Jak Polacy kupują samochody używane

Ostatnie miesiące odwróciły do góry nogami dotychczas obowiązujące trendy na rynku samochodów używanych. Jak na kwestię zakupu auta z drugiej ręki patrzą polscy odbiorcy i czego się najbardziej obawiają?

Pandemia koronawirusa z jednej strony wywołała ogromny kryzys w przemyśle motoryzacyjnym, z drugiej natomiast przyczyniła się do wzrostu liczby aut jeżdżących po drogach. Przykładu nie trzeba daleko szukać – w 2020 roku do ogólnej puli zarejestrowanych w Polsce samochodów przybyło kilkaset tysięcy pojazdów, przekraczając wartość 25 milionów (w 2019 r. było to ok. 24,6 mln). Wynika to, rzecz jasna, z chęci posiadania własnych „czterech kółek”, by do minimum ograniczyć podróżowanie komunikacją zbiorową. Po części tą wartość wypracowano pozostawiając w użytku starsze samochody, które najprawdopodobniej w „normalnej” sytuacji odstawiono by na złom. Pod względem przeprowadzonych transakcji odnotowano z kolei spadek z ok. 3,4 mln (w 2019 r.) do nieco ponad 3 mln. Aż 86% z nich dotyczyło zakupu samochodu używanego.

Badanie preferencji polskich odbiorców odnośnie kupna auta używanego

Fakt niesłabnącego zainteresowania samochodami używanymi (tym bardziej w dobie kryzysu), skłonił do przeprowadzenia badań weryfikujących preferencje Polaków zainteresowanych kupnem auta z drugiej ręki. Zrealizowała je firma Volkswagen Financial Services, oferująca dziesiątki używanych samochodów w nowo utworzonym warszawskim salonie. Pośród nich przeważają auta z młodych roczników (średni wiek to ok. 2,5 roku) z niewielkimi, zweryfikowanymi przebiegami i w sprawdzonym stanie technicznym. Volkswagen Financial Services dysponuje kilkoma rodzajami finansowania samochodów pod hasłem Autonomia. Obejmuje ono zarówno firmy (leasing klasyczny lub z niską ratą), jak i odbiorców prywatnych (kredyt klasyczny lub z niską ratą, a także kredyt gotówkowy).

Jak Polacy kupują samochody używane (2)
Według raportu sporządzonego przez Volkswagen Financial Services klienci coraz chętniej rozważają młodsze, a przez to droższe używane samochody. Jednocześnie nie chcą za nie płacić wysokiej miesięcznej raty (najwyżej 1000 zł).

W omawianym badaniu nie zabrakło wobec tego opinii polskich odbiorców odnośnie tego rodzaju „zapłaty” za samochód w kontekście teraźniejszości, jak i przyszłości. Skupiono się również na źródłach poszukiwań używanego auta, całkowitym czasie trwania tego procesu oraz na wciąż aktualnych obawach odnośnie zakupu samochodu z drugiej ręki. Wyniki oparto na odpowiedziach 800 osób (prywatnych i prowadzących działalność gospodarczą), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy kupili używany samochód. Oto najciekawsze spostrzeżenia.

Gdzie szukamy używanego samochodu?

W dzisiejszych czasach nie dziwi fakt, że niemal 80% osób szuka samochodu z drugiej ręki na portalach aukcyjnych typu Otomoto czy Allegro. Część nadal wybiera konkretny model po konsultacjach z rodziną/znajomymi/mechanikiem (ok. 40%), przeglądając ogłoszenia prywatne (ok. 35%) lub odwiedzając komis (33-34%). Najmniej potencjalnych odbiorców opowiedziało się za stronami internetowymi marek samochodowych oraz witrynami firm finansujących auta, ale w kontekście pytania o formę poszukiwań kolejnego samochodu obie te kwestie odnotowały znaczny wzrost (odpowiednio o 11 i 7 punktów procentowych). Zewnętrznym finansowaniem zainteresowane są w większości podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Prywatne osoby nadal będą preferować bardziej tradycyjne metody dotarcia do wymarzonego samochodu.

Analizując źródło zakupu auta wniosek jest prostszy: połowa osób prywatnych również kupiła go od innej osoby prywatnej, natomiast firmy nieco częściej sięgają po auta od dealerów lub firm leasingowych/finansowych, a także sprowadzone zza granicy (kilka-kilkanaście procent). Jednakowe zainteresowanie tyczy się pojazdów wystawionych w komisach (ok. 20% niezależnie od podmiotu kupującego).

Gdzie poszukujemy używanych samochodów?
Miejsca poszukiwań używanego samochodu
OgółemFirmy
Portale internetowe np. Otomoto, Allegro76%79%
Rozmowy z rodziną, znajomymi, mechanikiem44%38%
Ogłoszenia prywatne36%33%
Komisy34%33%
Strony internetowe marek samochodowych31%25%
Strony internetowe firm finansujących samochody15%19%
Miejsca poszukiwań kolejnego używanego samochodu
OgółemFirmy
Portale internetowe np. Otomoto, Allegro79%82%
Strony internetowe marek samochodowych42%43%
Rozmowy z rodziną, znajomymi, mechanikiem42%40%
Ogłoszenia prywatne40%33%
Komisy36%33%
Strony internetowe firm finansujących samochody22%31%

Zakup używanego auta: potrzeba czasu i cierpliwości

Niestety, proces zakupu używanego samochodu wciąż jest uznawany za trudny – odpowiedziało tak aż 77% respondentów. Przekłada się to na czas, który trzeba na niego zarezerwować: niemal ¼ ankietowanych zajęło to co najmniej miesiąc, a niektórym nawet więcej niż 3 miesiące. Dlaczego to tak długo trwa? 41% kierowców ma obawy co do stanu technicznego, kolejne 40% boi się, że auto może pochodzić z kradzieży, mieć cofnięty licznik lub powypadkową przeszłość. Z tego powodu prawie każdy (94%) w jakiś sposób sprawdził używany samochód przed zakupem. Niemal połowa odwiedziła w tym celu niezależny warsztat, spora część (40%) zrobiła to samodzielnie. Inni udali się do ASO (22%) lub skorzystali z usług firm weryfikujących stan używanego samochodu (16%).

Gotówka ustępuje miejsca kredytom i leasingom

Sfinansowanie transakcji tradycyjną gotówką wciąż przeważa zarówno u klientów prywatnych (85%), jak i prowadzących działalność (77%). Wynika z tego, że zaledwie 15-23% odbiorców zdecydowało się na finansowanie zewnętrzne w postaci kredytu lub leasingu. Dane te ulegają jednak przeobrażeniu w kontekście zapytania o formę zapłaty za następne auto. Wtedy już 69% klientów i tylko 54% firm postawiłoby na gotówkę, coraz liczniej przekonując się do pakietów finansowania. Największym zainteresowaniem cieszyłby się kredyt samochodowy z niskimi ratami (11/17%) lub kredyt klasyczny (8/6%). Ponad 3/4 prywatnych odbiorców i firm nie chciałaby jednak płacić za samochód więcej niż 1000 zł miesięcznie. W kwestii budżetu na auto z drugiej ręki króluje zakres 10-50 tys. zł (ok. 70% z całości).

Sposoby finansowania niedawno kupionego i następnego auta 
Sposób finansowania niedawno kupionego samochodu
OgółemFirmy
Gotówka85%77%
Kredyt klasyczny7%6%
Kredyt samochodowy z niskimi ratami i opcją zwrotu auta3%6%
Leasing klasyczny2%7%
Leasing konsumencki1%1%
Leasing z niskimi ratami i opcją zwrotu auta1%2%
Sposób finansowania następnego samochodu
OgółemFirmy
Gotówka69%54%
Kredyt klasyczny8%6%
Kredyt samochodowy z niskimi ratami i opcją zwrotu auta11%17%
Leasing klasyczny3%9%
Leasing konsumencki2%2%
Leasing z niskimi ratami i opcją zwrotu auta4%8%

Jakie z tego wnioski?

W przyszłości najprawdopodobniej będziemy świadkami stopniowego odchodzenia od płatności za używany samochód gotówką. Coraz więcej osób weźmie pod uwagę oferty firm finansujących samochody (takich jak Volkswagen Financial Services), z zastrzeżeniem, że miesięczne raty nie mogą w znacznym stopniu nadwyrężać domowego budżetu. Wynika to z wielu przeszkód towarzyszących zakupowi samochodu od osoby prywatnej i jednocześnie mocno nadwyrężających zaufanie do jakiegokolwiek sprzedawcy. Czas pokaże, w jakim stopniu te prognozy sprawdzą się w rzeczywistości.

Jak Polacy kupują samochody używane (3)
Część kupujących używany samochód za gotówkę w przyszłości planuje rozważyć możliwość nabycia auta z drugiej ręki metodą finansowania (kredytem lub leasingiem).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj