Słowacja flaga

Jeśli masz w planach podróż samochodem na Słowację, sprawdź, na co musisz się przygotować. Oto aktualne obostrzenia covidowe, ograniczenia prędkości i podstawowe numery telefonów na Słowacji.

Słowacja – wymagane dokumenty tożsamości

Do Słowacji można wjechać przy pokazaniu paszportu (także tymczasowego) oraz dowodu osobistego. W Słowacji działa obowiązek meldunkowy, więc jeśli zatrzymasz się na nocleg u prywatnej osoby, to masz 10 dni na zgłoszenie swojego pobytu w miejscowym wydziale policji ds. cudzoziemców. Podczas nocowania w hotelu lub innym ośrodku, to jego właściciel musi zgłosić Twój pobyt.

Słowacja – ubezpieczenie

Przed wyjazdem należy wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki niej masz prawo do podstawowej opieki medycznej w Słowacji. Warto wykupić też dodatkowe ubezpieczenie, które pokryje koszty bardziej wymagającej pomocy medycznej. Słowackie Górskie Pogotowie Ratownicze za swoje akcje pobiera opłaty, zatem jeśli planujesz podróż w góry, to także warto wybrać odpowiednie ubezpieczenie.

Karta EKUZ – jak złożyć wniosek i ile czeka się na odbiór?

Słowacja – obostrzenia covidowe

Obecnie władze Słowacji nie wymagają przy wjeździe przedstawiania dowodów szczepienia ani przejścia koronawirusa. Nie trzeba również przechodzić kwarantanny po przyjeździe. Jedynym nakazem związanym z pandemią, jest nakładanie maseczek (FFP2, KN95 albo N95) w placówkach medycznych.

Słowacja – ograniczenia prędkości

Limity prędkości są dość podobne do tych w sąsiednich Czechach, jednak pojawiają się drobne różnice w przepisach. W Słowacji obowiązuje:

  • 50 km/h w terenie zabudowanym;
  • 90 km/h poza terenem zabudowanym;
  • 130 km/h na drogach ekspresowych (90 km/h z przyczepą);
  • 130 km/h na autostradach (90 km/h z przyczepą).

Przed wjazdem na drogi szybkiego ruchu, należy kupić odpowiednią winietę elektroniczną (można to zrobić na www.eznamka.sk). W trakcie kierowania samochodem trzeba mieć 0‰ w organizmie.

Słowacja – mandaty

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości może kosztować dość sporo. Jeśli pojedziesz o:

  • 10-20 km/h szybciej, to grozi mandat od 50 do 100 euro;
  • 30-50 km/h szybciej, to grozi mandat od 30 do 600 euro.

Natomiast za złe parkowanie funkcjonariusze mogą Cię ukarać mandatem w wysokości 50 euro. Najwięcej grozi za wykrycie obecności alkoholu we krwi, wtedy można zapłacić od 232 do 996 euro.

Słowacja – obowiązkowe wyposażenie samochodu

Do obowiązkowego wyposażenia samochodu w Słowacji zalicza się trójkąt ostrzegawczy, apteczka oraz kamizelka odblaskowa, która musi znajdować się w kabinie pojazdu! 

Słowacja – ważne numery telefonów

Jeśli podczas podróży po Słowacji samochód będzie miał usterkę, to zadzwoń do pomocy drogowej, która jest dostępna pod numerem +421 2 682 492 11. Z kolei we wszystkich formalnych czy urzędowych sprawach, warto zadzwonić do polskiej ambasady (+421 911 133 853) albo przejść się do tej placówki zlokalizowanej w Bratysławie przy ulicy Hummelova 4.

Słowacja – zwyczaje i stosunek do turystów

Słowacja to kraj, który jest pozytywnie nastawiony do turystów. Szczególnie w górzystych terenach. Wiele zwyczajów wywodzi się z Katolicyzmu, które jest najpopularniejszym wyznaniem w tym kraju, więc nie powinny pojawiać się duże rozbieżności kulturowe.

Warto wspomnieć, że w Słowacji nie wolno pić ani palić w miejscach publicznych. Jeśli policjanci zauważą taką osobę, to mogą ją wylegitymować. W przypadku odmowy mają prawo przewieźć ją na posterunek.

Polecamy także:

Samochodem po Europie – najważniejsze informacje dla kierowców w 34 krajach

Limity i ograniczenia prędkości w Europie – jak szybko można jechać?

Limity alkoholu w Europie. Ile można mieć promili za granicą?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 38 krajach Europy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj