PoradyPoradyZakup używanego auta oczami Polaków. Jakie są największe obawy?

Zakup używanego auta oczami Polaków. Jakie są największe obawy?

Ostatnie miesiące odwróciły do góry nogami dotychczas obowiązujące trendy na rynku samochodów używanych. Jak na kwestię zakupu auta z drugiej ręki patrzą polscy odbiorcy i czego się najbardziej obawiają?

Pandemia koronawirusa z jednej strony wywołała ogromny kryzys w przemyśle motoryzacyjnym, z drugiej natomiast przyczyniła się do wzrostu liczby aut jeżdżących po drogach. Przykładu nie trzeba daleko szukać – w 2020 roku do ogólnej puli zarejestrowanych w Polsce samochodów przybyło kilkaset tysięcy pojazdów, przekraczając wartość 25 milionów (w 2019 r. było to ok. 24,6 mln). Wynika to, rzecz jasna, z chęci posiadania własnych „czterech kółek”, by do minimum ograniczyć podróżowanie komunikacją zbiorową. Po części tą wartość wypracowano pozostawiając w użytku starsze samochody, które najprawdopodobniej w „normalnej” sytuacji odstawiono by na złom. Pod względem przeprowadzonych transakcji odnotowano z kolei spadek z ok. 3,4 mln (w 2019 r.) do nieco ponad 3 mln. Aż 86% z nich dotyczyło zakupu samochodu używanego.

Badanie preferencji polskich odbiorców odnośnie kupna auta używanego

Fakt niesłabnącego zainteresowania samochodami używanymi (tym bardziej w dobie kryzysu), skłonił do przeprowadzenia badań weryfikujących preferencje Polaków zainteresowanych kupnem auta z drugiej ręki. Zrealizowała je firma Volkswagen Financial Services, oferująca dziesiątki używanych samochodów w nowo utworzonym warszawskim salonie. Pośród nich przeważają auta z młodych roczników (średni wiek to ok. 2,5 roku) z niewielkimi, zweryfikowanymi przebiegami i w sprawdzonym stanie technicznym. Volkswagen Financial Services dysponuje kilkoma rodzajami finansowania samochodów pod hasłem Autonomia. Obejmuje ono zarówno firmy (leasing klasyczny lub z niską ratą), jak i odbiorców prywatnych (kredyt klasyczny lub z niską ratą, a także kredyt gotówkowy).

Jak Polacy kupują samochody używane (2)
Według raportu sporządzonego przez Volkswagen Financial Services klienci coraz chętniej rozważają młodsze, a przez to droższe używane samochody. Jednocześnie nie chcą za nie płacić wysokiej miesięcznej raty (najwyżej 1000 zł).

W omawianym badaniu nie zabrakło wobec tego opinii polskich odbiorców odnośnie tego rodzaju „zapłaty” za samochód w kontekście teraźniejszości, jak i przyszłości. Skupiono się również na źródłach poszukiwań używanego auta, całkowitym czasie trwania tego procesu oraz na wciąż aktualnych obawach odnośnie zakupu samochodu z drugiej ręki. Wyniki oparto na odpowiedziach 800 osób (prywatnych i prowadzących działalność gospodarczą), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy kupili używany samochód. Oto najciekawsze spostrzeżenia.

Gdzie szukamy używanego samochodu?

W dzisiejszych czasach nie dziwi fakt, że niemal 80% osób szuka samochodu z drugiej ręki na portalach aukcyjnych typu Otomoto czy Allegro. Część nadal wybiera konkretny model po konsultacjach z rodziną/znajomymi/mechanikiem (ok. 40%), przeglądając ogłoszenia prywatne (ok. 35%) lub odwiedzając komis (33-34%). Najmniej potencjalnych odbiorców opowiedziało się za stronami internetowymi marek samochodowych oraz witrynami firm finansujących auta, ale w kontekście pytania o formę poszukiwań kolejnego samochodu obie te kwestie odnotowały znaczny wzrost (odpowiednio o 11 i 7 punktów procentowych). Zewnętrznym finansowaniem zainteresowane są w większości podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Prywatne osoby nadal będą preferować bardziej tradycyjne metody dotarcia do wymarzonego samochodu.

Analizując źródło zakupu auta wniosek jest prostszy: połowa osób prywatnych również kupiła go od innej osoby prywatnej, natomiast firmy nieco częściej sięgają po auta od dealerów lub firm leasingowych/finansowych, a także sprowadzone zza granicy (kilka-kilkanaście procent). Jednakowe zainteresowanie tyczy się pojazdów wystawionych w komisach (ok. 20% niezależnie od podmiotu kupującego).

Gdzie poszukujemy używanych samochodów?
Miejsca poszukiwań używanego samochodu
Ogółem Firmy
Portale internetowe np. Otomoto, Allegro 76% 79%
Rozmowy z rodziną, znajomymi, mechanikiem 44% 38%
Ogłoszenia prywatne 36% 33%
Komisy 34% 33%
Strony internetowe marek samochodowych 31% 25%
Strony internetowe firm finansujących samochody 15% 19%
Miejsca poszukiwań kolejnego używanego samochodu
Ogółem Firmy
Portale internetowe np. Otomoto, Allegro 79% 82%
Strony internetowe marek samochodowych 42% 43%
Rozmowy z rodziną, znajomymi, mechanikiem 42% 40%
Ogłoszenia prywatne 40% 33%
Komisy 36% 33%
Strony internetowe firm finansujących samochody 22% 31%

Zakup używanego auta: potrzeba czasu i cierpliwości

Niestety, proces zakupu używanego samochodu wciąż jest uznawany za trudny – odpowiedziało tak aż 77% respondentów. Przekłada się to na czas, który trzeba na niego zarezerwować: niemal ¼ ankietowanych zajęło to co najmniej miesiąc, a niektórym nawet więcej niż 3 miesiące. Dlaczego to tak długo trwa? 41% kierowców ma obawy co do stanu technicznego, kolejne 40% boi się, że auto może pochodzić z kradzieży, mieć cofnięty licznik lub powypadkową przeszłość. Z tego powodu prawie każdy (94%) w jakiś sposób sprawdził używany samochód przed zakupem. Niemal połowa odwiedziła w tym celu niezależny warsztat, spora część (40%) zrobiła to samodzielnie. Inni udali się do ASO (22%) lub skorzystali z usług firm weryfikujących stan używanego samochodu (16%).

Gotówka ustępuje miejsca kredytom i leasingom

Sfinansowanie transakcji tradycyjną gotówką wciąż przeważa zarówno u klientów prywatnych (85%), jak i prowadzących działalność (77%). Wynika z tego, że zaledwie 15-23% odbiorców zdecydowało się na finansowanie zewnętrzne w postaci kredytu lub leasingu. Dane te ulegają jednak przeobrażeniu w kontekście zapytania o formę zapłaty za następne auto. Wtedy już 69% klientów i tylko 54% firm postawiłoby na gotówkę, coraz liczniej przekonując się do pakietów finansowania. Największym zainteresowaniem cieszyłby się kredyt samochodowy z niskimi ratami (11/17%) lub kredyt klasyczny (8/6%). Ponad 3/4 prywatnych odbiorców i firm nie chciałaby jednak płacić za samochód więcej niż 1000 zł miesięcznie. W kwestii budżetu na auto z drugiej ręki króluje zakres 10-50 tys. zł (ok. 70% z całości).

Sposoby finansowania niedawno kupionego i następnego auta 
Sposób finansowania niedawno kupionego samochodu
Ogółem Firmy
Gotówka 85% 77%
Kredyt klasyczny 7% 6%
Kredyt samochodowy z niskimi ratami i opcją zwrotu auta 3% 6%
Leasing klasyczny 2% 7%
Leasing konsumencki 1% 1%
Leasing z niskimi ratami i opcją zwrotu auta 1% 2%
Sposób finansowania następnego samochodu
Ogółem Firmy
Gotówka 69% 54%
Kredyt klasyczny 8% 6%
Kredyt samochodowy z niskimi ratami i opcją zwrotu auta 11% 17%
Leasing klasyczny 3% 9%
Leasing konsumencki 2% 2%
Leasing z niskimi ratami i opcją zwrotu auta 4% 8%

Jakie z tego wnioski?

W przyszłości najprawdopodobniej będziemy świadkami stopniowego odchodzenia od płatności za używany samochód gotówką. Coraz więcej osób weźmie pod uwagę oferty firm finansujących samochody (takich jak Volkswagen Financial Services), z zastrzeżeniem, że miesięczne raty nie mogą w znacznym stopniu nadwyrężać domowego budżetu. Wynika to z wielu przeszkód towarzyszących zakupowi samochodu od osoby prywatnej i jednocześnie mocno nadwyrężających zaufanie do jakiegokolwiek sprzedawcy. Czas pokaże, w jakim stopniu te prognozy sprawdzą się w rzeczywistości.

Jak Polacy kupują samochody używane (3)
Część kupujących używany samochód za gotówkę w przyszłości planuje rozważyć możliwość nabycia auta z drugiej ręki metodą finansowania (kredytem lub leasingiem).
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji