PodróżeSamochodem do Niemiec: mandaty, ograniczenia prędkości, wyposażenie auta

Samochodem do Niemiec: mandaty, ograniczenia prędkości, wyposażenie auta

Jeśli masz w planach podróż samochodem do Niemiec, sprawdź, na co musisz się przygotować. Oto aktualne ograniczenia prędkości i podstawowe numery telefonów w Niemczech.

Niemcy – wymagane dokumenty tożsamości

Do tego kraju można wjechać na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

Niemcy – ubezpieczenie

Przed wyjazdem do Niemiec dobrze jest przygotować Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pozwala na skorzystanie z podstawowej opieki lekarskiej. Warto wykupić także ubezpieczenie pokrywające bardziej wymagające leczenie i ewentualny transport do kraju. Wizyta u lekarza, bez posiadania EKUZ, kosztuje około 50 euro. Oprócz tego, w trakcie podróży trzeba mieć ważne OC. Warto też wykupić ubezpieczenie Assistance.

Samochodem na EURO 2024

Karta EKUZ – jak złożyć wniosek i ile czeka się na odbiór?

Niemcy – ograniczenia prędkości

Podczas jazdy po niemieckich autostradach nie ma ściśle przestrzeganego ograniczenia prędkości, jest tylko zalecany limit. Jednak mocno egzekwuje się ograniczenia w terenach zabudowanych. W Niemczech należy zachować:

  • 50 km/h w terenie zabudowanym;
  • 100 km/h poza terenem zabudowanym (80 km/h z przyczepą);
  • 130 km/h na drogach ekspresowych (80 km/h z przyczepą);
  • zalecane 130 km/h na autostradach (80 km/h z przyczepą).

Za wjazd na autostrady nie jest pobierana opłata, co jeszcze bardziej uprzyjemnia podróż. Natomiast dopuszczalny poziom alkoholu w organizmie podczas kierowania samochodem, to 0,5‰.

Niemcy – mandaty

Mandaty są dość surowe i mogą zepsuć wakacje. Jeśli przekroczysz prędkość o:

10-20 km/h, to możesz dostać mandat na 15-35 euro;

30-50 km/h, to możesz dostać mandat na 120-160 euro.

Najmocniejsza kara czeka za przyłapanie na przekroczeniu dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi. W takiej sytuacji policjanci mogą wlepić mandat na 500 – 1500 euro. Z kolei za źle zaparkowany samochód można dostać mandat na 10 – 35 euro.

Niemcy – obowiązkowe wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech składa się z trzech elementów – trójkąta ostrzegawczego, apteczki i kamizelki odblaskowej.

Niemcy – ważne numery telefonów

Podczas podróży przez ten kraj może się zdarzyć nieprzewidziane uszkodzenie samochodu. Dlatego dobrze mieć pod ręką numer do miejscowej pomocy drogowej (+49 89 20 20 4000). Warto zapisać sobie również kontakt do polskiej ambasady (+49 307 001 4801), gdyby pojawiły się problemy z lokalnymi służbami. Placówka ma swoją siedzibę w Berlinie przy Lassenstrasse 19-21.

Niemcy – zwyczaje i stosunek do turystów

Sporo zwyczajów jest zbliżonych do polskich, więc nie powinno pojawiać się wiele zaskakujących sytuacji. Ogólny stosunek Niemców do turystów jest pozytywny, bezpiecznie można dotrzeć i zwiedzić wszystkie regiony tego kraju.

W części większych miast są wyznaczone tzw. umweltzone. Są to specjalne strefy ekologiczne, do których mogą wjechać samochody posiadające odpowiednią plakietkę (można ją otrzymać na stacjach diagnostycznych, jeśli pojazd spełnia wszystkie normy). Wjazd do strefy bez tej plakietki grozi mandatem.

Paliwo jest zdecydowanie droższe na stacjach przy autostradach. Jeżeli chcecie nieco oszczędzić na paliwie, zjedźcie na stacje oddalone od głównych dróg. Toalety na stacjach benzynowych są najczęściej dodatkowo płatne. Darmowe, ale o niższym standardzie znajdziecie na parkingach przy autostradach.

Polecamy także:

Samochodem po Europie – najważniejsze informacje dla kierowców w 34 krajach

Limity i ograniczenia prędkości w Europie – jak szybko można jechać?

Limity alkoholu w Europie. Ile można mieć promili za granicą?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 38 krajach Europy

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji