PoradyPoradyŚwiatła postojowe a światła pozycyjne – czym się różnią? Kiedy ich używać?

Światła postojowe a światła pozycyjne – czym się różnią? Kiedy ich używać?

Niewielu kierowców pamięta, że światła postojowe i światła pozycyjne to nie to samo. Sprawdź, czym różnią się od siebie obydwa rodzaje świateł oraz kiedy i jak z nich korzystać, by nie narazić się na niebezpieczną sytuację.

Sprawne oświetlenie auta to jeden z podstawowych elementów zapewniających bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jednak aby nasz samochód był widoczny dla innych kierowców i nie stwarzał przy tym zagrożenia, nie wystarczy regularna kontrola żarówek – istotny jest również rodzaj świateł, z jakich korzystamy. Wielu kierowców nie rozróżnia świateł postojowych od pozycyjnych, a niektórzy zdają się na tryb automatyczny, zapominając o specyficznych momentach, w których samochód nie włączy za nas właściwego rodzaju świateł. Tego typu błąd może łatwo doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. W artykule wyjaśniamy, czym różnią się od siebie światła pozycyjne od postojowych i kiedy zgodnie z przepisami należy z nich korzystać.

Kiedy używać świateł pozycyjnych?

Światła pozycyjne przednie i tylne znajdują się na wyposażeniu każdego samochodu – jest to wymóg regulowany prawnie. Przednie lampy muszą emitować światło białe (do 2010 roku mogło być również żółte), zaś tylne światło czerwone. Najważniejszą funkcją świateł pozycyjnych jest sygnalizowanie położenia naszego auta pozostałym uczestnikom ruchu. Ze świateł tych należy korzystać w przypadku zatrzymania pojazdu na poboczu drogi lub pasie awaryjnym oraz w trakcie holowania, w aucie holowanym. Jest to szczególnie ważne od zmierzchu do świtu oraz w sytuacji, gdy widoczność na drodze jest słaba ze względu na warunki atmosferyczne. Światła postojowe powinny być również włączone, gdy niezbędny jest postój awaryjny w miejscu niedozwolonym, a światła awaryjne nie działają.

Światła pozycyjne
Światła pozycyjne symbolizują dwa reflektory zwrócone do siebie tyłem, wysyłające po trzy wiązki światła w przeciwnych kierunkach. O ich włączeniu informuje taka sama kontrolka na zestawie wskaźników. Co istotne, może ona również informować o włączeniu świateł mijania (prawo nie wymaga stosowania kontrolki tych świateł).

Czym się różnią światła pozycyjne od świateł postojowych?

Jedną z podstawowych różnic między światłami pozycyjnymi a postojowymi jest fakt, że światła postojowe nie są obowiązkowym elementem wyposażenia auta. Jest to rodzaj oświetlenia stosowany dodatkowo przez niektórych producentów samochodów i nie służy jako zamiennik świateł pozycyjnych. Zgodnie z przepisami, światła postojowe mogą znaleźć się w pojazdach, których długość nie przekracza 6 m, a szerokość 2 m. Tego rodzaju oświetlenie może być uruchamiane na wiele sposobów – świecić mogą się zarówno lampy z obu stron auta, jak i tylko z lewej lub tylko z prawej strony. W wielu samochodach aby włączyć światła postojowe przy wyłączonym silniku wystarczy wrzucić lewy bądź prawy kierunkowskaz. Cechuje to m.in. większość aut z grupy VAG. W ten sposób, zamiast uruchamiać oba światła naraz, można zaświecić lampy jedynie od strony środkowej osi jezdni.

Światła postojowe
Nie wszystkie samochody wyposażone są w światła postojowe. Zazwyczaj włącza się je, przestawiając manetkę kierunkowskazów na wyłączonym silniku. Symbolem jest litera „P”, emitująca 3 promienie światła w jedną stronę

Obydwa typy świateł są również oznaczone innymi symbolami. Ikona świateł pozycyjnych to dwa reflektory zwrócone do siebie tyłem, wysyłające po trzy wiązki światła w przeciwnych kierunkach. Symbolem świateł postojowych jest litera „P”, która emituje 3 promienie światła w jedną stronę. Kierowcy powinni pamiętać, że choć światła postojowe można bez problemu zastąpić światłami pozycyjnymi, to reguła ta nie działa w drugą stronę. Stosowanie świateł postojowych wtedy, gdy niezbędne są pozycyjne jest niedozwolone, choć oba rodzaje oświetlenia mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo podczas postoju w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Redakcja poleca również:

Światła mijania – jaki mają symbol? Żarówki świateł mijania

Światła do jazdy dziennej – co o nich mówią przepisy?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji