PoradyPoradyŚwiatła przeciwmgielne przednie i tylne - kiedy ich używać? Co mówią przepisy?

Światła przeciwmgielne przednie i tylne – kiedy ich używać? Co mówią przepisy?

Używanie świateł przeciwmgielnych jest w niektórych przypadkach obowiązkowe, a w innych może być ukarane mandatem. Sprawdź, co należy wiedzieć o światłach przeciwmgielnych.

Dobra widoczność samochodu na drodze jest niezwykle ważna niezależnie od pory dnia i roku. Wpływa na nią nie tylko sprawność oświetlenia naszego auta, ale również to, czy wykorzystujemy odpowiednie lampy w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Jednym z najbardziej niebezpiecznych zjawisk, na jakie może natrafić podczas podróży kierowca, jest mgła i to właśnie na taką okoliczność pojazdy wyposażane są w światła przeciwmgłowe. Choć tego typu oświetlenie stosowane jest w samochodach od dawna, praktyka pokazuje, że wciąż wiele osób nie potrafi właściwie z niego korzystać. Wyjaśniamy, kiedy zgodnie z prawem można włączyć światła przeciwmgielne.

Kiedy można włączyć tylne światła przeciwmgielne?

Mglista pogoda potrafi być niezwykle niebezpieczna, o czym dobrze powinni wiedzieć nawet początkujący kierowcy. Sytuacja, w której przejrzystość powietrza drastycznie spada, wymusza nie tylko bardziej ostrożną jazdę, ale i zastosowanie odpowiedniego oświetlenia. Lampy przeciwmgielne zlokalizowane z tyłu pojazdu należą do obowiązkowego wyposażenia każdego samochodu. Służą one zwiększeniu widoczności naszego auta dla kierowców nadjeżdżających za nami, a zatem pełnią rolę sygnalizatora. Posiadają one znacznie większą moc świecenia niż zwykłe lampy pozycyjne, dlatego też można je stosować tylko w określonych warunkach.

Zgodnie z literą prawa, tylne światła przeciwmgielne możemy włączyć, gdy widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (mgła, opady lub inne) spada na odległość mniejszą niż 50 m. Mówi o tym art. 30. Prawa o ruchu drogowym. Jednocześnie zaznacza się, że w przypadku poprawy widoczności światła te należy wyłączyć. To bardzo ważne, gdyż w innym przypadku możemy z łatwością oślepić kierowców podróżujących za nami, a wielu kierowców o tym zapomina.

Światła przeciwmgielne (3)
W warunkach ograniczonej widoczności włączone światła przeciwmgielne mogą zapobiec wjechaniu w tył poprzedzającego pojazdu.

Kiedy można włączyć przednie światła przeciwmgielne?

Współczesne auta coraz częściej posiadają także przednie lampy przeciwmgielne, emitujące białe światło. Tego rodzaju oświetlenie ma już za zadanie nie sygnalizować, a oświetlać drogę przed samochodem, zwiększając tym samym pole widzenia kierowcy. Przednie reflektory przeciwmgłowe montowane są nisko nad powierzchnią ziemi, aby zniwelować odbijanie się promieni świetlnych od mgły. Zgodnie z art. 50 świateł tych można także używać na drodze krętej, w okresie od zmierzchu do świtu, także w warunkach normalnej przejrzystości powietrza – dany odcinek musi być jednak odpowiednio oznaczony.

Światła przeciwmgielne – symbol

Symbolem świateł przeciwmgielnych jest reflektor z trzema poziomymi lub ukośnymi liniami przecinającymi się z pionową linią falowaną. Ikony przednich i tylnych świateł przeciwmgłowych różnią się nie tylko kierunkiem odwrócenia reflektora i kątem padania linii, ale i kolorem – kontrolka świateł przeciwmgielnych tylnych ma barwę pomarańczową, a przednich zieloną.

Światła przeciwmgielne (3)
Kontrolki świateł przeciwmgielnych przednich (na górze) i tylnych (na dole).

Jaki mandat grozi za niewłaściwe używanie świateł przeciwmgielnych?

Niewłaściwe korzystanie ze świateł przeciwmgielnych podlega karze. Mowa zarówno o sytuacji, w której kierowca nadużywa tego rodzaju oświetlenia pomimo widoczności na drodze wynoszącej 50 m lub więcej, jak i nie włączy świateł przeciwmgielnych, gdy widoczność spadnie poniżej ustalonej wartości. Zgodnie z obecnym taryfikatorem, za naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych grozi mandat w wysokości 100 zł. Z kolei niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza będzie kosztować 200 zł. W obu przypadkach na naszym koncie pojawią się po 2 punkty karne.

Redakcja poleca artykuły o innych światłach w samochodzie:

Światła mijania – jaki mają symbol? Żarówki świateł mijania

Światła drogowe – kiedy ich używać? Jaki mają symbol?

Światła postojowe a światła pozycyjne – czym się od siebie różnią?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji