Światła

Od 2007 roku obowiązuje w Polsce nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania przez 24 godziny na dobę. Auta są fabrycznie wyposażone w światła do jazdy dziennej; te starsze korzystają niekiedy z dodatkowego oświetlenia LED. W przypadku jego braku możesz używać świateł mijania.

Światła do jazdy dziennej to rodzaj oświetlenia przeznaczony do jazdy wyłącznie w ciągu dnia. Różnią się one od świateł mijania. Mogą mieć one od kilku do kilkunastu watów mocy. Regulamin nr 48 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ umożliwia montowanie tychże świateł bez obowiązku ich współdziałania z tylnymi światłami pozycyjnymi.
Aktualnie przepisy nie wymagają już, aby w trakcie jazdy na światłach dziennych świeciły się światła pozycyjne – dodaje Tomasz Wykowski z serwisu motoryzacyjnego motoklub.pl.

Światła do jazdy dziennej – co mówi o nich kodeks drogowy?

Pamiętaj o tym, że światła do jazdy dziennej nie są oświetleniem, z którego możesz skorzystać w dowolnej sytuacji. Przepisy art.51 Kodeksu drogowego, określają, że:

 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
 2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

Głównym rodzajem oświetlenia są więc światła mijania, natomiast światła do jazdy dziennej mogą być dla nich alternatywą w określonym przypadku. Świateł mijania używa się przy niesprzyjających warunkach pogodowych, jeśli więc pada deszcz czy śnieg albo występuje mgła. Jeśli jednak warunki są lepsze, wówczas możesz rozważyć włączenie świateł do jazdy dziennej. Miej na uwadze, że jeśli będziesz przez długi czas jechać na światłach dziennych, zwiększasz ryzyko otrzymania mandatu. Oprócz tego stajesz się zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Zwracaj więc uwagę na aktualne warunki pogodowe i światła, z jakich korzystasz.

Światła do jazdy dziennej z homologacją – przepisy

Światła do jazdy dziennej, które zamontujesz w swoim pojeździe, muszą być homologowane. Aby to sprawdzić, zwróć uwagę na ich obudowę – powinno tam widnieć oznaczenie „RL” i znak homologacji z literą E oraz liczbą. Jeżeli policjant w trakcie ewentualnej kontroli nie znalazłby właśnie takiego oznaczenia, wtedy licz się z tym, że możesz otrzymać mandat za nieodpowiednie używanie świateł. Zły montaż świateł czy brak homologacji grozi nie tylko mandatem karnym, ale także zatrzymaniem przez policjanta dowodu rejestracyjnego. Może zostać na ciebie nałożony mandat nawet w kwocie 500 złotych, jest to więc dosyć wysoka kara.

Niektórzy kierowcy decydują się ta tanie oświetlenie, które jednak nie zapewnia dostatecznej widoczności na drodze. Nie świeci zbyt mocno i po bardzo krótkim czasie przestaje działać. Nie inwestuj w takie światła – to nieopłacalne.

Pamiętaj, że na bezpieczeństwie nie powinno się oszczędzać. Niekiedy zdarza się, że po zamontowaniu reflektorów nie gasną one po włączeniu świateł mijania, a to niedozwolone. Jeśli chcesz zamontować światła LED do jazdy dziennej, zainwestuj w produkt znanego producenta o wysokiej jakości. Tylko wtedy będziesz całkowicie zadowolony z zakupu, a lampy spełnią twoje wymagania i posłużą ci przez długi czas. Takie produkty to koszt rzędu 200–300 złotych.

Kiedy można korzystać ze świateł do jazdy dziennej?

Zapoznając się bliżej z prawem o ruchu drogowym, możesz dowiedzieć się, w jaki sposób zgodnie z przepisami korzystać ze świateł dziennych. Takiego oświetlenia możesz używać jako alternatywy dla obowiązkowych świateł mijania, co ważne w warunkach normalnej przejrzystości powietrza od świtu do zmierzchu. W trakcie niektórych pór roku trudno jest jednak spełnić ten warunek – zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym. Jakie warunki sprawią, że nie możesz włączyć tego oświetlenia w ciągu dnia?

 • Opady deszczu, śniegu
 • Wystąpienie nawet niewielkiej mgły
 • Przejazd tunelem
 • Świt i zmierzch
 • Duży stopień zachmurzenia, zacieniony las, szarówka

Pojawienie się opadu atmosferycznego czy pozostałych niekorzystnych warunków musisz traktować jako warunek wystarczający do zrezygnowania z użycia świateł dziennych. Jeśli widoczność nie jest wystarczająca, pamiętaj zawsze o zachowaniu czujności i ostrożności, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego.

Światła do jazdy dziennej – dlaczego warto je stosować?

Światła do jazdy dziennej pozwalają na oszczędność. Składają się zazwyczaj z dwóch reflektorów zawierających diody LED. Pobierają one więc o wiele mniejszą ilość energii niż światła mijania. W ten sposób możesz ograniczyć zużycie paliwa w pojeździe. Używając ich, odciążasz akumulator oraz alternator. Co więcej, LED-y odznaczają się wyższą trwałością od klasycznych żarówek, mogą więc działać bez problemów przez dłuższy czas. Standardowe oświetlenie pojazdu zużywa się w szybszym tempie, dlatego – korzystając ze świateł do jazdy dziennej – możesz je trochę oszczędzić.

Warto korzystać ze świateł do jazdy dziennej. Jeśli masz starszy pojazd, możesz zdecydować się na ich montaż. Pamiętaj jedynie o wybraniu reflektorów z homologacją i o ich odpowiednim zamontowaniu. Dzięki takiemu oświetleniu obniżysz koszty paliwa i spowolnisz eksploatację innych reflektorów.

6 KOMENTARZE

  • Na przyszłość: par. 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażania. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. Naprawdę znalezienie tego przepisu zajęło mi mniej niż Tobie napisanie tego pytania.

  • sam sobie poszukaj jak chcesz wiedzieć, a najlepiej zamontuj lampę naftową….. bo widzę, że już szukasz „haczyka” żebyś na jakimś gó_wnie móg jeździć…

 1. Ja uważam, że dawniejszy wymóg, by równocześnie ze światłami do dziennej jazdy były tylne światłą pozycyjne włączone był słuszny, bo teraz jadąc za kimś bez tylnych świateł człowiek nie jest pewny, czy kierowca jadący przed nami jest trzeźwy, ot co!

 2. Popieram światła dzienne powinny działać że światłami tylnymi pozycyjnymi wiele razy dopiero światła stop pokazały mi że jedzie przede na auto szczególnie gdy było w kolorze szarym nbylo niewidoczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj