja na to pozwala i nie spowoduje zagrożenia, możemy przejechać bez zatrzymywania się przed przejściem.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji