PoradyPoradyKarta EKUZ. Gdzie działa, jak złożyć wniosek i ile czeka się na...

Karta EKUZ. Gdzie działa, jak złożyć wniosek i ile czeka się na odbiór?

Kto wybiera się za granicę, powinien wyrobić sobie kartę EKUZ. Dzięki niej można uniknąć wydatków na leczenie. W jakich krajach działa karta EKUZ, jak złożyć wniosek o jej wydanie i ile czeka się na odbiór?

Podróżując po Europie niekoniecznie musimy kupować turystyczne ubezpieczenie od kosztów leczenia. Na podstawie międzynarodowych umów, jeżeli tylko mamy ubezpieczenie zdrowotne w Polsce, możemy korzystać z niego za granicą. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich państw, tylko członkowskich UE lub należących do europejskiego porozumienia o wolnym handlu. Są to Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy; a Państwa Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu to Islandia, Lichtenstein, Norwegia oraz Szwajcaria.

Karta EKUZ uprawnia do skorzystania z niezbędnych świadczeń medycznych w publicznych placówkach służby zdrowia, co oznacza, że nie możemy umawiać się za granicą na planową wizytę u lekarza. Co równie istotne, pobyt na terenie danego kraju musi mieć charakter tymczasowy. Innymi słowy – mieszkając i pracując w Niemczech nie możemy leczyć się na podstawie polskiego karty EKUZ. Warto też pamiętać, że istnieją dwa typy Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego – jedna jest przeznaczona na pobyt czasowy, czyli np. wyjazd w celach turystycznych lub naukowych, a druga dotyczy wyjazdu pracowniczego.

Posiadanie karty EKUZ nie oznacza, że będziemy w pełni zwolnieni z wydatków na leczenie. Jest ono pokrywane wyłącznie w zakresie, w jakim jest refundowane dla obywateli danego państwa. Innymi słowy – jeżeli jakakolwiek wizyta np. u internisty czy chirurga kosztuje równowartość 100 zł, będziemy musieli pokryć ten koszt. NFZ przypomina też, że np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – pokrywa się koszt wezwania karetki, w Niemczech – płaci 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. Każde państwo zasady korzystania z publicznej służby zdrowia samodzielnie. EKUZ nie pokrywa także kosztów akcji ratunkowych, jeżeli w danym kraju nie są one bezpłatne. Kto planuje np. wycieczki górskie, powinien pomyśleć o dodatkowej polisie. By zabezpieczyć się przed dodatkowymi wydatkami, można dokupić wspomniane ubezpieczenie turystyczne, które pokrywa także koszty ewentualnego transportu.

Karta EKUZ - ile czeka sie na odbior

Kartę EKUZ może otrzymać wyłącznie osoba zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce. Kartę mogą także otrzymać emeryci i renciści, bezrobotne kobiety w ciąży i połogu oraz osoby bezrobotne zgłoszone do ubezpieczenia przez Urząd Pracy. Aby otrzymać kartę EKUZ, trzeba prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, czyli np. być zatrudnionym, prowadzić działalność gospodarczą, studiować lub posiadać legitymację emeryta czy rencisty.

Karta EKUZ – jak złożyć wniosek o wydanie

Następnym krokiem jest wypełnienie wniosku, który można wysłać do NFZ tradycyjną pocztą, poprzez internet za pośrednictwem eUPAP lub konta pacjenta IKP bądź złożyć osobiście w oddziale NFZ. Dane punktów, w których można złożyć wniosek osobiście lub pod który należy wysłać list z wnioskiem znajdują się na stronie NFZ – by ją wyświetlić kliknij tutaj.

EKUZ – czas oczekiwania na wydanie karty

Kartę można odebrać w oddziale NFZ lub – jeżeli składamy wniosek przez internet – zawsze zostanie ona wysłana pod wskazany adres. Czas oczekiwania na wydanie karty zależy od sposobu złożenia wniosku. W przypadku wniosku online lub wysłanego pocztą weryfikacja trwa 5 dni, a nawet 10 w okresie od czerwca do września. Dochodzi do tego czas na dostarczenie listu i oczekiwanie na odbiór karty. Gdy sprawy przybiorą niekorzystny obrót może być to nawet prawie miesiąc. Kto złoży wniosek osobiście w oddziale NFZ, otrzyma kartę od razu – oczywiście trzeba uwzględnić czas oczekiwania w kolejce, zwłaszcza w okresie wakacyjnych wyjazdów.

Karta EKUZ – okres ważności karty

Karty EKUZ są wydawane na okres od od 42 dni do nawet 20 lat, przy czym karta kartę utraci ważność wcześniej, jeżeli jej posiadacz utraci prawo do świadczenia zdrowotnego. Na dwa miesiące karty są wydawane bezrobotnym, na 18 miesięcy otrzymają ją m.in. studenci, na trzy lata – osoby zatrudnione i przedsiębiorcy, a na 20 lat – emeryci oraz dzieci.

Brak karty EKUZ, jej nieważność lub nieuznanie przez daną placówkę medyczną nie oznacza, że koszt leczenia nie zostanie zrefundowany. Po powrocie do kraju w NFZ można złożyć wniosek o refundację poniesionych kosztów leczenia w innym państwie członkowskim UE lub europejskiego porozumienia o wolnym handlu. Konieczne jest przedłożenie oryginału faktur, potwierdzeń zapłaty i innych dokumentów związanych z leczeniem.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji