Po Kodiaqu i Karoqu przyszedł czas na kolejnego SUV-a marki Skoda. Oto najmniejszy z nich, czyli Skoda Kamiq.

Wszystkie uterenowione modele Skody łączą dwie podstawowe cechy – to podwójne, ułożone jedne nad drugimi reflektory oraz nazwa wywodząca się z języka Eskimosów. Podobnie jak w przypadku dwóch większych braci, w oznaczeniu nowego crossovera można znaleźć litery „k” i „q”. Kamiq w języku ludu zamieszkującego północną część Kanady i Grenlandię oznacza „coś, co idealnie pasuje”. Nam jednak bardziej pasowała nazwa pierwszego SUV-a Skody, czyli Yeti. I kropka!

Skoda Kamiq
Kamiq dołącza do Karoqa i Kodiaqa.

Kamiq, podobnie jak Seaty Arona i Ibiza oraz Volkswageny Polo i T-Cross, bazuje na platformie MQB A0. A czym wyróżnia się ponadto? Oto najważniejsze cechy nowej Skody:

1Pod względem wymiarów zahacza o dwa segmenty – miejskich i kompaktowych crossoverów. Mierzy 424,1 cm długości, 179,3 cm szerokości oraz 153,1 cm wysokości. Rozstaw osi wynosi z kolei 265,1 cm.

2 Dla porównania wymiary Karoqa wynoszą: 438,2 cm pomiędzy zderzakami, 184,1 cm na szerokość, 160,3 cm na wysokość oraz 263,8 cm między osiami.

Skoda Karoq - przód
Skoda Karoq – przód

3 Bagażnik Kamiqa ma solidne 400 l przy normalnym układzie siedzeń i 1395 l po ich złożeniu. Ukłonem w kierunku osób, którym zdarza się przewozić długie przedmioty jest składane oparcie przedniego fotela, dzięki czemu powstaje przestrzeń o długości wynoszącej 244,7 cm.

Skoda Kamiq - bagażnik
Bagażnik Kamiqa mierzy od 400 do 1395 l. Podłogę bagażnika można zamontować na dwóch poziomach lub umieścić za oparciami.

4 Kamiq oferuje cechy typowe dla modeli ze świata SUV-ów i crossoverów, a więc zwiększony prześwit, który wynosi 18,6 cm (o 3,7 cm wyższy niż w Skodzie Scala), podwyższoną pozycję za kierownicą, ale jednocześnie ma być oferowany wyłącznie z napędem na przednią oś.

5Pod maską czeskiej nowości znajdą się 3- i 4-cylindrowe jednostki napędowe z turbodoładowaniem. Ramię benzynowe stanowią 95- i 115-konne 1.0 TSI (3 cylindry oraz przekładnie, odpowiednio, 5-biegowa ręczna i 6-biegowa manualna lub 7-stopniowe DSG) oraz 1.5 TSI o mocy 150 KM z systemem odłączania cylindrów (6-biegowa skrzynia ręczna lub 7-biegowa DSG). Jedynym dieslem będzie 115-konna jednostka 1.6 TDI, również dostępna z takimi samymi przekładniami jak 1.5 TSI.

Skoda Kamiq - silnik
Wszystkie silniki Kamiqa korzystają z bezpośredniego wtrysku paliwa i turbosprężarki.

6 Gamę  ma uzupełnić silnik 1.0 G-TEC o mocy 90 KM i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 160 Nm, zasilany przez CNG. Podobnie jak jednostki 1.0 TSI, także i on ma tylko 3 cylindry.

7Obok standardowego zawieszenia Kamiq będzie oferowany z adaptacyjnym układem sportowym (Sport Chassis Control), obniżającym prześwit o 1 cm (do 17,6 cm). Do wyboru kierowcy będą dwa ustawienia: normalne i sportowe. Oczywiście, będzie on mógł skorzystać także z układu Driving Mode Select (tryby: Normal, Sport, Eco, Individual), zmieniającego ustawienia m.in. silnika, układu kierowniczego czy przekładni automatycznej. W opcji będą dostępne osłony podwozia.

Skoda Kamiq - koło
Kamiq ma prześwit 18,6 cm. Opcjonalnie dostępne będzie sportowe zawieszenie adaptacyjne, obniżające prześwit o 1 cm. Koła: 16-, 17- lub 18-calowe.

8 Wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa czynnego będzie bardzo bogate. W standardzie znajdą się asystenci hamowania przed przeszkodą (z funkcją rozpoznawania pieszych) i pasa ruchu (aktywny). W opcji pojawią się m.in.: adaptacyjny tempomat (do 210 km/h), Crew Protect Assist (zamyka szyby i wstępnie napina pasy), czy Side Assist, na który składają się asystenci martwego pola i wyjazdu z miejsca parkingowego.

Skoda Kamiq - ekran
Lista wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa jest bardzo długa. Szkoda, że większość elementów to opcje.

9 Podobnie jak w przypadku np. Kodiaqa, opcjonalnie dostępne będą listwy wysuwane automatycznie przy otwieraniu drzwi i chroniące ich ranty przez obtarciami na ciasnych parkingach.

Skoda Kamiq - listwy ochronne
Listwy ochronne drzwi to opcja przydatna na ciasnych miejscach parkingowych.

10 Za dopłatą będzie dostępna automatycznie sterowana pokrywa bagażnika, a także elektrycznie wysuwany hak holowniczy. Ponadto od wersji Ambition w bagażniku znajdzie się wyjmowana latarka LED.

11Kokpit Kamiqa został praktycznie żywcem przejęty z kompaktowej Scali. Tak jak i w niej w opcji znajdzie się opcjonalny ekran o przekątnej 10,25 cala, przewidziany dla wirtualnych zegarów oraz jeden z trzech systemów multimedialnych. Podstawowy ma przekątną 6,5 cala, a kolejne: 8,0 i 9,2 cala. Każdy z nich ma mieć stały dostęp do internetu, co zawdzięcza karcie eSIM (wirtualna karta SIM) oraz łączności LTE.

Skoda Kamiq - wirtualne zegary
Wirtualne zegary to wyposażenie opcjonalne.


12 Na rynku Kamiq zadebiutuje wczesną jesienią, czyli dobre kilka miesięcy po kompaktowej Scali, której premiera rynkowa nastąpi pod koniec kwietnia.

 

Oceny czytelników
[Głosów: 4 Średnia: 3.8]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here