PoradyPoradyŚwiatła drogowe – kiedy ich używać? Jaki symbol mają długie światła?

Światła drogowe – kiedy ich używać? Jaki symbol mają długie światła?

Korzystanie ze świateł drogowych jest dozwolone tylko w ściśle określonych sytuacjach. Sprawdź, co o stosowaniu długich świateł mówią przepisy i kiedy należy je bezwzględnie wyłączyć.

Światła drogowe, określane także potocznie jako „długie” to obowiązkowy element wyposażenia każdego samochodu. W przeciwieństwie do świateł mijania, są one symetryczne, a zatem równomiernie oświetlają zarówno prawą, jak i lewą część drogi. Ich użytkowanie ma sens i jest dozwolone tylko w ściśle określonych przypadkach. Wykorzystywanie lamp drogowych niezgodnie z przeznaczeniem może doprowadzić do wielu niezwykle niebezpiecznych sytuacji, grożących nawet kolizją lub wypadkiem.

Kiedy można włączyć światła drogowe?

Światła drogowe (2)
Symbol świateł drogowych – niebieska kontrolka reflektora z poziomymi liniami.

Jako że światła drogowe mają bardzo dużą moc, muszą być wykorzystywane z rozsądkiem. Głównym zadaniem „długich” świateł jest oświetlanie drogi przed samochodem na dużą odległość, w czasie jazdy od zmierzchu do świtu na nieoświetlonych odcinkach tras. Dzięki temu poprawia się widoczność, a kierowca może szybciej dostrzec ewentualne zagrożenia w obrębie drogi. Włączenie świateł drogowych sygnalizuje na desce rozdzielczej niebieska ikona ukazująca reflektor wraz z kilkoma poziomymi liniami.

Kiedy nie używać świateł drogowych?

Długich świateł nie wolno używać przede wszystkim wtedy, gdy możemy nimi oślepić innych kierowców. Mowa zarówno o pojazdach poruszających się w przeciwnym, jak i tym samym kierunku, gdyż kierujących przed nami nietrudno oślepić za pośrednictwem światła odbitego w lusterkach. Przepis ten obejmuje również pozostałych użytkowników drogi, takich jak rowerzyści czy piesi poruszający się w kolumnie. Reasumując, zgodnie z art. 51 Prawa o ruchu drogowym, kierujący pojazdem jest obowiązany przełączyć światła drogowe na światła mijania w razie zbliżania się:

  • do pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe – drugi jest obowiązany uczynić to samo;
  • do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;
  • do pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.
Światła drogowe (2)
Światła drogowe włącza się, ustawiając w odpowiednim położeniu fragment dźwigienki przy kierunkowskazie (fot.) lub pokrętłem po lewej stronie od kierownicy (m.in. w autach koncernu VAG).

A co w przypadku innych zastosowań długich świateł, np. jako ostrzeżenie wysyłane do innych kierowców? Przepisy zezwalają na tego rodzaju wykorzystywanie świateł drogowych, jednak tylko w sytuacji informowania o niebezpieczeństwie. Niedopuszczalne jest jednak nadużywanie sygnału świetlnego i stosowanie go w sposób grożący oślepieniem pozostałych uczestników ruchu. Zgodnie z prawem, zabrania się także ostrzegania innych kierowców o bliskiej obecności policji. Za niewłaściwe wykorzystywanie świateł drogowych grozi mandat w wysokości 200 zł i 3 punkty karne.

Redakcja poleca również:

Światła mijania – jaki mają symbol? Żarówki świateł mijania

Światła postojowe i światła pozycyjne – czym się różnią?

Światła do jazdy dziennej – co o nich mówią przepisy?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji