PoradySamochodem do Irlandii: mandaty, ograniczenia prędkości, wyposażenie auta

Samochodem do Irlandii: mandaty, ograniczenia prędkości, wyposażenie auta

Jeśli masz w planach podróż samochodem do Irlandii, sprawdź, na co musisz się przygotować. Oto aktualne obostrzenia covidowe, ograniczenia prędkości i podstawowe numery telefonów w Irlandii.

Irlandia – wymagane dokumenty tożsamości

Wjazd do Irlandii wymaga przedstawienia dowodu osobistego albo paszportu. Oba dokumenty pozwalają przekroczyć granicę.

Irlandia – ubezpieczenie

Zanim rozpocznie się wyjazd, dobrze jest zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawniającą do skorzystania z podstawowej pomocy medycznej. Warto wykupić również szersze ubezpieczenie, które obejmie bardziej specjalistyczne leczenie oraz ewentualny transport powrotny do Polski.

Karta EKUZ – jak złożyć wniosek i ile czeka się na odbiór?

Irlandia – obostrzenia covidowe

Irlandia zniosła wszystkie obostrzenia, zarówno te przy wjeździe do kraju, jak i związane z życiem społecznym. Władze jedynie zalecają, aby nosić maseczki w komunikacji publicznej oraz placówkach medycznych. Wyjątek stanowi tylko wjazd do i z Irlandii Północnej. Wtedy należy wypełnić brytyjski formularz lokalizacyjny.

Irlandia – ograniczenia prędkości

W terenie zabudowanym można jechać maksymalnie 50 km/h. Natomiast poza tym obszarem, kierowcę obowiązuje limit 100 km/h (z przyczepą 80 km/h). Za podróż autostradą trzeba zapłacić, przeznaczony jest do tego specjalny system elektroniczny. Z kolei maksymalne stężenie alkoholu we krwi w trakcie jazdy nie może przekroczyć 0,2‰.

Irlandia – mandaty

Za przekroczenie prędkości o 10-20 km/h albo źle zaparkowany samochód, grozi mandat w wysokości 80 euro. Jeśli znaczniej przekroczysz prędkość, to kara będzie surowsza. Natomiast przyłapanie kierowcy prowadzącego samochód ze zwiększonym stężeniem alkoholu w organizmie, może kosztować nawet 1 270 euro.

Irlandia – obowiązkowe wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Irlandii składa się z trójkąta ostrzegawczego, gaśnicy i apteczki. Zalecanymi elementami są również kamizelka odblaskowa oraz zapasowe żarówki.

Irlandia – ważne numery telefonów

Jeśli podróżujesz samochodem, to warto mieć przy sobie numer do irlandzkiej pomocy drogowej (+353 1 800 66 77 88), a także polskiej ambasady (+353 1 56 66 307). Placówka dyplomatyczna znajduje się w Dublinie przy ulicy 4-8 Eden Quai.

Irlandia – zwyczaje i stosunek do turystów

Turyści są mile widziani w Irlandii i chętnie przyjmowani przez mieszkańców. Wiele zwyczajów wywodzi się z chrześcijaństwa i jest związanych z tą religią. Jednym z najpopularniejszych wydarzeń jest dzień św. Patryka, który Irlandczycy hucznie obchodzą.

W Irlandii jest ruch lewostronny, więc trzeba zachować czujność podczas jazdy. Na drogach bez sygnalizacji i znaków, to kierowca z lewej strony będzie miał pierwszeństwo.

Podczas rozmów z mieszkańcami lepiej unikać tematów politycznych, szczególnie powiązanych z Irlandią Północną.

Polecamy także:

Samochodem po Europie – najważniejsze informacje dla kierowców w 34 krajach

Limity i ograniczenia prędkości w Europie – jak szybko można jechać?

Limity alkoholu w Europie. Ile można mieć promili za granicą?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 38 krajach Europy

***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji