Po Kodiaqu i Karoqu przyszedł czas na kolejnego SUV-a marki Skoda. Oto najmniejszy z nich, czyli Skoda Kamiq.

Wszystkie uterenowione modele Skody łączą dwie podstawowe cechy – to podwójne, ułożone jedne nad drugimi reflektory oraz nazwa wywodząca się z języka Eskimosów. Podobnie jak w przypadku dwóch większych braci, w oznaczeniu nowego crossovera można znaleźć litery „k” i „q”. Kamiq w języku ludu zamieszkującego północną część Kanady i Grenlandię oznacza „coś, co idealnie pasuje”. Nam jednak bardziej pasowała nazwa pierwszego SUV-a Skody, czyli Yeti. I kropka!

Skoda Kamiq
Kamiq dołącza do Karoqa i Kodiaqa.

Kamiq, podobnie jak Seaty Arona i Ibiza oraz Volkswageny Polo i T-Cross, bazuje na platformie MQB A0. A czym wyróżnia się ponadto? Oto najważniejsze cechy nowej Skody:

1Pod względem wymiarów zahacza o dwa segmenty – miejskich i kompaktowych crossoverów. Mierzy 424,1 cm długości, 179,3 cm szerokości oraz 153,1 cm wysokości. Rozstaw osi wynosi z kolei 265,1 cm.

2 Dla porównania wymiary Karoqa wynoszą: 438,2 cm pomiędzy zderzakami, 184,1 cm na szerokość, 160,3 cm na wysokość oraz 263,8 cm między osiami.

Skoda Karoq - przód
Skoda Karoq – przód

3 Bagażnik Kamiqa ma solidne 400 l przy normalnym układzie siedzeń i 1395 l po ich złożeniu. Ukłonem w kierunku osób, którym zdarza się przewozić długie przedmioty jest składane oparcie przedniego fotela, dzięki czemu powstaje przestrzeń o długości wynoszącej 244,7 cm.

Skoda Kamiq - bagażnik
Bagażnik Kamiqa mierzy od 400 do 1395 l. Podłogę bagażnika można zamontować na dwóch poziomach lub umieścić za oparciami.

4 Kamiq oferuje cechy typowe dla modeli ze świata SUV-ów i crossoverów, a więc zwiększony prześwit, który wynosi 18,6 cm (o 3,7 cm wyższy niż w Skodzie Scala), podwyższoną pozycję za kierownicą, ale jednocześnie ma być oferowany wyłącznie z napędem na przednią oś.

5Pod maską czeskiej nowości znajdą się 3- i 4-cylindrowe jednostki napędowe z turbodoładowaniem. Ramię benzynowe stanowią 95- i 115-konne 1.0 TSI (3 cylindry oraz przekładnie, odpowiednio, 5-biegowa ręczna i 6-biegowa manualna lub 7-stopniowe DSG) oraz 1.5 TSI o mocy 150 KM z systemem odłączania cylindrów (6-biegowa skrzynia ręczna lub 7-biegowa DSG). Jedynym dieslem będzie 115-konna jednostka 1.6 TDI, również dostępna z takimi samymi przekładniami jak 1.5 TSI.

Skoda Kamiq - silnik
Wszystkie silniki Kamiqa korzystają z bezpośredniego wtrysku paliwa i turbosprężarki.

6 Gamę  ma uzupełnić silnik 1.0 G-TEC o mocy 90 KM i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 160 Nm, zasilany przez CNG. Podobnie jak jednostki 1.0 TSI, także i on ma tylko 3 cylindry.

7Obok standardowego zawieszenia Kamiq będzie oferowany z adaptacyjnym układem sportowym (Sport Chassis Control), obniżającym prześwit o 1 cm (do 17,6 cm). Do wyboru kierowcy będą dwa ustawienia: normalne i sportowe. Oczywiście, będzie on mógł skorzystać także z układu Driving Mode Select (tryby: Normal, Sport, Eco, Individual), zmieniającego ustawienia m.in. silnika, układu kierowniczego czy przekładni automatycznej. W opcji będą dostępne osłony podwozia.

Skoda Kamiq - koło
Kamiq ma prześwit 18,6 cm. Opcjonalnie dostępne będzie sportowe zawieszenie adaptacyjne, obniżające prześwit o 1 cm. Koła: 16-, 17- lub 18-calowe.

8 Wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa czynnego będzie bardzo bogate. W standardzie znajdą się asystenci hamowania przed przeszkodą (z funkcją rozpoznawania pieszych) i pasa ruchu (aktywny). W opcji pojawią się m.in.: adaptacyjny tempomat (do 210 km/h), Crew Protect Assist (zamyka szyby i wstępnie napina pasy), czy Side Assist, na który składają się asystenci martwego pola i wyjazdu z miejsca parkingowego.

Skoda Kamiq - ekran
Lista wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa jest bardzo długa. Szkoda, że większość elementów to opcje.

9 Podobnie jak w przypadku np. Kodiaqa, opcjonalnie dostępne będą listwy wysuwane automatycznie przy otwieraniu drzwi i chroniące ich ranty przez obtarciami na ciasnych parkingach.

Skoda Kamiq - listwy ochronne
Listwy ochronne drzwi to opcja przydatna na ciasnych miejscach parkingowych.

10 Za dopłatą będzie dostępna automatycznie sterowana pokrywa bagażnika, a także elektrycznie wysuwany hak holowniczy. Ponadto od wersji Ambition w bagażniku znajdzie się wyjmowana latarka LED.

11Kokpit Kamiqa został praktycznie żywcem przejęty z kompaktowej Scali. Tak jak i w niej w opcji znajdzie się opcjonalny ekran o przekątnej 10,25 cala, przewidziany dla wirtualnych zegarów oraz jeden z trzech systemów multimedialnych. Podstawowy ma przekątną 6,5 cala, a kolejne: 8,0 i 9,2 cala. Każdy z nich ma mieć stały dostęp do internetu, co zawdzięcza karcie eSIM (wirtualna karta SIM) oraz łączności LTE.

Skoda Kamiq - wirtualne zegary
Wirtualne zegary to wyposażenie opcjonalne.


12 Na rynku Kamiq zadebiutuje wczesną jesienią, czyli dobre kilka miesięcy po kompaktowej Scali, której premiera rynkowa nastąpi pod koniec kwietnia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj