PoradySamochodem do Francji: mandaty, ograniczenia prędkości, wyposażenie auta

Samochodem do Francji: mandaty, ograniczenia prędkości, wyposażenie auta

Jeśli masz w planach podróż samochodem do Francji, sprawdź, na co musisz się przygotować. Oto aktualne obostrzenia covidowe, ograniczenia prędkości i podstawowe numery telefonów we Francji.

Francja – wymagane dokumenty tożsamości

Do Francji wjedziesz korzystając z paszportu albo dowodu osobistego.

Francja – ubezpieczenie

Podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, we Francji też możesz skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego upoważniającej do podstawowej opieki medycznej. Specjalistyczna pomoc lekarska w tym kraju jest bardzo droga. Koszt jednej wizyty może wynieść 30 euro, a całodobowy pobyt w szpitalu nawet ponad 1 000 euro – dlatego warto wcześniej wykupić odpowiednie ubezpieczenie.

Karta EKUZ – jak złożyć wniosek i ile czeka się na odbiór?

Francja – obostrzenia covidowe

Przy przekraczaniu granicy, osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 muszą pokazać certyfikat, który to potwierdzi. Może być to też negatywny wynik testu albo zaświadczenie przejścia choroby. Z kolei osoby niezaszczepione muszą pokazać negatywny wynik testu antygenowego z ostatnich 48 godzin albo testu PCR z ostatnich 72 godzin.

Jeśli chcesz dotrzeć również na terytoria zamorskie Francji, to wymagane jest okazanie negatywnego wyniku testu z ostatnich 24 godzin (obejmuje to też osoby zaszczepione).

Wewnętrzne restrykcje ograniczają się do noszenia maseczki w szpitalach i placówkach opiekuńczych oraz okazania przed wejściem do tych miejsc Unijnego Certyfikatu COVID.

Francja – ograniczenia prędkości

Na francuskich drogach obowiązują następujące ograniczenia prędkości:

  • 50 km/h w terenach zabudowanych;
  • 80 km/h poza terenami zabudowanymi;
  • 110 km/h na drogach ekspresowych;
  • 130 km/h na autostradach.

We Francji pobiera się opłaty za jazdę po autostradzie na wyznaczonych odcinkach. Podczas prowadzenia pojazdu można mieć maksymalnie 0,5‰ alkoholu we krwi.

Francja – mandaty

Kary za złamanie przepisów drogowych we Francji są drastyczne. Za przekroczenie prędkości o 30 km/h można też stracić prawo jazdy, a za posiadanie w samochodzie antyradaru grozi mandat na 1 500 euro. Jeśli przekroczysz limit prędkości o:

  • 10-20 km/h, to mandat wynosi 135 euro;
  • 30-50 km/h, to mandat wynosi 135-1 500 euro.

Natomiast za złe zaparkowanie pojazdu kara wyniesie 35-135 euro, a za przekroczenie dopuszczalnej dawki alkoholu w organizmie – 135 euro.

Francja – obowiązkowe wyposażenie samochodu

Wybierając się do Francji własnym samochodem, musisz się upewnić, że masz w nim trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową oraz zapasowe żarówki. Zaleca się również, aby w aucie była apteczka i gaśnica.

Francja – ważne numery telefonów

W razie zepsucia się samochodu lub kolizji, powinno się zadzwonić po francuską pomoc drogową (+33 438 498 349), która dociera na miejsce dość sprawnie. W sytuacjach, które wymagają interwencji placówki dyplomatycznej, skontaktuj się z polską ambasadą (+33 170 39 1001) znajdującą się w Paryżu przy rue de Talleyrand 1. Pamiętaj, że jeśli jesteś na terytoriach zamorskich, to działanie ambasady może być ograniczone.

Francja – zwyczaje i stosunek do turystów

Większość Francuzów wyznaje katolicyzm, zatem sporo zwyczajów będzie podobnych do tych w Polsce. Francja jest jednym z krajów, które są najczęściej odwiedzane przez turystów, więc mieszkańcy są bardzo pozytywnie do nich nastawieni.

We Francji obowiązuje 2. stopień zagrożenia terrorystycznego, dlatego w miejscach publicznych wzmocniono ochronę. Zwiększono też kontrolę na przejściach granicznych. Wszystkie ostrzeżenia należy traktować poważnie i stosować się do komunikatów.

W samym Paryżu dochodzi do częstych kradzieży cennych przedmiotów oraz włamań do samochodów. Trzeba zachować szczególną ostrożność nocą, szczególnie podczas postojów na stacjach benzynowych i parkingach przy autostradach. W takich sytuacjach dochodzi do wielu napadów, zwłaszcza na zagranicznych turystów.

Na wielu rondach w Paryżu obowiązuje zasada pierwszeństwa dla pojazdów jadących z prawej strony.

Polecamy także:

Samochodem po Europie – najważniejsze informacje dla kierowców w 34 krajach

Limity i ograniczenia prędkości w Europie – jak szybko można jechać?

Limity alkoholu w Europie. Ile można mieć promili za granicą?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 38 krajach Europy

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji