PoradyPoradySamochodem do Szwajcarii: mandaty, ograniczenia prędkości, wyposażenie auta

Samochodem do Szwajcarii: mandaty, ograniczenia prędkości, wyposażenie auta

Jeśli masz w planach podróż samochodem do Szwajcarii, sprawdź, na co musisz się przygotować. Oto aktualne obostrzenia covidowe, ograniczenia prędkości i podstawowe numery telefonów w Szwajcarii.

Szwajcaria – wymagane dokumenty tożsamości

Do Szwajcarii można wjechać, jeśli przedstawi się paszport albo dowód osobisty.

Szwajcaria – ubezpieczenie

Wcześniej powinno przygotować się Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można otrzymać w odpowiednim oddziale NFZ. Ten dokument uprawnia do skorzystania z podstawowej opieki medycznej w Szwajcarii. Bardziej specjalistyczne leczenie nie zalicza się do tego ubezpieczenia, dlatego dobrze wykupić również inne, które je obejmie.

Karta EKUZ – jak złożyć wniosek i ile czeka się na odbiór?

Szwajcaria – obostrzenia covidowe

W tym momencie w Szwajcarii nie ma żadnych restrykcji związanych z koronawirusem, więc funkcjonariusze przy przekraczaniu granicy nie wymagają przedstawiania certyfikatów COVID. Nie trzeba nosić również maseczek, jednak dobrze je mieć w placówkach medycznych.

Szwajcaria – ograniczenia prędkości

Podczas jazdy po drogach w Szwajcarii, powinno zachować się następującą prędkość:

  • 50 km/h w terenie zabudowanym;
  • 80 km/h poza terenem zabudowanym;
  • 100 km/h na drogach ekspresowych (80 km/h z przyczepą);
  • 120 km/h na autostradach (80 km/h z przyczepą).

Ograniczenia prędkości są ściśle kontrolowane, a mandaty dosyć wysokie. Należy bardzo uważać, by nie przekraczać prędkości.

Pamiętaj, że w Szwajcarii należy płacić za podróż autostradą. Dlatego trzeba wykupić winietę roczną za 40 franków (nie ważne, jak długo będziesz przebywać w tym kraju. Tylko taka opcja jest dostępna). W trakcie prowadzenia samochodu, kierowca może mieć maksymalnie 0,5‰ alkoholu w organizmie.

Szwajcaria – mandaty

Mandaty w Szwajcarii są bardzo wysokie, zatem lepiej unikać niepotrzebnych wydatków. Za przekroczenie prędkości o 10-20 km/h można otrzymać karę na 250-400 franków, natomiast koszt złamania limitu o 30-50 km/h będzie zależał od decyzji sądu. Za źle zaparkowane auto, funkcjonariusze mogą wypisać mandat w wysokości 40-120 franków, a za przekroczenie dozwolonego poziomu alkoholu we krwi – powyżej 600 franków.

Szwajcaria – obowiązkowe wyposażenie samochodu

W trakcie jazdy, w samochodzie musi znajdować się tylko jeden, obowiązkowy element – trójkąt ostrzegawczy. Jednak zaleca się, aby wyposażenie składało się również z apteczki, kamizelki odblaskowej oraz gaśnicy.

Szwajcaria – ważne numery telefonów

Przebywając w Szwajcarii, dobrze mieć zapisane dwa numery. Pierwszy z nich, to kontakt do pomocy drogowej (+41 800 140 140), a drugi do polskiej ambasady (+41 31 358 02 02) znajdującej się w Bernie przy Elfenstrasse 20a. Placówka dyplomatyczna pomoże, gdy zgubią się dokumenty albo będą problemy z miejscowymi służbami.

Szwajcaria – zwyczaje i stosunek do turystów

Mieszkańcy bardzo przyjaźnie traktują przyjezdnych, więc nie ma większych problemów. Sporo zwyczajów przypomina polskie, także nie powinno być dużych różnic kulturowych. W większych miastach można spotkać również zwyczaje związane z islamem.

Kierowcy nie mogą mieć w samochodach antyradarów – grozi za to wysoka kara, którą trzeba zapłacić od razu (tak samo, jak inne mandaty). Nie można też nocować w nieoznaczonych miejscach, np. na parkingu. Za to także można dostać mandat.

Zabronione jest także umieszczenie ekranów telefonów (lub nawigacji) tak, że zasłaniają widok kierowcy. Dlatego należy unikać wszelkiego rodzaju uchwytów mocowanych do przedniej szyby.

Szwajcaria nie należy do UE, dlatego nie obowiązują tam promocyjne stawki za roaming telefoniczny. Ponieważ nawet niewielki transfer danych może tam kosztować majątek, zalecamy korzystanie z nawigacji offline i wyłączenie transmisji danych.

Polecamy także:

Samochodem po Europie – najważniejsze informacje dla kierowców w 34 krajach

Limity i ograniczenia prędkości w Europie – jak szybko można jechać?

Limity alkoholu w Europie. Ile można mieć promili za granicą?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 38 krajach Europy

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji