Komis z tanimi autami

Polacy interesują się miejskimi hatchbackami za nie więcej niż 34 tys. zł. Jeszcze w listopadzie wiele osób szukało używanych samochodów nawet za 54 tys. zł.

W marcu w centrum zainteresowania kierowców z Polski były głównie małe samochody (segment A i B) oraz pojazdy w cenie do 34 tys. zł – 40% z nich szukało aut tego typu. 19% zapytań dotyczyło sedanów, a jedynie 10% – kombi – wynika z raportu sieci sprzedaży używanych aut Spotawheel, której stronę internetową przez ostatnie pół roku odwiedziło 0,8 mln internautów.

Zmiana odnotowana przez Spotawheel może być zwiastunem zmiany na całym rynku samochodów używanych w Polsce, czyli zwiększonej podaży tańszych aut. W porównaniu z ostatnimi miesiącami znacząco zmalało zainteresowanie klientów samochodami w przedziale cenowym 34-54 tys. zł. W marcu jedynie jedna trzecia zapytań i wyszukiwań dotyczyła właśnie tej półki cenowej, w porównaniu do 56 proc. w listopadzie 2019 roku. W marcu najczęściej poszukiwane były samochody do 34 tys. zł, nieco ponad jedna piąta wyszukiwań dotyczyła samochodów w cenie 54-75 tys.

Redakcja poleca: Zmiany w prawie. Więcej czasu na przerejestrowanie auta

– Zdecydowanie zwiększyło się zainteresowanie tanimi samochodami do szybkiego odbioru. Przewidujemy że ten trend umocni się w następnych tygodniach, bo na razie wedle naszych analiz udział tanich samochodów w ogólnej sprzedaży na rynku wtórnym w Polsce regularnie spadał w ostatnich miesiącach. Po drugie zwiększył się udział sprzedaży zdalnej. W ciągu ostatniego roku działalności udział ten oscylował w granicach 10-20% miesięcznie. W ostatnich tygodniach marca zwiększył się znacząco przekraczając 50%. Po trzecie zauważyliśmy zwiększone zainteresowanie opcją finansowania zakupu – wyjaśnia Radosław Grzela, dyrektor Spotawheel Polska.

Podaż tańszych aut powinna pokryć zapotrzebowanie. Eksperci Spotawheel spodziewają się rosnącej liczby pojazdów z wypożyczalni oraz aut poleasingowych. Część kierowców może potrzebować gotówki, co będzie impulsem do szybkiej sprzedaży pojazdu. Po stronie popytowej pojawią się klienci zmuszeni do oszczędności dla których samochód używany będzie dobrą alternatywą dla wciąż drożejących samochodów nowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj