PoradySamochodem do Holandii: mandaty, ograniczenia prędkości, wyposażenie auta

Samochodem do Holandii: mandaty, ograniczenia prędkości, wyposażenie auta

Jeśli masz w planach podróż samochodem do Holandii, sprawdź, na co musisz się przygotować. Oto aktualne obostrzenia covidowe, ograniczenia prędkości i podstawowe numery telefonów w Holandii.

Holandia – wymagane dokumenty tożsamości

Dokumenty, które będą potrzebne do przekroczenia holenderskiej granicy, to dowód osobisty lub paszport.

Holandia – ubezpieczenie

Jeszcze wcześniej warto postarać się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą wydaje odpowiedni oddział NFZ. Dzięki niej możesz skorzystać z podstawowej opieki medycznej w Holandii. Jednak za specjalistyczne leczenie musisz zapłacić, dlatego dobrze też wykupić ubezpieczenie medyczne. Trzeba zaznaczyć, że wizyty u holenderskich lekarzy są płatne, a EKUZ nie obowiązuje na terenach zamorskich!

Karta EKUZ – jak złożyć wniosek i ile czeka się na odbiór?

Holandia – obostrzenia covidowe

W kontynentalnej Holandii nie obowiązują aktualnie żadne ograniczenia związane z koronawirusem. Jeśli jednak będziesz podejrzewać u siebie zakażenie, to samodzielnie wykonaj ogólnodostępny test antygenowy – kiedy okaże się pozytywny, zgłoś się do Gminnej Służby Zdrowia.

Natomiast na innych terenach wchodzących w skład Królestwa Niderlandów pojawiają się już ograniczenia i trudniej się do nich dostać. Na wyspy Saba, Bonaire oraz Sint Eustatius mogą lecieć wyłącznie samoloty z Holandii, Belgii, Niemiec i Francji. Z kolei przed dotarciem na Arubę, Curaçao czy Sint Maarten trzeba wykonać testy i wypełnić odpowiednie formularze.

Holandia – ograniczenia prędkości

Podróżując przez Holandię, należy zachować następującą prędkość:

  • 50 km/h w terenie zabudowanym;
  • 80-100 km/h w terenie niezabudowanym (80 km/h z przyczepą);
  • 100 km/h na drogach ekspresowych (90 km/h z przyczepą);
  • 130 km/h na autostradach (90 km/h z przyczepą).

Kierując samochodem w Holandii możesz mieć w organizmie maksymalnie 0,5‰ alkoholu. Nie musisz także płacić za przejazd autostradą.

Holandia – mandaty

Za złamanie przepisów ruchu drogowego czekają wysokie kary, dlatego lepiej nie przekraczać prędkości.

  • Za przekroczenie limitu o 10-20 km/h można dostać mandat na 72-194 euro;
  • Za przekroczenie limitu o 30-50 km/h można dostać mandat powyżej 324 euro;
  • Za złe parkowanie można dostać mandat na 95 euro;
  • Za zwiększone stężenie alkoholu we krwi można dostać mandat na 360-500 euro.

Holandia – obowiązkowe wyposażenie samochodu

Podczas jazdy po holenderskich trasach, w pojeździe obowiązkowo musi znajdować się tylko jedna rzecz – trójkąt ostrzegawczy. Przedmioty takie jak kamizelka odblaskowa, gaśnica, apteczka czy zapasowe żarówki są tylko zalecane.

Holandia – ważne numery telefonów

Przed wyjazdem warto sobie zapisać szczególnie dwa numery telefonu. Pierwszy, to kontakt do miejscowej pomocy drogowej (+31 70 314 7714), a drugi do polskiej ambasady (+31 70 70 11 036) w Hadze, która zlokalizowana jest na Aleksanderstraat 25.

Holandia – zwyczaje i stosunek do turystów

Holandia jest krajem bardzo pozytywnie nastawionym do turystów. Bez problemów można dotrzeć i zwiedzić wszystkie regiony. Największymi wyznaniami w Holandii jest katolicyzm i protestantyzm, więc lokalne zwyczaje nie powinny niczym zaskoczyć. Istnieje też spora mniejszość muzułmańska, zatem w niektórych miejscach pojawią się również tradycje związane z islamem.

Obecnie w tym kraju obowiązuje 3. stopień zagrożenia terrorystycznego, dlatego podczas pobytu trzeba zachować ostrożność i poważnie traktować wszystkie ostrzeżenia.

Zwiedzając różne miasta, koniecznie musisz mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość. Dotyczy to dorosłych i osoby od 14. roku życia. Za jego brak możesz dostać mandat.

Holandia pozwala mieć niewielką ilość miękkich narkotyków. Maksymalnie można posiadać 5 mg marihuany, haszyszu lub podobnych substancji. Za przekroczenie tego limitu grozi poważna kara.

Polecamy także:

Samochodem po Europie – najważniejsze informacje dla kierowców w 34 krajach

Limity i ograniczenia prędkości w Europie – jak szybko można jechać?

Limity alkoholu w Europie. Ile można mieć promili za granicą?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 38 krajach Europy

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji